Čína prichádza s vlastnou digitálnou menou ako protipól Libre.

Vyzerá to tak, že Facebook rozhýbal ľady a Čína zo strachu pred projektom Libra, ktorý by mal byť krytý aj americkým dolárom, sa ponáhľa s vlastnou kryptomenou, aby sa chránila proti hegemónii zo strany USA. Čo myslíte vzniknú štátne kryptomeny kryté Bitcoinom?

Zástancovia Bitcoinu predpovedajú, že čínske rozhodnutie vytvoriť si vlastnú kryptomenu paradoxne povedie k zvýšeniu povedomia o Bitcoine.

Čína: Fixovanie Libry na dolár by porušilo suverenitu

Ako už viacero médií, vrátane South China Morning Post (SCMP), oznámilo 8.júla, čínska centrálna banka oznámila, že už vyvíjala digitálnu menu skôr.

Viaceré zdroje tvrdia, že impulz k tomuto činu prišiel priamo, keď Facebook odhalil infraštruktúru pre svoju vlastnú kryptomenu, Libru, ktorá bude operovať mimo bankového systému.

Ak bude Libra široko využívaná na platby, konkrétnejšie cezhraničné platby, mohla by fungovať ako peniaze, a adekvátne k tomu mať veľký vplyv na peňažnú politiku, finančnú stabilitu a medzinárodný peňažný systém“ SCMP citovalo Wang Xina, riaditeľa výskumnej kancelárie Čínskej ľudovej banky (ČĽB).

ČĽB taktiež odhalila, že získala povolenie od Pekingu na to, aby zahájila proces tvorby svojej kryptomeny. Pochybnosti vyrastajú z hrozby Libry voči čínskym cezhraničným platbám, a dokonca finančnej suverenite, sčasti kvôli Facebooku, ktorý by ju potenciálne fixoval na americký dolár.

Aj keď Libra ešte nevydala ani nevytvorila nejaký token, vlády a banky po celom svete ju monitorujú, vrátane ČĽB, ktorá dáva „veľký pozor“.

„Ak bude digitálna mena úzko prepojená na americký dolár, mohla by vytvoriť situáciu, v ktorej by suverénne meny spolunažívali s americkými na dolár viazanými digitálnymi menami,“ Wang pokračoval.

„Ale, v podstate by existoval len jeden šéf, a tým by bol americký dolár a Spojené štáty. Ak by sa tak stalo, nastala by séria ekonomických, finančných, a dokonca aj medzinárodných politických dôsledkov.“

Bitcoin bude benefitovať z Číny

Zatiaľ čo Wang nespomenul decentralizované kryptomeny, komentátori následne poznamenali, že Libra by prilákala pozornosť k Bitcoinu, čo by iba zhoršilo nočnú moru ČĽB.

„Súhlasím s tým, že toto napokon povedie k zrýchlenému prijímaniu Bitcoinu.,“ napísal na Twitteri po správach Anthony Pompliano, spoluzakladateľ Morgan Creek Digital.

Ako už Bitcoinist poznamenal, čínske znepokojenie ohľadom Libry môže skončiť ako neodôvodnené, ak sa regulátorom podarí potlačiť ďalší rozvoj.

V tomto mesiaci uvidíme začatiok dialógu medzi Facebookom a Spojenými štátmi, kde zákonodarcovia už požiadali o zastavenie činnosti, čakajúc na ďalšie detaily.

Na iných miestach vyslovili rôzne zdroje negatívne predpovede pre tento projekt, kde jeden ekonóm poznamenal, že Rusko by automaticky zakázalo nielen danú menu, ale všetky Facebookom vlastnené platformy, ak by došlo k vydaniu meny.

Moskva následne poznamenala, že nezavedie novú legislatívu kvôli Libre, zatiaľ čo vyzerala pokojná pri myšlienke, že by ju hocikto mohol použiť mimo bankový systém.

Čína medzitým zachováva kompletný zákaz obchodovania s kryptomenami, čo sa používatelia aj napriek tomu snažia obísť, používaním metód, ako sú napríklad OTC mimo burzové platformy a stablecoin Tether.

Zdroj :https://bitcoinist.com/china-issuing-digital-currency-will-drive-bitcoin-adoption/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart