Čo je VeriBlock?

Ako určite viete, Bitcoin využíva na zabezpečenie blockchainu veľké možstvo energie a výpočtového výkonu. Zároveň však existujú tisíce iných blockchainov, ktoré sa môžu ľahko stať cieľom útokov, pretože sú v porovnaní s Bitcoinom (a inými veľkými projektmi ako napr.Ethereum) oveľa horšie zabezpečené.

Nie je škoda, že všetka táto energia a zdroje využité pri ťažbe Bitcoinu slúžia len na zabezpečenie jedného blockchainu?

Vďaka VeriBlock sa však všetko môže zmeniť

Základným kameňom VeriBlocku je nový koncept proof-of-proof (PoP, dôkaz o dôkaze). Toto je doplnkový mechanizmus konsenzu, ktorý budú používať blockchainy, ktoré integrujú VeriBlock.
Cieľom VeriBlocku je zlepšiť bezpečnosť týchto alternatívnych blockchainov pomocou vloženia aktuálneho stavu ledgeru daného altcoinu (účtovnej knihy) do Bitcoin blockchainu. Namiesto spoliehania sa so zabezpečením výlučne na vlastný hashrate, VeriBlock umožňuje, aby aj iné blockchainy mohli ťažiť z obrovského množstva výpočtového výkonu, ktorý zabezpečuje Bitcoin.

Už veľakrát sme mohli vidieť ako jednoducho môže dôjsť k útoku. V mnohých prípadoch je tento typ útoku, tzv. „51% attack“ dokonca aj veľmi lacný (https://www.crypto51.app/). Tento problém sa týka hlavne projektov, ktoré nemajú vlastný, jedinečný algoritmus, ale používajú rovnké algoritmy ako väčšie projekty. Pre úťočníkov je potom jednoduché zakúpiť si potrebný hashrate, napr. cez NiceHash.

Ako to funguje?

VeriBlock využíva transakcie typu OP_RETURN v Bitcoin blockchaine. Tento typ transakcie sa používa k zápisu dát do blockchainu a môže byť využitý napr. aj pri vydávaní iných aktív na Bitcoin blockchaine, napr. dolárom krytý Tether.

Vďaka tomuto môže VeriBlock vytvoriť záznam akéhokoľvek iného blockchainu a vložiť ho do Bitcoin transakcie.

Problém pre Bitcoin, či jeho záchrana ?

Aj keď je VeriBlock stále v začiatkoch, transakcie generované týmto projektom zodpovedajú až za 20% všetkých Bitcoin transakcií denne. Existujú rôzne názory , že transakcie, ako tie od VeriBlock nie sú nič viac, než obyčajný spam, no vďaka spôsobu, akým Bitcoin funguje, sa na blockchain dostane každá transakcia s dostatočne veľký poplatkom.

VeriBlock teda núti ľudí kvôli obmedzeným rozmerom blokov platiť za transakcie v Bitcoin sieti viac. Kým však budú ľudia ochotní platiť poplatky za transakcie v snahe zlepšiť bezpečnosť alternatívnych blokchainov, nedá sa nič robiť.

Tím za VeriBlock však tvrdí, že tento systém pre Bitcoin nie je žiadnou záťažou, ba Bitcoinu pomáha.

„PoP ťažiari zabezpečujúci VeriBlock blockchain míňajú Bitcoiny na publikovanie informácií o aktuálnom stave VeriBlocku, čím zvyšujú nákupný tlak Bitcoinu a zároveň platia veľké poplatky ťažiarom. VeriBlock tiež dáva Bitcoinu ekologický imidž, pretože jeho Proof-of-Work môže byť znovu použitý na zabezpečenie neobmedzeného počtu blockchainov.“

Odporcovia

Projekt našiel v radoch krypto nadšencov prirodzene aj odporcov. Jedným z nich je vývojár Bismuthu (kryptomeny programovanej v jazyku Python). Ten tvrdí, že:

„VeriBlock pridáva sprostredkovateľa do systému, ktorý bol navrhnutý na ich odstraňovanie.“

V ďalšom tweete píše:

„Verihash, konkurent Veriblocku, ktorý je zadarmo a open-source je teraz dostupný.“

Podobný systém využíva už projekt Komodo a nazýva ho Delayed Proof of Work (dPoW). Zahŕňa mechanizmus, ktorý zabezpečuje úplnú nemennosť a dodáva druhú vrstvu bezpečnosti. Ak by útočník chcel prepísať transakciu v sieti Komoda, musel by upraviť aj Bitcoin blockchain.

Delayed Proof of Work (dPOW)

VeriBlock však túto funkciu ponúka všetkým blockchainom.

Zhrnutie

VeriBlock umožňuje alternatívnym blockchainom využiť silu zabezpečenia Bitcoinu. Tým pádom je energia a výpočtová sila použitá na zabezpečenie Bitcoin blockchainu využitá efektívnejšie. Bitcoin sa tak stáva mierne ekologickejším a zvyšuje sa i dopyt po BTC. Cenou budú asi vyššie transakčné poplatky v BTC sieti.

Tento projekt je rozhodne veľmi zaujímavý.
Ako naň zareagujú altcoiny a či túto „službu“ využijú sa uvidí časom.  Celkový počet tokenov je 2 100 000 000 VBK, z ktorých 70 miliónov sa bude predávať už o pár dní, 2.apríla cez Bittrex (cena bude približne 0.1$).

Zdroje:
https://www.veriblock.org/#qanda
https://www.forbes.com/sites/ktorpey/2019/01/09/a-new-blockchain-project-is-generating-20-of-daily-bitcoin-transactions/
https://www.nasdaq.com/article/veriblocks-bitcoin-backed-security-protocol-goes-live-cm1120153/amp
https://github.com/hclivess/verihash/blob/master/README.md
https://coinsutra.com/komodo-cryptocurrency-kmd/
https://bittrex.zendesk.com/hc/en-us/articles/360025270092

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart