Čo sú DAPP (decentralizované aplikácie) ?

Slovné spojenie “decentralizované aplikácie” (dApps) pochádza z vytvorenia druhého najväčšieho kryptografického projektu Ethereum. Ethereum je decentralizovaný virtuálny počítač, ktorý umožňuje každému spustiť určité programy a dôverovať jeho výsledkom- to robí Ethereum ideálnou platformou pre vytváranie decentralizovaných aplikácií.

Čo presne je dApp?

Dapp je aplikácia, ktorá funguje na decentralizovanej sieti peer to peer. Bežné aplikácie sú rozdielne v tom, že pracujú na centralizovaných serveroch a preto sú zraniteľné. Decentralizované aplikácie sú kryptograficky uložené na blockchaine, čím minimalizujeme riziko napr. hackerského útoku.

Zatiaľ čo myšlienka DApps je stále dosť nová, v skutočnosti nemá jednu konkrétnu definíciu. Je ťažké dokonca aj zhrnúť všetko, čo môže dApp robiť. Ethereum foundation vydala tri doporučené typy decentralizovaných aplikácií:

a) Aplikácie, ktoré spravujú peniaze – Ide o aplikácie, ktoré používateľom umožňujú vymieňať si hodnotu spôsobom peer-to-peer pomocou blockchainu a jej natívnej meny.

b) Aplikácie, ktoré integrujú peniaze do reálnych udalostí – Tento príklad podporuje skutočné udalosti, ktoré spúšťajú vykonávanie inteligentných zmlúv. Napríklad obchodné záležitosti nákupu a predaja tovaru.

c) Decentralizované autonómne organizácie (DAO) – DAO sú organizácie bez lídrov, fungujú na množine programovaných pravidiel, ktoré kontrolujú, ako členovia hlasovali, alebo ako uvoľňujú finančné prostriedky spoločnosti.

Benefity dApp

Decentralizované aplikácie majú množstvo výhod oproti tradičným centralizovaným aplikáciám.

a) Bezpečnosť – Ako sme uviedli vyššie, Dapps sú vytvorené na decentralizovanej sieti, a preto je veľmi náročné ich napadnúť. Blockchain je takisto dôveryhodný a nezmeniteľný a tým zabezpečuje platnosť údajov spojených s dApp

b) Integrácia s kryptomenami – dApps sa jednoducho integrujú s kryptomenami a môžu preto motivovať používateľov k tomu, aby platili, alebo zarábali priamo v aplikácií.

c) Odolnosť proti vonkajšiemu zásahu – decentralizovaná povaha dApps a skutočnosť, že môžu mať vopred naprogramované pravidlá znamená, že sú prirodzene odolné proti vonkajším aktérom. Ide v podstate o nezastaviteľné aplikácie, ktoré nemôžu byť poškodené spoločnosťami alebo vládami.

Budúcnosť

Ešte sme len v začiatkoch technológie blockchain a decentralizovaných aplikácií. Ethereum je v súčasnosti voľbou číslo jedna pre mnohých vývojárov dApp. Existuje však mnoho ďalších projektov, ako NEO, EOS, ICON, Cardano a Lisk, ktoré používajú blockchain a môžu hostiť DApps. Bude veľmi zaujímavé pozorovať, ako táto oblasť rastie a ktoré dApps sa objavia ako lídri na trhu.

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart