Čo je Cardano a patrí do top 10?

Čo je Cardano a patrí do top 10?

 

 

Cardano (ADA) je najnovšia minca, ktorá zaujala miesto medzi top 10 kryptomenami zoradenými podľa tržnej kapitalizácie, keď je momentálne číslo 9 s tržnou kapitalizáciou takmer 3 mld. dolárov. ADA sa v top 10 pevne usadila po veľmi pôsobivom týždni,  keď narástla z 338 satoshi až na 1690 satoshi. V súčasnosti sa obchoduje tesne pod 1200 satoshi, čo predstavuje nárast o viac než 250% oproti Bitcoinu. Vďaka 30% cenovému nárastu Bitcoinu za posledný týždeň bol dolárový nárast ADA počas rovnakého obdobia vyšší než 300%.

Keď vezmeme do úvahy tento boom, mnohí členovia komunity kryptomien sa snažia pochopiť, o čom je táto mena. Na prvý pohľad je minca ADA zameraná na škálovateľnosť a dostupnosť. Primárnym cieľom je vytvoriť mincu, ktorá bude pripravená na masové osvojenie, ak by k nemu došlo. Okrem toho existujú plány na implementáciu funkcií smart contractov a iných nástrojov, ktoré sa v súčasnosti spájajú s existujúcimi altcoinmi. V súčasnosti je spustený mainnet Cardano, no smart contracty a všetky ostatné funkcie sú stále vo vývoji.

Silnou stránkou Cardano je filozofia, za ktorou stojí. Tím ADA tvrdí, že ide o jedinú kryptomenu odvodenú z vedeckej filozofie a vedeckého prístupu. Navonok to znie revolučne a naznačuje to jasnú dominanciu ADA oproti svojim konkurentom. Toto odvážne tvrdenie je však očividne nepravdivé. Minca nie je jedinou a ani prvou. Existuje veľa mincí, ktoré majú vedecké alebo akademické pozadie a sú poháňané výskumom (napr. Enigma od MIT).

Okrem toho ADA nemôže zakryť skutočnosť, že doposiaľ sa neuskutočnil žiadny konkrétny vývoj. V tomto okamihu je minca jednoducho vaporware (nehotový softvér). Mainnet je skôr litenet, keďže v súčasnosti ešte nie je spustená žiadna z plánovaných funkcií. V porovnaní so svojimi konkurentmi, akými sú ETH, IOTA, NEO a WAVES, minca ADA výrazne zaostáva z rámcového hľadiska. Tímu, ktorý sa chváli svojim „globálnym pozadím“, zrejme chýbajú skúsení a rešpektovaní odborníci z fachu.

Hoci sa Cardano nedávno podarilo preraziť do top 10 kryptomien, zrejme tam nezostane dlho. Mnohí špekulanti naznačujú, že trhovú kapitalizáciu mince umelo nafukuje pumpa. Či to je alebo nie je pravda, je logickou úvahou, že reálna hodnota ADA je oveľa nižšia a je bezpečné predpokladať, že v blízkej budúcnosti vypadne z top 10.

 

Pridaj sa do KRYPTO-skupiny a dostávaj včas najaktuálnejšie informácie zo sveta kryptomien:

 

Zdroj:Themerkle.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart