Čo je Sharding?

Čo je Sharding?
Sharding zmení spôsob, akým sa validuje blockchain
Predtým ako si vysvetlíme, čo je sharding, treba vedieť, ako sa Ethereum blockchain validuje momentálne. V súčasnej podobe všetky sieťové uzly ukladajú a spracúvajú všetky transakcie, ktoré sa dejú v sieti. Ide o celkom náročný spôsob práce, aj keď tento spôsob pridáva dodatočnú bezpečnosť ekosystému.

 


Z pohľadu škálovania ale tento spôsob validácie Ethreum blockchain zďaleka nie je uspokojivý. V snahe bojovať proti tomuto problému vývojári prichádzajú so spôsobom, ako zmierniť tieto problémy prostredníctvom alternatívnej formy validácie. Tzv. sharding, malá podskupina sieťových uzlov validuje každú transakciu.
Znamená to, že Ethereum blockchain zostane naďalej bezpečný, ale umožní to lepšie škálovanie. Existuje tiež pomerne dosť rozličných sharding návrhov, hoci je ťažké nájsť jeden, ktorý skontroluje všetky správne boxy. Aby sme boli konkrétnejší, sharding ako súčasť Ethereum ekosystému je navrhnutý tak, aby spracoval každú sekundu tisícky transakcií bez toho, aby nútil všetky uzly ukladať terabajty stavových údajov.
Dosiahnuť tento cieľ nie je ľahké akýmikoľvek prostriedkami. Napokon, vývojári sa chcú uistiť, že ľudia môžu využívať lacný aj drahý hardvér na validáciu transakcií z pozície prevádzkovateľov uzlov. Zavedením shardingu môže byť použitá náhodne vybraná skupina sieťových uzlov na validáciu transakcií vzťahujúcich sa na konkrétne prečíslia peňaženiek.
Nie je ťažké vidieť, ako táto koncepcia predstavuje mnoho nových výziev, ktoré čakajú na riešenie. Krížová shardingová komunikácia na Ethereum blockchain je pomerne veľká výzva. Navyše musí existovať spôsob, ako odhaliť podvody v prípade, že niektoré uzly vykonajú neplatnú verifikáciu transakcií. Určite sa nedá vylúčiť, že útočník prevezme väčšinu uzlov validujúcich jednotlivý shard (zo slova sharding, črep). Našťastie vývojári Ethereum predstavujú rôzne bezpečnostné modely, aby tomu zabránili, ako je uvedené na Wiki.
Existuje však ešte niekoľko vecí, ktoré je potrebné vyriešiť, vrátane toho, či by shard validátori mali dostávať nejakú odmenu. Sharding sa napokon zavedie v Ethereum, aj keď je stále nejasné, kedy sa tak presne stane. Prinajmenšom je to pomerne nový spôsob validácie transakcii. Navyše umožní Ethereum škálovať nad rámec toho, čo je v súčasnosti možné.

 

Zdroj:Themarkle.com.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart