Bude čínska štátna kryptomena konkurovať Libre alebo poslúži len na kontrolu…?

Zdá sa, že Čína je pripravená čeliť Libre pomocou vlastnej kryptomeny, avšak sila takejto digitálnej meny čínskej centrálnej banky je diskutabilná. Táto štátna kryptomena je pravdepodobne navrhnutá na kontrolné účely a ako prostriedok na sledovanie kompletne všetkých finančných aktivít.

Po tom, ako čínski predstavitelia pocítili tlak zo strany Facebooku a Libry, pred niekoľkými týždňami oznámili, že pripravujú vlastnú kryptomenu v réžii centrálnej banky, aby mohli konkurovať Libre a potenciálne ju zastaviť. Teraz tvrdía, že jej štátna kryptomena je hotová. Čína sa domnieva, že Libra je hrozba pre jej finančný systém, a preto viditeľne zrýchlili tempo.

V priebehu niekoľkých týždňov Čína prešla náhle od plánu k prekvapivému spusteniu a okrem toho vraj po piatich rokoch prípravy a vývoja. Tieto slová však môžu mať sekundárny význam, uviedol Mati Greenspan, hlavný analytik eToro. Greenspan povedal, že zatiaľ čo čínska vláda má technickú zdatnosť, aby mohla rýchlo spustiť kryptomenu, stále je potrebný úplný politický kapitál, aby sa naplno rozbehla.

Pre čínsku vládu to nie je ťažké naštartovať o týždeň alebo dva, ale týka sa to viac politickej moci. Kontroly kapitálu sú v Číne veľmi prísne a chcú dohliadať na prísun peňazí. To, čo asi myslia, keď povedia „sú pripravení spustiť“, je to, že majú jednoducho vôľu to dokázať.

Greenspan tiež uviedol, že čínska kryptomena nie je schopná úplne vytlačiť Libru. Nie je to ani hra na rovnakom „ihrisku“, povedal. Po prvé, Libra bude globálna kryptomena a čínska mena je určená pre používateľov v rámci jej vlastných hraníc.

Čína má pomerne zmiešaný vzťah s kryptomenami. Krajina iniciovala zákaz všetkých krypto búrz, ICO projektov a dokonca zvažovala ukončenie alebo zákaz ťaženia. Greenspan je presvedčený, že čínske štátne krypto je pravdepodobne navrhnuté na kontrolné účely, prostriedok na sledovanie kompletne všetkých finančných aktivít .

Táto mena nie je navrhnutá tak, aby poskytla ľuďom finančnú slobodu, rovnako ako iné formy kryptografie, ale skôr aby poskytla čínskej vláde spôsob, ako monitorovať transakcie.

Je ironické, že Čína sa obáva projektu Libra, pri ktorom je podozrenie, že sa použije na to isté. V roku 2018 bola spoločnosť Facebook obvinená predajom súkromných údajov používateľov tretím stranám na reklamné účely. Mnohí sa pýtajú, či Facebook buduje Libru iba ako prostriedok ďalšieho monitorovania používateľov.

Greenspan si nie je istý, aj keď je pozitívny, že Libra zahŕňa viac kapitalistických hodnôt, zatiaľ čo čínska mena má korene v komunizme.

“Mena Facebooku bude spravovaná združením 100 korporácií, ktoré sa javí zvláštne a trochu nepríjemné, ale stále je to v súlade s kapitalizmom,“ uviedol. „Čínska kryptomena bude pravdepodobne dvojúrovňovým systémom, v ktorom bude mať vláda konečnú kontrolu nad všetkými transakciami. Komerčné banky v Číne budú pravdepodobne druhou úrovňou, takže sa nezdá, že ktokoľvek iný bude môcť prevádzkovať uzol. “Tieto banky by však musela schváliť čínska vláda, uviedol Greenspan.

Zdroj :https://decrypt.co/8385/can-china-state-run-cryptocurrency-compete-facebook-libra

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart