Čo je to Cardano?

Nadšenci kryptomien si pravdepodobne všimli, že relatívne mladá kryptomena sa usadila a hlavne aj udržala v najlepšej desitake podľa trhovej kapitalizácie. Táto mena nesie názov Cardano, ale len veľmi málo ľudí má predstavu, o aký projekt sa vlastne jedná. To samozrejme nie je až tak prekvapujúce, pretože tento blockchainový projekt je stále relatívne nový, ale stojí na ním veľmi kvalitný tím s obrovskými cieľmi.

Technológia Cardano

Cardano je technologická platforma, na ktorej beží kryptomena ADA. Cardano sa označuje ako kryptomena 3 generácie (Bitcoin = 1. generácia, Ethereum = 2. generácia), ktorá sa snaží vytvoriť platobný systém a k tomu aj decentralizované aplikácie (DApps), podobne ako je to v Ethereum, Neo, alebo Lisk sieti. Táto kryptomena bola oficiálne spustená 29. septembra roku 2017 vývojármi blockchainovej spoločnosti Input Output Hong Kong (IOHK), ktorú vedie Charles Hoskinson, zakladateľ Bitshares a bývalý CEO Ethereum. Celý tím je vlastne veľmi silný a zložený z popredných medzinárodných odborníkov, kryptografov a akademikov. Cieľom Cardana je budovať smart kontrakty, decentralizované aplikácie, side chains (používa tiež Lisk), multi-party computation a meta data.

Kryptomena Cardano funguje na vlastnom blockchaine zvanom Cardano Settlement Layer (CSL). CSL vrstva je vlastne účtovná vrstva, ktorá podporuje účtovné transakcie. Druhá vrstva zvaná Cardano Computation Layer (CCL) podporuje smart kontrakty.

Cardano vyvíja svoju menu okolo architektúry Recursive InterNetwork Architecture (RINA) a používa pri tom Ouroboros Proof of stake algorytmus (POS), aby dosiahla konsenzus a zachovala si decentralizáciu. Tento protokol bol preskúmaný akademikmi na konferencií Crypto 2017, ktorá sa konala na University of California v Santa Barbare. V tomto protokole existujú takzvaní „slot leaders“, ktorí vytvárajú nové bloky v blockchaine a overujú tak transakcie. Každý, kto je držiteľom ADA tokenu, sa môže stať slot leader a overovať tak transakcie. Cardano používa programovací jazyk Haskell s vysokou odolnosťou voči chybám.

Cardano sa zameriava na rýchlu a lacnú možnosť mikro a makro transakcií. Do roadmap Cardano spadá niekoľko veľmi zaujímavých cieľov, ako napríklad snaha prepojiť tradičné bankové systémy a kryptomeny. Ďalším cieľom je vytvoriť vlastnú kreditnú kartu, ktorá bude prepojená s mobilnou peňaženkou Cardana (rovnako ako TenX).

Vývojári Cardano kladú veľký dôraz na jej použiteľnosť pre korporátnych zákazníkov a súlad s požiadavkami regulačných úradov, čo z nich robí ideálny blockchain projekt pre budúce masové prijatie.

Cardano chce umožniť digitálnym menám vystúpiť zo škatuľky rizikovej investície k schopnému produktu, ktorý používajú miliardy ľudí a je kompatibilný s finančnými systémami. Ich platforma je zatiaľ v počiatkoch vývoja a k tomuto cieľu vedie ešte dlhá cesta.

Kde obchodovať?

V súčasnom down trende má Cardano tržnú kapitalizáciu 5 212 611 605 USD s cenou jedného tokenu 0,201 USD. V obehu je 25 927 070 538 ADA, ktoré môžeme obchodovať na burzách ako Bittrex, Binance, Upbit, HitBTC a iných. Maximálne množstvo ADA tokenov je 45 000 000 000. Za zmienku tiež určite stojí aj zaujímavý projekt s názvom ADA Trade, ktorý sa rodí v Českej republike. Jedná sa o burzu, ktorou primárnou menou bude ADA, a na ktorej budete môcť obchodovať aj za FIAT meny.

Kde uložiť svoje ADA tokeny?

Aby ste mali svoje ADA tokeny ochránené pred krádežou, prikladáme spôsoby, ako ich bezpečne uložiť na správne miesto.

 

  1. Daedalus

V súčasnosti jediná pracovná peňaženka, ktorá je k dispozícií pre Windows a MacOS. Bohužiaľ, používatelia Linuxu nemajú možnosť bezpečne uložiť svoje ADA tokeny.

 

  1. Burzy

Napriek tomu, že by sme nemali uchovávať veľké množstvo kryptomien na burzách, zdá sa, že momentálne je to druhou najlepšou voľbou. Použitie burzy je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí vlastnia malé sumy, za predpokladu, že zohľadňujú bezpečnostné opatrenia a samozrejme majú zapnuté 2 fázové overovanie.

 

  1. Ledger Nano S (v budúcnosti)

Hoci neexistuje oficiálny dátum podpory pre kryptomenu Cardano, hardwarové riešenie určite ocení väčšina komunity.

 

Cardano je ambiciózny projekt, ktorý rieši veľké množstvo problémov v odvetví kryptomien. Po zistení niekoľkých nedostatkov, ktoré má Ethereum sieť je vidieť, že sa Cardano sústreďuje na skúmanie bezpečnostných opatrení kódu. Jedná sa o veľmi rozsiahly projekt, ktorý má určite cenu sledovať do budúcna.

Už budúci piatok (16.3.) sa vídíme na našej prednáške o kryptomenách v Banskej Bystrici – Hotel Dixon. Vstup pre VIP členov je zdarma. Program prednášky si viete pozrieť priamo na tomto odkaze – https://kryptotrejder.sk/produkt/vstupne-na-prednasku-v-banskej-bystrici-16-3-2018/ 

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart