Česká republika zavedie prísnejšie krypto regulácie, než vyžaduje EÚ.

Očakáva sa, že Česká republika presadí prísnejší dohľad nad kryptomenami ako ten, ktorý vyžaduje regulačný režim celej Európskej únie, zameraný proti praniu peňazí (AML) a nie jediná krajina, ktorá to má v pláne.

Vychádzajúc zo správy z 8.augusta z miestnych Hospodářských Novin, prijatie 5.AML smernice (AMLD5) očividne prinesie zavedenie ešte prísnejších požiadaviek na kryptomenové firmy, ako sú tie, nariadené Bruselom.

Nad rámec regulácií EÚ

Ako náznak dosiaľ najprísnejších opatrení, ktoré majú prísť, Hospodářské Noviny odhalili, že českí regulátori plánujú zaviesť vysokú pokutu takmer pol milióna českých korún alebo približne 20 000 dolárov v prípade, keď sa firma nezaregistruje na národnom živnostenskom (obchodnom) úrade.

Takéto opatrenie by išlo oveľa ďalej ako to, ktoré je vyžadované 5.AML smernicou EÚ, ktorá začala byť platná v júli 2018 a vytvorila revidovaný právny rámec pre finančných kontrolórov EÚ na regulovanie kryptomien a efektívnejšie zmenšovanie rizika prania peňazí a financovania terorizmu (CFT).

AMLD5 značne rozširuje záber regulačného dohľadu na krypto burzy a poskytovateľov peňaženiek a presadzuje prísnejšie požiadavky, zamerané na anonymné platby, či už sú vykonané cez burzy alebo predplatené karty.

Zatiaľ čo Hospodářské Noviny neodhalili časový plán formalizácie AMLD5 a jeho ďalších pravidiel českou vládou, členské štáty EÚ sú povinné zahrnúť smernicu do ich príslušnej národnej legislatívy do 20.januára 2020.

Správa ďalej hovorí o tom, že AML pravidlá českých zákonodarcov ovplyvnia firmy, pri ktorých by návrhy ustanovení EÚ nevyžadovali taký široký dohľad. Hospodářské Noviny píšu, že opatrenia podobného typu pravdepodobne ohrozia konkurencieschopnosť národného krypto sektora.

Česká republika nie je jediná.

Toto nie je po prvýkrát, čo interpretácia AMLD5 rôznymi krajinami prekročila originálny rámec smernice.

V júni tohto roku žiadal Coin Center – neziskové výskumné a právne centrum, zamerané na problémy verejnej politiky, spojené s krypto, ministerstvo financií Spojeného kráľovstva, aby nerozšírilo rámec ich AML/CFT pravidiel pri prijatí smernice EÚ.

Vo februári cyperská Komisia pre kontrolu cenných papierov podobne navrhla predstavenie niekoľko ďalších oblastí, spojených s krypto aktivitou pod AML/CFT opatreniami, ktoré vôbec nie sú zahrnuté v ustanoveniach AMLD5.

Zdroj :https://cointelegraph.com/news/czech-republic-to-impose-stricter-crypto-regulations-than-eu-requires

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart