Cardano pracuje na mikročipe, ktorý by kryptomenám umožnil fungovanie podobné hotovosti

Cardano pracuje na krypto-natívnom mikročipe, ktorý by umožnil prevody kryptomeny bez potreby internetového pripojenia, čo by zaistilo fungovanie podobné hotovosti.

V nedávnom rozhovore pre Cointelegraph Charles Hoskinson, ktorý pracoval na krypto-natívnom čipe, uviedol, že práca IOHK v ich blockchain laboratóriu na Univerzite vo Wyomingu môže viesť k mnohým prelomovým novinkám, ako je napríklad fungovanie kryptomien na princípe podobnom hotovosti.

Prečítajte si tiež: Počet BTC držaného na burzách rapídne klesá – ide o bullish alebo bearish signál?

Krypto-natívny mikročip

Všetko to začalo vtedy, keď IOHK, spoločnosť poverená vývojom v spoločnosti Cardano (ADA), začala skúmať prípady využitia dodávateľského reťazca, a uvedomila si, že na trhu neexistujú čipy, ktoré by mohli uspokojiť jeho požiadavky – schopnosť uložiť kryptografické kľúče a poskytovať lacnú výrobu:

„Naozaj sme si všimli, že momentálne bohužiaľ neexistuje žiaden štandard trhu pre dôveryhodný hardvér s otvoreným zdrojom, ktorý je dostatočne silný na to, aby mohol byť používaný s kryptomenou, ale taktiež v dodávateľskom reťazci.“

Hoskinson zdôraznil, že všetka práca na čipe ostane otvoreným zdrojom a nebude z nej ťažiť iba Cardano, ale celá krypto komunita.

Lamborghini na reťazci?

Čip by mohol byť používaný v rôznych reťazcoch, vrátane reťazcov na autentifikáciu a manažment luxusného tovaru. Môže sa napríklad využiť na určenie pravosti kabeliek značky Louis Vuitton alebo na riadenie prístupu k nákupom limitovanej edície Lamborghini:

„A jediní ľudia, ktorým je umožnené kúpiť si tieto modely z limitovanej edície, sú overení zákazníci Lamborghini. A vidíte veľa takýchto vecí. A čo sa nakoniec deje, je to, že ľudia, ktorí sú overení zákazníci a zvíťazia v systéme lotérie, majú právo kúpiť si to. Ale v skutočnosti to takmer vždy predajú niekomu inému a zarobia na tom. Takže je to akoby Lamborghini poskytlo svojim zákazníkom peniaze zdarma.“

Od krypto k fyzickej hotovosti

Nie všetky použitia čipu však zahŕňajú neúmerne drahý tovar. Mnohé zahŕňajú hospodárstvo a rozvojové krajiny. Jeden z najrozsiahlejších projektov by zahŕňal na prvý pohľad kontraintuitívnu transformáciu – z virtuálnej meny na fyzickú menu:

„Viete, celý zmysel Bitcoinu bol prejsť z hotovosti na niečo, čo je ako hotovosť online. Ale čo ak by ste chceli ísť opačným smerom? Čo ak by ste chceli prejsť z pôvodnej kryptomeny na niečo, čo môže čerpať z používateľskej skúsenosti? Je to veľmi ťažké uskutočniť bez hardvérového komponentu.“

Cardano verí, že rozvojové krajiny sú jedným z kľúčových trhov pre budúci úspech kryptomeny. Napríklad, zistili, že v Afrike vlastnia smartfóny iba 2% zo šiestich miliónov poľnohospodárov:

„Takže keď sa na to pozriete, poviete si, dobre, 98 percent z nich je väčšinou offline, sú nebankoví a nepoužívajú digitálne zariadenia. Čiže ak by som pre nich chcel vybudovať peňažný systém, pravdepodobne by bol zlý nápad povedať: ‚ó, musíte používať online čisto digitálnu menu‘. Potrebujete niečo iné. Ako teda môžem napodobniť hotovosť, ale stále pritom pracovať s blockchainom? Nuž, to, čo treba urobiť, je vytvoriť hierarchiu, kde sa tieto dve percentá v podstate stanú niečím ako mikro bankami, a tí potom môžu spravovať vydávanie tokenov ľuďom a môžu byť overení pomocou svojich telefónov.“

Nekonečne prispôsobiteľné kryptomeny

Tento systém by mohol fungovať tak, že súkromný kľúč z jedného čipu by sa preniesol na druhý. Poskytlo by to tiež dôkaz o vymazaní, a ubezpečenie, že ten kľúč existuje už len na novom zariadení. Čip by mohol byť zabudovaný do puzdra na telefón a k prenosu kryptografických kľúčov by nebol potrebný internet:

„Ak to teda dokážete, môžete v podstate jednoducho ťuknúť na telefóny bez internetového pripojenia, a preniesť prostriedky. Ako keby ste chceli poslať jeden druhému dvadsať dolárový šek, a nahradili by ste hotovosť. A to, čo je na tomto riešení dobré, je jeho nekonečná prispôsobiteľnosť, pretože tieto transakcie sa v skutočnosti nevyskytujú na blockchaine. Takže z pohľadu blockchainu sa nič nestalo.“

Toto je dlhodobý projekt a jeho zdokonalenie zaberie roky. Jednou z obáv Hoskinsona je obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá by mohla vstúpiť do dodávateľských liniek výroby čipov. Okrem toho – kryptografia sa považuje za jednu zo zbraní a vlády limitujú jej export. Aj keď sa to v tomto období veľkých nádejí môže prehliadnuť, tieto kontroly majú tendenciu byť sprísňované v časoch konfliktu.

Zdroj: cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart