Čo je Zilliqa

Je všeobecne známe, že blockchain platformy na ktorých bežia kryptomeny majú veľké obmedzenie v škálovaní. Priemerné spracovanie Bitcoinovej a Ethereovej siete má približne 3-15 transakcií za sekundu. Vzhľadom na rastúci počet aplikácií využívajúcich kryptomeny narastá aj dopyt po rýchlom transakčnom spracovaní, rovnako ako to majú veľké finančné inštitúcie. Ak by sme chceli, aby bola nejaká kryptomena globálne akceptovaná, vyžadovala by si pravdepodobne desaťtisíce potvrdených transakcií za sekundu. Je možné vybudovať decentralizovanú a open source blockchain platformu, ktorá by bola schopná spracovať transakcie v tomto merítku? Na to, aby sme to dokázali, je potrebné prehodnotiť fungujúce protokoly od základov.

Sharding je riešenie pre vysokú škálovateľnosť

Zilliqa je blockchain platforma určená pre vývojárov Dapps a zaradujeme ju do kategórie blockchain 3.0.  Bola navrhnutá, aby vyriešila problém škálovania transakcií spôsobom nazvaným sharding.

Tento protokol funguje na systéme, ktorý zaručuje, že ak počet minerov v ich sieti rastie, zvyšuje sa aj počet transakcií, ktoré môžu byť spracované. Napríklad Ethereum sieť minerov má približne 30 000 nodov a spracuje 15 transakcií za sekundu. Ak by mali rovnaký protokol ako Zilliqa, mohli by tieto nody zmenšiť do takzvaných shards a spracovať niekoľko tisíc transakcií za sekundu. Čím väčšia sieť, tým väčšie množstvo spracovaných transakcií. Teoreticky neexistuje obmedzenie počtu transakcií, ktoré by mohla Zilliqa spracovať. Prakticky to však závisí od počtu nodov v sieti.

Proof of Work + Byzantine Fault Tolerance

Zilliqa používa mechanizmus hybridného konsenzu. Proof of Work (POW) vyžaduje výpočtový výkon, ktorý zaručuje, že stroj môže ovládať len jeden uzol. Každopádne ich sieť nepoužíva POW pre dosiahnutie konsenzu.

Po tom ako node preukáže svoju identitu je priradený k shardingu. V rámci shardingu používa Zilliqa konsenzus Byzantine Fault Tolerance (BFT). Je to mechanizmus s vyššou priepustnosťou, ktorý má takzvanú konečnosť. Konečnosť znamená, že väčšina uzlov v sharde sa musí dohodnúť na minibloku. Keď je blok potvrdený shardami, môže odkazovať na blok pred ním.

Náš najnovší e-book, ktorý vás naučí ako zvládať výkyvy v kryptomenách aktuálne v našom e-shope. 

Zilliqa nie je prvá, ktorá používa BFT. Pre overenie konsenzu ju tiež používa NEO a Hyperledger.

Smart kontrakty a Dapps

Sharding transakcie sú pomerne jednoduché, rýchle a nepotrebujú veľa komunikácie medzi shardami. To isté však neplatí pre spustenie smart kontraktov a decentralizovaných aplikácií na sharding blockchaine. Problémom sú hlavne smart kontrakty, ktoré potrebujú veľa komunikácie medzi shardami, ktoré by v konečnom dôsledku negovali jeho výhody.

Spoločnosť Ethereum v súčasnosti tiež pracuje na shardingu, ale nie je jasné ako ďaleko pokročili vo vývoji.

ZIL Token

Zilliqa má pre svoj ekosystém vlastný token, podobne ako aj ostatné Dapps platformy ako Ethereum, alebo NEO. Tento token slúži ako odmena pre minerov a zaplatenie transakčných poplatkov.

ZIL je v súčasnosti ERC-20 token, založený na Ethereum sieti, pretože verejný mainnet ešte nebol spustený. Po spustení sa ERC-20 token premení na Zilliqa-native token, podobne ako je to u EOSu.

ZIL môžete obchodovať na Binance, Bithumb, Huobi a ďalších burzách. V obehu je 7 286 961 952 ZIL z celkových 12 600 000 000 ZIL.

Záver

Škálovateľnosť je v súčasnosti jedným z hlavných problémom v technológií blockchain. Zilliqa je zaujímavý projekt, ktorý ako prvý vyriešil tento problém s pomocou aplikovania shardingu. Samotná platforma by mohla hrať veľkú rolu vo vývoji technológií, ale jej aktuálnou výzvou bude spustenie smart kontraktov na sharding sieti. V širšom zábere však môžeme očakávať prelom v používaní sharding technológie aj na ďalších projektoch.

Zdroj: 1 2 3

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart