Čo je EOS?

Eos je blockchainová technológia, ktorá podporuje decentralizované aplikácie (Dapps) a usiluje o masové prijatie. Od vtedy čo sa dostalo Ethereum súčasnej pozornosti, DApps sa stali veľmi populárne a existuje len veľmi málo mien, ktoré majú v tomto ohľade relatívne stabilnú sieť. Spoločnosť EOS chce v budúcnosti podporovať tisíce DApps v komerčnom merítku, čo je dosť ambiciózne.

To, čo naozaj upútalo pozornosť verejnosti, sú tieto dve tvrdenia:

  • Plánujú úplné odstránenie transakčných poplatkov.
  • Tvrdia, že majú schopnosť vykonávať milióny transakcií za sekundu.

EOS založil tím na čele s Danom Larimerom, ktorý je tiež tvorcom Steemit a Bitshare. Predaj tokenov sa otvoril 26. júna 2017 a bude trvať 341 dní do 3. júla 2018 . K dispozícii je celkovo 1 miliardu EOS žetónov. 200 miliónov EOS Token (20% z celkovej sumy distribučných tokenov EOS) bolo distribuovaných počas 5-dňového ICO obdobia začínajúceho 26. júna 2017 o 13:00 UTC a končiaceho sa 1. júla 2017. Od 1. júla 2017 sa 700 miliónov tokenov EOS (70% z celkovej ponuky) rozdelí na 350 divízií s 2 miliónmi žetónov a predá sa v 23-hodinových obdobiach. EOS tokeny sú kompatibilné s ERC-20 distribuované v blockchaine spoločnosti Ethereum.

Charakteristika a výhody EOS:

  • Podpora pre milióny používateľov

EOS by mal byť dostatočne škálovateľný, aby ho mohli používať desiatky miliónov aktívnych užívateľov denne, rovnako ako Facebook, Uber, Ebay, AirBnb a iné. Platí to najmä pre DAPP, ktorí hľadajú bežné prijatie. Pre spoločnosť EOS je prvoradé masové prijatie.

  • Bezplatné použitie

Používatelia by nemali platiť za účelom využívania platformy, alebo využívania jej služieb. Cieľom je vytvoriť blockchainovú platformu, ktorá je zadarmo. Týmto krokom by spoločnosť chcela získať rozšírené prijatie od širokej spoločnosti. Vývojári a firmy potom môžu vytvoriť efektívnejšie stratégie speňaženia.

  • Nízka latencia

Dapp by mali bežať čo najhladšie a s čo najnižšou latenciou. Dobrá používateľská skúsenosť si vyžaduje spoľahlivú spätnú väzbu s oneskorením nie dlhším ako pár sekúnd. Oneskorenie aplikácií oberajú užívateľov o čas a robia z aplikácií postavených na blockchaine menej konkurencie schopné oproti existujúcimi alternatívami bez blockchainu.

  • Jednoduché vylepšenia a obnovenia chýb

Spoločnosti, ktoré vytvárajú blockchainové aplikácie potrebujú flexibilitu na vylepšenie svojich funkcií. Platforma sa snaží byť dostatočne robustná, aby opravila chyby, keď sa nevyhnutne vyskytnú. Platforma by mala umožniť vývojárom slobodu aktualizovať Dapp podľa potreby a opraviť ju bez ovplyvnenia platformy.

  • Paralelné procesyPlatforma by mala umožniť, aby boli ich Dapps spracovávané paralelne čím sa rozloží pracovná záťaž a ušetrí čas.

Najväčším problémom, ktorým čelí blockchain technológia, je otázka škálovateľnosti

Visa spravuje 1667 transakcií za sekundu, zatiaľ čo Paypal spravuje 193 transakcií za sekundu. V porovnaní s tým Bitcoin spravuje len 3-4 transakcie za sekundu, zatiaľ čo Ethereum je na tom trochu lepšie pri 20 transakciách za sekundu.

Dôvod, prečo aplikácie založené na blockchaine neumožňujú vypočítať mnohé transakcie za sekundu je, že každý uzol siete musí dospieť ku konsenzu, aby transakcia prešla. Ako asi viete, najviac používaný konsenzus je Proof of work (POW), ktorý bežne používa Bitcoin. Jedná sa o minerov, ktorí takzvane ťažia Bitcoin. K tomuto procesu potrebujú výpočetný výkon a elektrickú energiu aby ťažili bloky, ktoré sa zapíšu do blockchainu. Za túto prácu dostávajú odmenu. Proof of stake (POS) je typ, kedy ťažiarov nahradíme overovateľmi transakcií.

Oproti POW nepotrebujete výpovedný výkon, ale je nutné vlastniť danú kryptomenu. Ďalší blok tak vytvoríte podľa toho, aké veľké množstvo a ako dlho kryptomenu vlastníte. Výhodou je, že nemusíte investovať do hardwareového zariadenia, zarábate jednoducho tím, že kryptomenu držíte.

Spoločnosť EOS tvrdí, že používajú DPOS, čo znamená delegated Proof of Stake konsenus, vďaka čomu môžu ľahko vypočítať milióny transakcií za sekundu.

Algoritmus konsenzu (DPOS)

EOS využíva takzvaný delagated proof of stake (DPOS), ktorý je to trochu podobný PoS, ale má trochu odlišné “demokratické” vlastnosti. Niektorí hovoria, že sú efektívnejšie a spravodlivejšie.

Ktokoľvek, kto má tokeny na EOS blockchaine, môže vybrať výrobcov blokov prostredníctvom systému priebežného hlasovania. Každý, kto sa zúčastní na voľbách výrobcov blokov, dostane príležitosť vyrábať bloky v pomere k celkovému počtu hlasov, ktoré dostávajú vo vzťahu k všetkým ostatným výrobcom. Skupina blokov DPOS má zvyčajne 100% účasť výrobcov blokov. Transakcia je zvyčajne potvrdená do 1,5 sekundy od času vysielania s 99,9% istotou. Zistilo sa, že DPOS pomáha udržiavať decentralizáciu a odrádza regulačné zásahy.

Kde obchodovať?

V súčasnosti sa EOS predáva za 5,31 dolárov s tržnou kapitalizáciu 3 886 896 330 USD. V obehu je 732 565 074 EOS z celkového množstva 900 000 000 EOS. Obchodovať môžeme na burze Bitfinex, Binance, Cobin Hood, alebo iných.

Zaujímavosťou, ktorá stojí za zmienku je určite burza eosfinex, ktorá sa označuje ako jedna z prvých vysoko výkonných decentralizovaných búrz na svete. Založila ju spoločnosť Bitfinex v spolupráci s EOS. Obchodovanie na tejto burze bude spustené už čoskoro.

Kde uložiť EOS tokeny?

Keďže bol EOS vo svojej fáze ICO spustený na Ethereum plaftorme, môžete si svoje EOS tokeny uložiť v akejkoľvek ETH peňaženke, ako napríklad myetherwallet. Ak máte radšej desktop verziu, využite napr. Exodus, ktorý podporuje Windows, Mac aj Linux. Medzi krypto komunitou je tiež obľúbená peňaženka Coinomi.

Záver

Spoločnosť EOS sa očividne pokúša konkurovať spoločnosti Ethereum v priestore Dapp platforiem. Majú veľmi zaujímavú technológiu a silný tím v pozadí tohto projektu.

Samozrejmosťou je, že ani EOS nie je bez nedostatkov. V čase, kedy sa bude EOS vyvíjať, môže spoločnosť Ethereum už realizovať väčšinu opatrení, ktoré jej pomôžu so škálovaním (napríklad Plazma). Máme tu však zdravú konkurenciu a priestor pre každého. Určite sa projekt vyplatí sledovať a osobne som zvedavý, čo do budúcnosti prinesie.

Vlastníci EOSu by nemali zabudnúť registrovať si svoje tokeny do júna

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart