Čo je kryptomena Dash

Dash je kryptomena založená na kódovej báze Bitcoinu a Litecoinu, ale s rôznymi zmenami a vylepšeniami. Tvorcom je Evan Duffield, ktorý postavil Dash na riešení troch kľúčových problémov, ktoré videl v existujúcej sieti Bitcoin: súkromie, riadenie a rýchlosť transakcie. V priebehu posledných troch rokov sa spoločnosť Dash stala jednou z najvýznamnejších globálnych kryptomien, pričom jej tržná kapitalizácia bola často umiestnená v top 10 kryptomien aj napriek vysoko konkurenčnému trhu.

Stručná história

Dash začal ako fork z Bitcoin / Litecoin kódu. V prvých dňoch to bol známy ako XCoin, ale toto meno sa čoskoro zmenilo na Darkcoin a následne na Dash – Digital Cash.

Prvé dni spoločnosti Dash boli charakterizované návrhom a budovaním jedinečnej dvojvrstvovej architektúry, ktorá uľahčuje rýchle transakcie a miešanie mincí potrebných pre súkromie.

Jedná sa o jednu z najstabilnejších kryptomien na trhu. Táto stabilita je čiastočne výsledkom vysoko aktívnej komunity užívateľov spoločnosti Dash. Užívatelia Dash vytvorili tisíce vlákien a pripomienok k Dash na Reddit a BitcoinTalk. Od svojho vytvorenia Dash neustále pridáva do svojej siete uzly, čím zvyšuje spoľahlivosť a bezpečnosť spojenú s rastom.

Porovnanie Dash s Bitcoinom

Dvojvrstvá architektúra používajúca masternody

 

Inovácia Dash spočíva v dvojvrstvej architektúre jeho blockchainu. Prvú vrstvu používajú PoW coiny ako Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin. V Dash sú ťažiari zodpovední za vytváranie nových blokov a zabezpečenie blockchainu, ktorý získavajú 45% odmeny. Toto je veľký rozdiel od Bitcoinu, kde ťažiari dostávajú 100% odmeny za vyťažený blok.

Druhá vrstva Dash je určená pre užívateľom používajúcich masternody. Tieto masternody spracovávajú transakcie okamžitých platieb, uľahčujú miešanie mincí a hlasujú o návrhoch riadenia. Výmenou za tieto služby dostávajú masternody 45% odmeny.

Masternod si môže vytvoriť ktokoľvek, ale najskôr musí dokázať, že vlastní 1 000 DASH. Minimum 1000 DASH je bezpečnostné opatrenie, ktoré zabraňuje útoku sieti peer-to-peer známy pod názvom sybil.

Pre ťažbu Dash vytvoril vlastný hash algoritmus známy ako X11, ktorý vyžaduje postupné, opakované hashovanie. Algoritmus X11 ukázal, že spotrebuje o 30% menej energie ako Litecoin Scrypt algoritmus.

Zvyšných 10% odmien ide na vývoj a marketing Dash.

Ako Masternodes uľahčujú okamžité platby

Jednou z kľúčových funkcií Dash je InstantSend. Dash má priemerný čas bloku 2,5 minúty, ktorý je štyrikrát rýchlejší ako Bitcoin. Na druhú stranu sú 2,5 minúty stále príliš dlhé na čakanie, kým sa vaša transakcia potvrdí. Takže riešenie je platba InstantSend overená masternodmi siete.

V podstate posielate svoju transakciu na masternode. Masternode zablokuje finančné prostriedky a odošle potvrdenie, akonáhle sú finančné prostriedky zamknuté. Samotná transakcia sa stále pridáva do blockchainu ako súčasť budúceho bloku, ale keďže masternod zamkli finančné prostriedky je zaručené, že transakcia bude zaplatená. Platby InstantSend môžu získať overenie už po niekoľkých sekundách.

Počet aktívnych masternodov v Dash sieti

Miešanie mincí pre anonymné platby

V roku 2014 sa spoločnosť Dash stala jednou z prvých kryptomien na ochranu súkromia dostupných na trhu. Dash obsahuje takzvané miešanie mincí (coin mixing), čo znemožňuje sledovať transakcie.

Prvý masternode prijíma vašu požiadavku na transakciu a začne miešanie mincí, ktoré zmieša niekoľko transakcií dejúce sa v rovnakom čase. Potom prvá masternode preloží vašu transakciu na iný masternode, kde sa opäť začne zmiešavací proces. Takýmto spôsobom sa vaša transakcie stane anonymnou a nevystopovateľnou.

Decentralizované riadenie

Kedykoľvek užívateľská základňa Bitcoinu nesúhlasí s tým, ako postupovať so zmenou systému, výsledkom hard fork. Postupom času to roztrieštilo Bitcoin komunitu do mnohých menších komunít, vrátane Litecoinu, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold a dokonca aj Dash. Na vyriešenie tohto problému rozdelenia komunity hard forkami Dash implementoval decentralizovaný model riadenia.

V hlasovacom systéme Dash môže každý navrhnúť novú funkciu, zmenu alebo marketingový plán, ktorý zlepší sieť Dash. Masternody potom hlasujú o každom návrhu. Počet hlasov na návrh musí následne prevýšiť počet hlasov o najmenej 10% z celkového počtu masternode. Napríklad v Dash sieti je v súčasnosti 4 500 masternodov. Pri každom novom návrhu by teda počet hlasov “áno” musel prekročiť počet hlasov o 450 hlasov (10% z celkového počtu masternodov), aby mohol návrh prechádzať.

Týmto spôsobom by mohol teoreticky Dash hlasovať proti svojmu súčasnému vývojovému tímu, ak by spoločenstvo nesúhlasilo s tým, aký nasleduje smer.

Záver

Dash má za sebou silný pokrok a veľkú komunitu. V priebehu posledných rokoch prinieslo Dash decentralizované riadenie, InstantSend platby a ďalšie impozantné zlepšenia jedinečnej dvojvrstvej architektúry siete. V dôsledku toho Dash zaznamenal stabilný a konzistentný rast, ktorý ho udržal v blízkosti vrcholu.

Zdroj: 1 2


BCO a Aurore sa za posledný týždeň darilo, informáciu o nich ste u nás získali v predstihu. Zle nedopadol ani FUN.

V našich pravidelných víkendových analýzach máš možnosť každý víkend nájsť zanalyzované kryptomeny, v ktorý náš analytik Ing. Marek Jendrál poskytne stanovisko . 

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pre platbu v kryptomene použite tento formulár 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart