Čo je krypto-prach a ako ho pozbierať?

Jar je vo vzduchu (pre nás, ktorí žijeme na severnej pologuli), a to znamená, že je čas začať s nejakým tým jarným upratovaním – najmä pre tých, ktorí držia kryptomeny.

Ak obchodujete s kryptomenami pomerne často, pravdepodobne máte vo svojich výmenných peňaženkách čiastky, ktoré sú priveľmi malé na to, aby sa s nimi dalo obchodovať, pretože klesajú pod hodnoty vami vykonaných transakcií.

Niektoré druhy prachu dokonca môžu byť škodlivé – najmä vtedy, ak tým, kto ho nahromadil, nie ste vy.

Našťastie existuje množstvo spôsobov, ako vyriešiť problém hromadenia všetkého tohto „krypto-prachu“. Poďme si povedať, čo to vlastne je a čo sa s tým dá urobiť.  

Čo je krypto-prach?

Na trhoch s kryptomenami sa prach vzťahuje na zlomok krypto tokenu, ktorý je tak malý, že sa s ním nedá obchodovať. Výsledkom je, že väčšina krypto-prachu leží vo výmenných peňaženkách úplne nečinná.

V niektorých prípadoch ide o tak výnimočne malé čiastky, že sa nedajú ani presunúť mimo burzu a do osobnej peňaženky, pretože nespĺňajú minimálnu výberovú hodnotu.

Hoci krypto-prach na prvý pohľad nemusí vyzerať ako obrovský problém, v peňaženkách je v skutočnosti takto zamknuté značné množstvo kapitálu, ktorý by sa inak mohol použiť na zabezpečenie likvidity trhu a na podporu rastu tohto odvetvia.

Prečítajte si tiež: Dôvody, prečo by centrálne banky mali spustiť retail CBDC

Môžem niečo urobiť s mojím krypto-prachom?

Vaša schopnosť vysporiadať sa s krypto-prachom do veľkej miery závisí od politiky trhu, na ktorom sa vám hromadí. Nanešťastie, veľa trhov robí málo, alebo dokonca nerobí nič pre vyriešenie tohto problému.

Väčšina búrz má požiadavky na minimálnu veľkosť obchodu, napríklad 0.001 tokenu, a taktiež na minimálnu hodnotu výberu, aby sa pokryli všetky transakčné poplatky.

Ak sa vám však podarilo uchovať nejaké malé čiastky na Binance, môžete použiť funkciu „Convert into BNB“, ktorá umožňuje užívateľom prevádzať všetok kapitál – vrátane krypto-prachu – na materský Binance Coin (BNB) tejto spoločnosti, kliknutím na jediné tlačidlo.

Ale aj keď váš trh neponúka tento druh funkcie, existujú aj ďalšie spôsoby, ako sa vysporiadať s problémami vášho krypto-prachu.

Jedno zrejmé riešenie spočíva v doplnení prachu kryptomeny do bodu, kde jeho hodnota spĺňa minimálny obchodný limit. Odtiaľ ho potom môžete konvertovať na tokeny podľa vašej voľby. Prípadne by ste mohli doplniť prach kryptomeny do čiastky, ktorá bude spĺňať požiadavku minimálnej hodnoty výberu. Potom môžete slobodne prenášať váš kapitál.

Odvrátená strana krypto-prachu: Prachové útoky

Nemôžeme však o krypto-prachu hovoriť bez toho, aby sme spomenuli „prachové útoky“. Zatiaľ čo krypto-prach nahromadený na burzách môže byť pre obchodníkov iba miernou záťažou, hrozba prachového útoku je pre užívateľov pravdepodobne oveľa závažnejšou záležitosťou.

Prachové útoky vo všeobecnosti zahŕňajú akcie škodlivých subjektov, ktoré sa pokúšajú odhaliť totožnosť používateľov verejnej siete blockchain. Robia to tak, že posielajú do peňaženiek malé množstvo kryptomeny. Následné transakčné činnosti, ktoré sú v rámci týchto peňaženiek vykonané, môžu byť sledované v snahe druhej strany získať prehľad o toku prostriedkov, prípadne o totožnosti vlastníkov adries, na ktoré sú zacielené.

Vývojári bitcoinovej peňaženky Samourai Wallet, zameranej na súkromie,varovali pred nebezpečenstvami tohto typu útokov na Twitteri už v októbri 2018, pričom uviedli:

„Ak ste v poslednej dobe neočakávane dostali veľmi malé množstvo BTC do svojej peňaženky, je možné, že ste sa stali terčom „prachového útoku“, ktorý má za cieľ deanonymizovať vás prepojením vašich vstupov.“

Ak si ceníte svoje súkromie, vyplatí sa byť veľmi obozretný, ak sa v niektorej z vašich peňaženiek objavia malé, nevysvetliteľné transakcie kryptomeny – dokonca aj v tých peňaženkách, ktoré využívate len zriedka.

Ak obdržíte takúto malú platbu, možno by ste mali nechať prejsť svoj kapitál cez mixéry, ktoré zaistia, že vaše súkromie nebude ohrozené.

Zbavovať sa krypto-prachu sa jednoducho vypláca – či už ste zodpovední za jeho vytvorenie alebo nie, jeho vyčistenie môže byť pre vás rovnako ziskové, ako aj bezpečné.

Zdroj: www.cryptonews.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart