Bude DC/EP len digitálnou menou bez blockchainu?

Ako sme už včera informovali, čínska digitálna mena centrálnej banky (DC/EP) zažíva skvelý rok, kedy prešla rôznymi testovaniami a aktuálne je dokonca testovaná viac ako 50 000 obyvateľmi v provincii Shenzhen. Napriek tomu, že to znie všetko ako pozitívne novinky, keďže prichádza ku digitalizácii peňazí, opak môže byť pravdou. Z fundamentálneho a monetárneho hľadiska je totižto rozdielov medzi (napríklad) yuanom a e-yuanom iba minimum, pričom to spôsobuje vrásky na čele niekoľkých kryptomenových expertov.

CBDC nie sú kryptomeny

Ihneď na začiatok treba povedať, že digitálne meny centrálnych bánk nie sú a nikdy nebudú kryptomeny. Sú totižto úplne centralizované, nemajú v sebe žiadne prvky anonymity alebo ochrany súkromia a tak môžu (a pravdepodobne aj budú) slúžiť iba ako digitálna forma hotovosti. A práve tieto riziká spojené s digitálnymi menami centrálnych bánk, bývajú častým argumentom, prečo zarytí kryptomenoví fanúšikovia nevidia nič pozitívne na vývoji napríklad e-yuanu.

Problémov s DC/EP je však oveľa viac. V takom politickom režime, akým je Čína, môže digitálna mena, ktorá je kontrolovaná iba jednou entitou slúžiť ako nástroj na upevnenie moci, na oveľa efektívnejšiu formu kontroly obyvateľov alebo na zväčšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými.

Úplná strata anonymity a súkromia

Aj keď je rétorika v Číne jasná, keďže je e-yuan nazývaný konkurenciou Bitcoinu, aj tí najmenej skúsení kryptomenoví fanúšikovia pochopia, že e-yuan je úplným opakom digitálneho zlata. Napriek tomu, že verejnosť dostane akýsi typ e-peňaženky, ktorý môže vyzerať ako bežná kryptomenová peňaženka s adresami a kľúčmi ku ich peniazom v podobe čísel a písmen, tak ide asi o jedinú podobnosť, medzi reálnymi kryptomenami a tým, čo pripravuje Čínska národná banka.

Prečítajte si tiež: Dlhodobé potláčanie ceny Bitcoinu! Čo je za tým ?

Ak totižto prejde Čína na digitálny yuan a obyvatelia ho začnú vo veľkom používať, čo je mimochodom oveľa ľahšie v politickom systéme Číny ako napríklad pri demokratických štátnych systémoch, ľudia kontrolujúci ledger (Čínska národná banka alebo zopár vyvolených vysoko postavených politikov), budú vedieť o svojich občanoch úplne všetko. Čo mali na obed, kde boli na obede alebo s kým. Tieto informácie budú mať 24/7 o každom, kto bude aktívne používať takéto digitálne peniaze. Akákoľvek forma anonymity, ktorá je aktuálne poskytovaná hotovosťou alebo anonymnými kryptomenami, by mohla byť stratená.

Blockchain alebo len obyčajný ledger?

Propaganda blockchainu vrámci tejto krajiny pritom tiež nebola náhodná. Už niekoľko mesiacov sa v extrémnom množstve po Číne objavovali informácie a novinky spojené najmä s blockchainom, ale aj kryptomenami. Tie majú jednoznačný účel a to vzbudiť záujem verejnosti o takýto typ platobného systému. Aj samotný prezident Xi Jingping sa vyjadril, že podpora blockchain technológie má poslúžiť k tomu, aby sa Čína posunula najmä technologicky vpred. Samozrejme, že na verejnosť sa dostávajú oficiálne informácie, že aj e-yuan bude fungovať na blockchaine. Realita však môže byť úplne iná, keďže nemá ísť o verejný blockchain a nebude open source, čo je úplným protikladom ku kryptomenám ako napríklad Bitcoin.

3. Výročie VIP SKUPINY: Neuveríte, za aké ceny sme nakupovali Ethereum v 2016…..

Práve absencia open-source spôsobuje, že ľudia z kryptomenového sektora neveria v blockchain Čínskej národnej banky, ale takisto pochybujú, že vôbec nejaký bude mať. Množstvo z nich si len myslí, že pôjde o obyčajný ledger, ku ktorému ale budú mať prístup iba vybraní ľudia a tak sa o jeho pravosti pravdepodobne nikdy nedozvieme. Aj tento fakt opäť podčiarkuje to, že e-yuan je na míle vzdialený od klasickej kryptomeny.

Bude nasledovať digitálne euro?

Napriek tomu, že sa nás digitálny yuan priamo netýka, tak ak príde ku implementovaniu takéhoto druhu CBDC v Číne, je veľmi pravdepodobné, že Európa a ani Amerika nebudú chcieť zaostávať. Preto sa dá očakávať, že aj digitálne euro alebo digitálny dolár budú mať veľmi podobné črty ako práve e-yuan a to by mohlo znamenať výrazne obmedzenie slobody a súkromia aj u nás.

Keďže je však v našich “krajoch” demokracia a ECB sa niekoľkokrát vyjadrila, že digitálne euro by malo slúžiť len ako doplnok ku aktuálnemu systému a hotovosti, voľba by mala byť stále v rukách občanov. Aký máte postoju ku digitálnemu euru vy? Budete ho používať? Alebo si myslíte, že by to znamenalo prílišné narušenie slobody a súkromia?

Zdroje: https://www.trustnodes.com/, https://boxmining.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart