Chaos v kryptosvete – pozor na extrémnu volatilitu

Posledných 7 dní nám kryptomenový svet predviedol naozaj spanilú jazdu. Vysoká volatilita predstavujúca veľké cenové pohyby na obe strany bola viditeľná takmer každý jeden deň tento týždeň. Pre ľudí, ktorí sa v ňom pohybujú väčší počet rokov, nejde o nič špeciálne, kedže takéto pohyby boli pre kryptomeny úplne tradičné a v minulosti sa diali takmer na dennej báze (či týždennej báze). Čo sa na prvý pohľad môže javiť ako raj pre obchodníkov a scalperov však predstavuje veľký problém pre neskúsených obchodníkov alebo nových investorov, pre ktorých by takéto pohyby mohli predstavovať veľkú hrozbu.

Obrovský rast nasledovaný prepadom a miliardovou likvidačkou

Bitcoin má za sebou dva veľmi produktívne, a čo sa rastu ceny týka, skvelé týždne. V nich zatiaľ dokázal narásť o viac ako 20%, pričom sa v jednom bode dostal až nad 32% za pár dní. Tohtotýždňová svieca dokonca patrila k najväčším v histórii, napriek tomu, že cez víkend Bitcoin najmä klesal.

Takéto výrazné rasty však so sebou prinášajú veľkú mieru volatility, ktorá bola viditeľná iba pred niekoľkými hodinami najmä na Bitcoine a Ethereu. Obe kryptomeny totižto zažili po postupnom a stabilnom raste veľké prepady iba za niekoľko minút. Bitcoin sa prepadol zo sumy 12 100 dolárov až na 10 600, čo predstavuje približne 13%. Podarilo sa mu to iba za menej ako hodinu. Veľmi podobne na tom bolo aj Ethereum, ktoré sa prepadlo zo sumy 415 dolárov na menej ako 320 dolárov (pokles predstavujúci až 23%).

Práve tieto pohyby mohli byť dôvodom alebo výsledkom (závisiac od toho, ako sa na to pozeráte), veľkej likvidácie. Tá sa dostala dokopy až na hodnotu jednej miliardy. V posledných mesiacoch sa takéto extrémne likvidácie dejú stále častejšie, pričom tá najväčšia a najznámejšia sa stala na Black Thursday (Čierny Štvrtok), kedy sa Bitcoin prepadol na hladinu 8 100 dolárov.

Kam sa Bitcoin a Ethereum vyberie ďalej?

Bitcoin aj Ethereum tak majú za sebou výrazné pohyby, ktoré priniesli veľkú volatilitu. Aj napriek týmto prepadom však majú obe kryptomeny stále pomerne dobrú rastovú pozíciu, ktorá ich môže z mid to long term (strednodobého až dlhodobého hľadiska) dostať na ATH. Bitcoin má už pár mesiacov po halvingu, pričom sa začiatok nového bull cyklu očakáva do pár mesiacov. Podľa niektorých už dokonca daný rast začal, a to práve pohybmi, ktoré sme videli v posledných dňoch.

Prečítajte si tiež aj dnešné správy: Správy týždňa – Kryptopodvody, rast Bitcoinu a problémy DeFi

Rovnako optimisticky na tom môže byť aj Ethereum, ktoré očakáva veľký upgrade do konca tohto roka. Očakávania od ETH 2.0 sú naozaj veľké a práve tento optimizmus môže hnať cenu druhej najväčšej kryptomeny postupne hore. Pozitívne môže na ETH vplývať aj tohtoročný boom DeFi, v ktorom hrá extrémne výraznú rolu práve Ethereum. Kombinácia týchto dôvodov, spolu s očakávaným bull cyklom v kryptosvete môže spôsobiť, že Ethereum nielenže prekoná svoje ATH, ale takisto ohrozí aj Bitcoin z pohľadu trhovej kapitalizácie (v procese zvanom flippening).

Zdroje: https://eng.ambcrypto.com/, https://bitcoinist.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart