Čo nám v budúcnosti prinesie kombinácia Web 3 a Ethereum 2.0?

Kryptomenový a blockchainový svet je charakteristický svojou dynamikou vývoja. Mnohé úžasné nápady, ktoré nám všetkým v budúcnosti uľahčia život, už teraz predbiehajú dobu a často aj možnosti platforiem, na ktorých fungujú. Presne takú situáciu sledujeme aj na Ethereu, ktoré svojim odkladaním spustenia ETH 2.0 doslova brzdí vývoj v nových odvetviach. To však zjavne až tak neprekáža inštitucionálnym investorom, ktorí do tohto ekosystému pumpujú milióny dolárov.

Na Ethereum hackatonoch sa pracuje na riešeniach, ktoré budú slúžiť širokej verejnosti

Len nedávno spoločnosť ETHGlobal uskutočnila hackaton Scaling Ethereum, ktorý bol zameraný na škálovateľnosť Etherea. Z tejto udalosti vzišla dočasná testovacia sieť pre zlúčenie blockchainov Ethereum a Ethereum 2.0. Sústredili sa tiež na nástroje a technológie, ktoré by mali v budúcnosti prispieť k rozšíreniu využiteľnosti Etherea.

Počas uplynulého víkendu sa konala podobná udalosť s názvom Web 3 Weekend Hackathon a vývojári sa zamerali na konkrétne produkty a služby pre ďalšiu generáciu internetu. Web 3 nie je vždy priamo spájané s blockchainom a smart kontraktmi. Pôvodná myšlienka bola vytvorená Timom Berners-Leem, počítačovým vedcom a vynálezcom World Wide Web (WWW) už v roku 2001. Ten veril, že internet budú čoraz menej využívať ľudia a stále viac stroje, ktoré dokážu efektívnejšie a rýchlejšie spracovávať veľké množstvo informácií.

Dnes je vízia Web 3 (minimálne v komunite Ethereum) už trochu inde a zameriava sa decentralizované otvorené systémy, ktoré prevádzkujú stroje a nie ľudia. Na blockchaine Ethereum je možné vybudovať alternatívne systémy pre služby, ktoré sú nám už známe – napríklad kryptomenové burzy, požičiavanie peňazí a sociálne siete. Tie by bežali výhradne prostredníctvom smart kontraktov bez zásahu ľudského faktora.

Trendy v spájaní Web 3 a Ethereum 2.0 sú aktuálne zrejmé

Desiatky vývojárov a nadšencov blockchainu sa online stretli pri Web 3 Weekend Hackathon, kde boli organizovaní do tímov, zameraných na inovácie rôznych produktov a služieb. Bolo predstavených hneď niekoľko sľubných nápadov, ktoré sa týkali najmä decentralizovaných finančných protokolov, služieb zdieľania dát, aplikácií na komunikáciu a podobne.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Mnoho tímov sa venovalo aj nezameniteľným (non-fungible) tokenom (NFT), ktoré sa stali doslova hitom tohto hackatonu. Až 5 z 12 najlepšie hodnotených projektov na tejto akcii bolo zameraných práve na NFT. Jedná sa tak o odvetvie, o ktorom budeme v budúcnosti určite ešte veľa počuť a s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahne aj do reálnych aplikácii, s ktorými sa denne stretávame.

Blockchainové inovácie často predbiehajú samotný vývoj

Po úspešných podujatiach Scaling Ethereum a Web 3 Weekend Hackathon pripravujú ich organizátori aj ďalšie, ktoré sa bude venovať inováciám DeFi ekosystémov na Ethereu. Počas Money Hack sa určite dopracujeme k novým zaujímavým nápadom, podobne ako pri NFT aplikáciách na hackatone Web 3.

Práve projekty z rôznych hackatonov pripomínajú to, čo má v konečnom dôsledku podporovať Ethereum 2.0 a nadchádzajúce upgrady po prechode Etherea na Proof-of-Stake (PoS). Ethereum by si malo s týmto prechodom trochu pohnúť, nakoľko už teraz je zrejmé, že inovácie ako DeFi alebo Web 3 ďaleko predbiehajú jeho aktuálne možnosti.

V intenzívnom vývoji cítia zisky najmä inštitucionálni investori

Naďalej sledujeme aj výrazný nárast záujmu po Ethereu najmä zo strany inštitucionálnych investorov. Produkty postavené na ETH aktuálne predstavujú až štvrtinu všetkých spravovaných aktív. Podľa správy CoinShares sme za uplynulý týždeň zaznamenali príliv inštitucionálnych investícií vo výške 74 miliónov dolárov a investori sa snažili využiť nedávny pokles, pri ktorom mnoho kryptomien stratilo viac než 50% svojej hodnoty.

Prečítajte si tiež: Marathon priblížil Bitcoin o krok bližšie k Taprootu

Viac ako 63% peňazí zo spomínaného prílevu kapitálu šlo do Etherea, čo v absolútnej hodnote to predstavuje takmer 47 miliónov dolárov. Výkony ETH živia aj rôzne špekulácie o tom, že táto kryptomena by mohla v budúcnosti predbehnúť aj kráľa kryptomien – Bitcoin. Už teraz ho poráža v počte transakcií, objemom transakcií a poplatkami. Podľa CoinGecko je Ether v súčasnosti druhým najobchodovanejším krypto aktívom s denným objemom 38,8 miliárd dolárov.

Zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences