Čo je platforma Waves?

Waves nie je len obyčajná kryptomena. Je to platforma, ktorú môžete použiť na vytvorenie vlastného tokenu. Ak už chcete spustiť vlastné ICO, budovať crowfunding, alebo vernostné programy pre firmu, môžete použiť Waves a nezeberie vám to viac než 1 minútu. Waves naviac zahŕňa aj vlastnú decentralizovanú burzu (DEX), na ktorej môžete bezpečne obchodovať aj s eurami.

Vytváranie vlastných tokenov

Primárnym zameraním platformy Waves je tvorba a obchodovanie s vlastnými tokenmi. Token si môžete vytvoriť priamo prostredníctvom klienta na webe, ale existuje tu aj možnosť vytvoriť si ho pomocou mobilných operačných programov iOS alebo Android.

Vytvorenie vlastného tokenu stojí 1 WAVE čo je v čase písanie tohto článku približne 2,6 dolára. Stačí vyplniť základné údaje a token je na svete. Jednoduchšie to už byť nemôže. Ideálne pre firmy, ktoré chcú spustiť program odmeňovania, či pre ľudí, ktorí chcú vytvoriť vlastný crowfunding na blockchaine. V súčasnosti bolo vytvorených 16 424 súkromných tokenov na platforme Waves. Na obrázku nižšie môžete vidieť, že vytvorenie tokenu si nevyžaduje žiadne programovacie schopnosti a najviac času vám zaberie vytváranie názvu tokenu.

Decentralizovaná burza (DEX)

Decentralizované burzy znižujú mnohé riziká, ktoré sú spájané s centralizovanými burzami. Vaše investície sú uložené priamo v peňaženke, takže je len veľmi malá šanca, že vám ich ukradnú. Okrem toho decentralizovaná burza vám nemôže zmraziť vaše financie, alebo obmedziť výbery či obchody.

Na Waves DEX je k dispozícií niekoľko desiatok kryptomien a za držanie Waves dostávate airdropy rôznych coinov, ktoré však majú dosť nízky potenciál rastu, ale kto vie čo sa s nich vyvinie v budúcnosti. Veľkou výhodou je obchodovanie v páre EUR či USD.

Anonymita

Všetky príkazy medzi krypto-krypto na burze sú úplne anonymné. Ak chcete použiť brány fiat je nutné poskytnúť osobný údaj práve kvôli KYC/AML.

Algoritmus Leased Proof-of-Stake (LPoS)

Platforma využíva variantu tradičného Proof-of-Stake v kombinácií s Leased Proof-of-Stake (LPoS). V tomto LPoS môžete svoje tokeny prenajímať nodom (uzlom), ktoré prevádzkujú sieť. Na spustenie vlastného nodu potrebujete 10 000 Waves, ale ak ich nemáte, môžete sa aj naďalej zúčastniť stakovania Waves pomocou fondu.

Najlepšie odporúčané pooly sú WavesGo a Wavesnode.NET, ale existuje aj mnoho ďalších.

História Waves

Viacerí členovia, ktorí dnes pracujú pro Waves predtým spolupracovali na kryptomene Next (NXT). Rôzne nezhody vyostrili k vytvoreniu vlastného projektu a tak vznikol Waves. Namiesto toho, aby vznikol fork (ako to už býva zvykom) sa rozhodli vytvoriť vlastnú platformu od nuly. Dôraz bol kladený hlavne na integráciu obchodovania s fiat menami.

Zhodnotenie

Waves poskytuje jednoduchý spôsob ako si vytvoriť vlastný token s využitím všetkých funkcií blockchainu. Platforma je vhodná pre ľudí, ktorí chcú organizovať nejaký druh crowdfundingu, alebo vytvoriť vlastný token pre firmu. Okrem vytvárania vlastného tokenu skvele funguje aj ich vlastná decentralizovaná burza. Waves má veľkú výhodu v jednoduchosti používania, ale chýba mu väčšia popularita a niekoľko funkcií, ktoré využívajú platformy ako Ethereum, NEO, EOS, Lisk a podobné. Waves sa však chce stať najrýchlejšou blockchain platformou, čím by si mohla získať veľkú popularitu hlavne u malých či stredných firmách. Na koniec článku ešte pridávam porovnanie s ETH.

1 2 3 4

 

Upozornenie: Tento článok je subjektívnym názorom autora na danú kryptomenu na základe zhromaždenia viacerých zdrojov a informácií. Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart