Celková hodnota stablecoinov prekonala 10 miliárd dolárov

To, že popularita stablecoinov v kryptomenovom svete rastie je všetkým jasné. Ešte pred pár rokmi nebol v kryptomenovom trhu ani jeden stablecoin. To však zmenil Tether, po ktorom nasledovali ďalšie a ďalšie (USD Coin, Paxos Standard, Gemini Dollar alebo TrueUSD). Rovnako už začína byť takmer nevyhnutnosťou, že každá burza má svoj vlastný stablecoin. Najnovšia štatistika však poukazuje nielen na to, že rastie ich počet, ale že sa takisto výrazne navyšuje aj ich celková trhová kapitalizácia.

Celková ponuka stablecoinov prekonala 10 miliárd dolárov

Najväčším stablecoinom je úplne neohrozene Tether. Okrem toho, že je takmer na každej významnej burze, bol v kryptomenovom svete akceptovaný ako prvý stablecoin. V prenesenom význame by sa dalo povedať, že ide o „Bitcoin medzi stablecoinmi.“ Bol na trhu prvý, rovnako ako Bitcoin. Má najväčšie množstvo párov s inými kryptomenami, rovnako ako Bitcoin. Jeho trhová kapitalizácia (ale nie cena!), z dlhodobého hľadiska výrazne rastie, rovnako ako pri Bitcoine.

Najmä posledný bod je pritom veľmi dôležitý, kedže výrazný rast nielen trhovej kapitalizácie Tetheru, ale všetkých stablecoinov môžeme sledovať už viac ako dva mesiace. Podľa stránky CoinMetrics mala za toto obdobie narásť kapitalizácia všetkých stablecoinov o takmer 70 %, pričom aktuálne má byť na čísle až 10 miliárd dolárov. Vidno to je samozrejme najmä na Tetheri, ktorý v posledných dňoch a týždňoch tlačí enormné množstvo USDT. Je však tento rast opodstatnený alebo sa nám začína rodiť ďalšia bublina vrámci kryptomien?

Dopyt po stablecoinoch rastie

Podľa rôznych štatistík je vidno, že dopyt po stablecoinoch naozaj rastie. Napríklad počet kryptomenových párov, ktoré zahŕňajú stablecoin Tether, je za posledné dva roky väčší, ako napríklad v prípade Bitcoinu. Ak sa pozrieme vyslovene na obchodovanie voči Tetheru a voči Bitcoinu, tak až viac ako 70 % celkového obchodovania má byť voči Tetheru, pričom zvyšných 30 % patrí Bitcoinu.

Dôvodom tohto rastu a dopytu po stablecoinoch má byť najmä ich nízka miera volatility v porovnaní napríklad s Bitcoinom alebo Ethereom. Samozrejme na to bola táto kategória kryptomien stvorená.

„Stablecoiny mali vždy výhodu voči Bitcoinu, najmä pri obchodovaní. Ich jednoznačným plusom je nepochybne ich nízka miera volatility.“

Takýto názor má analytik kryptomenového trhu pre Brave New Coin Aditya Das. Rovnako si myslí, že práve táto forma stability a úniku od volatility znamená, že obchodníci sa cítia bezpečnejšie, keď držia stablecoiny.  

Prečítajte si takisto aj nasledujúcu tému: Je to za nami: Bitcoin zažil tretí halving vo svojej histórii

Najvýznamnejšími burzami, kde sa aktuálne obchoduje najviac so stablecoinami sú Binance a Huobi. Tie ponúkajú širokú škálu kryptomien v pároch s rôznymi stablecoinami a práve týmito krokmi podporujú rast popularity danej kategórie kryptomien. V hre sú samozrejme aj ostatné veľké burzy, z ktorých sa najmä BitMEX snaží aktuálne pridávať veľký počet nových kryptomenových párov so stablecoinami. Táto burza v tom však nie je sama.

Burza Binance už má napríklad svoj vlastný stablecoin Binance USD. Nejde však o žiadnu náhodu. Catherine Coley, CEO pre Binance US sa na túto tému vyjadrila nasledovne:

„Rastúci apetít po kryptomenách v páre so stablecoinami dáva perfektný zmysel. Počas bull marketu v roku 2017 veľká väčšina traderov obchodovala v pároch s Bitcoinom. Dnešná, novšia generácia obchodníkov však oveľa viac rozmýšľa v dolároch a preto obchoduje najmä so stablecoinami“

Zdroj: https://www.coindesk.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart