Čo je kryptomena Golem (GNT)

Golem je celosvetový decentralizovaný superpočítač kombinujúci výpočtovú silu každého počítača v sieti. Táto výpočtová sila môže byť kedykoľvek prenajatá iným osobám, ktoré momentálne potrebujú dodatočný výkon na komplexné výpočty, alebo úlohy. Jedná sa o spôsob ako využiť vaše nevyužité zdroje, podobne ako to robí Uber, alebo Airbnb.

GOLEM ICO

Ico Golem sa uskutočnilo na Ethereum sieti v novembri 2016, kde získali približne 8,6 milióna dolárov za 29 minút. V tom čase sa stal tretím najväčším ICO.

Superpočítač pre všetkých

Koncept cloud superpočíača nie je v komunite počítačových vedcov nový. Už aj IBM, NVidia a Amazon Web Services poskytujú prenajímateľné vysoko výkonné počítačové platformy pre zákazníkov, ktorí potrebujú využívať vysoký výpočtový výkon bez jeho vlastnenia.

Zatiaľ čo dlhodobým cieľom Golemu je poskytnúť cenovo výhodnejšiu alternatívu k súčasným platformám, Golem sa momentálne zameriava na 3D grafický rendering (tvorba reálneho obrazu na základe počítačového modelu). Takéto rendrovanie objektov môže aj so špičkovým hardvérom trvať dlhú dobu, preto sa Golem spojil s vývojármi grafického softwaru Blender. Užívatelia Blendru tak môžu využívať výpočtový výkon Golem siete, čo im umožní znížiť čas rendrovania na minimum.

Integrácia s týmto softwarom umožňuje vývojárom testovať vlastnú sieť a ladiť platformu. Po ukončení tohto skúšobného procesu plánuje sieť Golem priniesť viacúčelový cloud computing.

Ďalšie využitie

Biznis – Golem môže nájsť svoje uplatnenie v analýze rozsiahlych dát, čím urýchli výpočty a zníži náklady.

Výučba strojov (Machine Learning) – Môže sa jednať o vyučovanie robotov s funkciami umelej inteligencie, ktoré si vyžaduje vysoký výpočtový výkon.

Kryptografia – Golem umožňuje prevádzku veľkých a skutočne decentralizovaných mining poolov.

Veda – Vedci môžu získať prístup k silnému superpočítaču bez nutnosti jeho vlastnenia. Môžu ho tak využiť od analýzy DNA až po skúmanie vesmíru.

Toto sú len niektoré z možností využitia Golem siete a len  čas ukáže jej ďalší potenciál.

Golem Network Token (GNT)

GNT je ERC-20 token, ktorý sa používa na zaplatenie prenajímanej výpočtovej sily. Ako poskytovateľ si môžete nastaviť ľubovoľnú cenu za prenájom.

Konkurencia

Existuje niekoľko podobných projektov ako Golem. Významný projekt je iExec, ktorý sa zameriava na užívateľov pomocou off-chain riešenia. Tím Golem sa však necíti ohrozený a dúfa v prípadnú budúcu spoluprácu. Ďalej sú tu projekty ako SONM a BOINC, ktorí pracujú na riešení podobných problémov.

Zhodnotenie

Dlhodobá vízia tímu Golem je vybudovať decentralizovanú platformu, ktorá má fungovať ako nový internet zajtrajška. Zameriava sa na poskytovanie výpočtového výkonu slúžiaceho k rôznym účelom bez potreby vlastniť nákladný hardware. V období vzniku sa jednalo o veľmi úspešný projekt, ktorý sa umiestnil v top 10 podľa tržnej kapitalizácie. Odvtedy klesol, ale to neznamená, že nenapredoval a neinovoval. Tím neustále zlepšuje platformu, zvyšuje technickú podporu a rozšíril svoj dosah po celom svete.

1 2 3

Rozšírte našu VIP skupinu a pridajte sa k nám. 

Upozornenie: Tento článok je subjektívnym názorom autora na danú kryptomenu na základe zhromaždenia viacerých zdrojov a informácií. Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart