Čo je Decentraland (MANA) ?

Decentraland je platforma virtuálnej reality založená na Ethereum blockchaine. V tomto virtuálnom svete si zakúpite pozemky na ktorých si môžete robiť čo chcete. Neexistuje žiadne obmedzenie toho, čo by ste mali na takomto pozemku robiť. Jedná sa o nový a veľmi populárny obchodný model, kedy nevytvárate obsah sami, ale necháte ho vytvoriť používateľov. Rovnako ako to robia sociálne siete, poprípade služby ako Airbnb, alebo Uber (vlastnia platformu, na ktorej sa angažujú účastníci). Decentraland je teda herná platforma, prvá svojho druhu, ktorá usiluje o to, aby ju vlastnili používatelia.

Snímka967.PNG
Zdroj: Youtube

Ako funguje Decentraland?

Decentraland môžete hrať ako strategickú simuláciu vo virtuálnom svete v ktorej je dovolené všetko. Namiesto hrania na dvojrozmernej obrazovke sa však zúčastňujete trojrozmerného sveta. Zdá sa, že práve postavenie hier založených na virtuálnej realite a umelej inteligencií je ďalší krok herného priemyslu. Decentraland takto vstupuje na viac ako 50 miliardový online herný trh.

LAND

V prostredí Decentaland je priestor, ktorý sa nazýva LAND. Jedná sa vlastné o digitálne aktívum, ktoré si zakúpite v hre. Akonáhle vlastníte pozemok, môžete s ním robiť čo chcete. Môžete stavať architektonické skvosty, aplikácie, služby, kasína, vytvárať umenie, alebo dynamické 3D scény. Ale nie je to len o zábave. Tiež môžete vytvoriť služby založené na LAND v oblasti vzdelávania, profesionálneho rozvoja, cestovného ruchu atď.
Podobné témy zoskupujú ľudí do takzvaných LAND District (okresy). Okresy sú v podstate komunity, ktoré sa točia okolo rovnakej témy. Napríklad môžete byť v okrese založenom len pre krypto nadšencov zo všetkými službami a aplikáciami naokolo.
Počet pozemkov je obmedzený a každý jeden má rozmer 10x10m, jeho výška však obmedzená nie je. Ak máte záujem kúpiť LAND, alebo chcete vidieť mapu, pozrite sa na trh LAND.

MANA

Mana je ERC20 token Decentralandu, ktorý používate na nákup LAND, ale aj na zaplatenie tovaru a služieb vo virtuálnom svete. Tieto nákupy sa zaznamenajú na Ethereových smart kontraktov, takže sa pozemok stáva vaším digitálnym majetkom. Okrem nákupov však môžete inkasovať zisky a to v prípade, že si niekto od vás kúpi vašu službu, alebo vám dobrovoľne prispeje. Neexistujú žiadne skryté poplatky, alebo dane pre platformu. Všetky zarobené MANA tokeny putujú priamo do vašej peňaženky.
Cena pozemku v LAND je rôzna. Najlacnejší kúpite už od 1000 MANA, ale cena sa môže vyšplhať až na niekoľko miliónov MANA. Tak ako v reálom svete aj tu platí, že cena pozemku môže stúpať v závislosti na tom v akom okolí je situovaný a čo je na ňom umiestnené.

Technologická architektúra

Protokolol Decentraland má tri vrstvy:

  1. Vrstva konsenzu: Sleduje vlastníctvo pôdy prostredníctvom Ethereových smart kontraktov. Koordinuje vlastníkov a súradnice (X a Y).
  2. Obsah krajiny: Používa decentralizovaný distribučný systém na rendrovanie obsahu vo virtuálnom svete. Vďaka tomu, že je postavený na blockchaine neexistuje žiadne cenzúra.
  3. Vrstva reálneho času: Poskytuje vzájomné prepojenie peer-to-peer spojení medzi používateľmi. Ich sociálne interakcie, avatary a pod.

Spoločnosť vytvára platformu virtuálnej reality pomocou A-Frameu. Ak chcete stavať v LANDe, môžete najskôr vytvoriť model v programe SketchUp, alebo Blender a potom ho importovať na platformu. Používanie týchto dvoch programov je naozaj jednoduché a zvládne to každý.

Progress

Decentraland je vytvorený už od júna roku 2015. Toto obdobie sa u Decentraland nazývalo doba kamenná. Najprv sa jednalo o jednoduchú pixelovú sieť, ktorá používateľom pridelila pixely prostredníctvom algoritmu proof-of-work (POW).
V marci roku 2017 nastala doba bronzová, kedy dokončili takzvaný Terraform Event, v ktorom predávali LAND v novom 3D svete. Následne koncom roku 2017 prišla doba železná, kedy pridali podporu avatarov, live chat a multiplayer.
V dobe silikónovej, ktorá sa odohráva práve teraz je sprístupnený plnohodnotný 3D svet v plnej podpore s VR a vytvárania fyziky v priestore. Všetko sa odohráva naživo na blockchaine.

Decentraland tím spolupracoval s projektmi ako district0x (DNT) , Aragonom(ANT), aby im poskytol niektoré svoje služby. Hlavný technológ Esteban Ordano predtým pracoval na projektu Bitpay ako softwérový inžinier. S ďalším členom projektu Ari Meilich spoločne pracovali na vytvorení Stremium a Bitcore.

6.PNG
Zdroj: Youtube

Záver

Decentraland je unikátny projekt v blockchain prostredí, ktorý umožňuje zdieľanie virtuálneho sveta medzi používateľmi. Poskytuje možnosť kúpiť si pozemky vo virtuálnej realite a je len na vašej fantázii, ako tento priestor využijete. Decentraland je jedna z prvých platforiem, ktorá sa pokúša spojiť blockchain, herný priemysel a virtuálnu realitu a zatiaľ je bez väčších konkurentov. Ak by došlo k adopcií týchto odvetví, mohli by sme vidieť úplne nový ekosystém biznisu a podnikania. Keďže blockchain sa nepopierateľne dostáva do sveta a začína byť uznávaný širšou verejnosťou je pravdepodobné, že tento projekt bude mať v nasledujúcich rokoch pozitívny vývoj.

Zdroj: 1

 

25 top kryptomien anylyzovaných naživo. 

V nedeľu 20.5. o 19:00.

Registračný link:https://events.genndi.com/register/169105139238474717/16f22a68fd

Webinar o analýze top 20+5 kryptomien

 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.