CIO BlackRocku verí, že Bitcoin môže nahradiť zlato

Kryptomenový svet sa aktuálne môže tešiť veľkej popularite inštitucionálnych investorov. Tí dlho otáľali a Bitcoinu a altcoinom sa vyhýbali, avšak rok 2020 sa zdá byť zlomovým. Odhliadnuc od vstupu PayPalu do kryptomien a taktiež aj kryptomenových investícií, aké spravili napríklad spoločnosti ako MicroStrategy, Square alebo Stone Ridge, sa Bitcoin začína tešiť zvýšenej pozornosti aj zo strany finančných analytikov, manažérov hedžových fondov alebo správcov portfólií. V poslednom období sa totižto medzi nimi začína rozmáhať názor, že Bitcoin nie je podvod, ale je investičným nástrojom, ktorý sa môže porovnávať so zlatom.

Vlastní BlackRock Bitcoin?

Rick Rieder, CIO spoločnosti BlackRock, ktorá spravuje pre svojich klientov viac ako 7 biliónov dolárov, sa iba v piatok ráno vyjadril, že Bitcoin má potenciál na to, aby vytlačil zlato z trhu. BlackRock je spoločnosťou s dlhou históriou, keďže bola založená už v roku 1988 a patrí ku najväčším asset management spoločnostiam na svete. Práve preto je takéto vyjadrenie zo strany CIO BlackRocku veľmi povzbudzujúcim znakom, pretože tradičné asset management spoločnosti, hedžové fondy alebo správcovia portfólií sa všeobecne o kryptomenách nevyjadrujú priveľmi pozitívne.

„Myslím si, že digitálne meny, a ich prístupnosť, najmä prístupnosť mileniálov ku technológiám a kryptomenám, je reálna. Digitálne platobné systémy sú reálne. Bitcoin nikam nepôjde.“

Aj to odznelo vo vyjadreniach Rick Riedera, ktorý prezentoval tieto svoje názory pre CNBC a ich Squawk Box diskusiu zameranú na Bitcoin. Rick Rieder je pritom ako CIO zodpovedný za investičné rozhodnutia pre BlackRock. Ako sám tvrdí, on osobne žiadny Bitcoin zatiaľ nevlastní a podobne by to malo byť aj pri spoločnosti BlackRock. Na druhú stranu ale táto spoločnosť vlastní až 15,24 % všetkých akcií spoločnosti MicroStrategy, ktorá investovala takmer 425 miliónov dolárov do BTC.

Prečítajte si tiež: Binance bude žalovať Forbes – FUD voči kryptomenám sa začína šíriť médiami

Napriek svojmu optimizmu ohľadom budúcnosti Bitcoinu sa Rick Rieder vyjadril, že Bitcoin nevlastní a ani nenakupuje do svojho portfólia preto, že sa mu ťažko určuje cena. Podľa neho nie je jednoduché určiť, či je Bitcoin skutočne hodný takej sumy, za akú sa obchoduje a preto sa mu radšej z investičného hľadiska vyhýba.

Potenciál na obmedzenie zlata?

Rick Rieder si aj napriek všetkému myslí, že Bitcoin je zaujímavý pre investičný svet kvôli niečomu inému. Myslí si totižto, že Bitcoin je oveľa funkčnejší ako zlato a že môže čoskoro výrazne obmedziť celú trhovú kapitalizáciu zlata. Výhodu vidí najmä v tom, že bitcoiny sa dajú posielať jednoducho a instantne po celom svete, zatiaľ čo „posielanie zlatej tehličky“ je oveľa náročnejšie.

Podľa neho tak má Bitcoin potenciál na to, aby vytlačil zlato z pozície najpoužívanejšieho „bezpečnostného prístavu,“ na ktorý sa investori pozerajú v čase finančnej neistoty. Dáva tým za pravdu aj banke JP Morgan, ktorá sa iba prednedávnom vyjadrila, že cena Bitcoinu môže narásť až desaťnásobne potom, čo sa investori presunú zo zlata práve do najväčšej kryptomeny. Ďalšia medzinárodná banka obrovských rozmerov, Citibank, sa dokonca vyjadrila, že Bitcoin má potenciál na to, aby sa dostal až na sumu 318 000 dolárov a stal sa „novým zlatom.“   

Odhliadnuc od týchto cenových predikcii zo strany najväčších bánk na svete (ktoré boli ešte nedávno výrazne proti Bitcoinu a kryptomenám), názory na BTC sa v tradičnom investičnom svete postupne začínajú meniť. Zostáva len dúfať, že to tak bude pokračovať a že sa Bitcoin aj vďaka takýmto názorom a podpore skúsených analytikov, investorov a manažérov podarí začleniť do finančného sveta ešte viac ako doteraz .

Zdroje: https://cryptobriefing.com/, https://cointelegraph.com/, https://cryptopotato.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart