Brilantná biela kniha Satoshiho Nakamota má 9 rokov 

Brilantná biela kniha Satoshiho Nakamota má 9 rokov 

 

 

Bitcoin zažíva fenomenálny rok 2017, keď prekonáva mnohé očakávania. Decentralizovaná mena má moc nad 100 mld. tržnou kapitalizáciou. Pred deviatimi rokmi anonymný tvorca „internetových peňazí, Satoshi Nakamoto, vydal bielu knihu o Bitcoine.

31. októbra 2008 sa zrodila myšlienka jedinečného peer-to-peer systému elektronickej hotovosti

31. októbra vydala osoba či skupina s názvom „Satoshi Nakamoto“ bielu knihu „Bitcoin: Peer-to-peer systém elektronickej hotovosti“. Dokument, ktorý prišiel odberateľom mailom, opisoval revolučnú technológiu, ktorá vytvorila prvý skutočný svetový peer-to-peer a decentralizovaný menový systém. „Internetové“ peniaze umožnili online platby bez tretej strany a taktiež neboli vydávané vydané vládou alebo právnickou entitou. Nakamotova skvelá kniha sumarizuje primárne vlastnosti Bitcoinu už v prvých pár vetách, kde sa uvádza:

„[Bitcoin] rýdza peer-to-peer verzia elektronickej hotovosti umožní odosielanie online platieb priamo z jednej strany k druhej bez potreby finančnej inštitúcie. Digitálne podpisy poskytujú časť riešenia, ale hlavné prínosy sa stratia, ak je stále nevyhnutná tretia strana pre zabránenie dvojitých výdavkov. Navrhujeme riešenie problému dvojitých výdavkov vo forme peer-to-peer siete. Sieť časovo označí transakcie ich „hashingom“ (transformáciou) do prebiehajúceho reťazca algoritmu proof-of-work, čím sa vytvorí záznam, ktorý sa nedá zmeniť bez opätovného uskutočnenia  proof-of-work.“

S ničím sa nedá porovnať

Keď bol Bitcoin vypustený v januári 2009, decentralizovaná sieť pomaly začala meniť spôsob, akým spoločnosť vníma peniaze a vo všeobecnosti celý finančný systém. Bitcoin si na začiatku osvojilo len pár ľudí, ako napr. Hal Finney, ktorý získal 10 BTC dokončením vôbec prvej bitcoin transakcie. Teraz tento protokol používajú milióny ľudí z každého kúta sveta, čím získavajú lepší spôsob obchodovania, a zároveň presúvajú svoje financie bez povolenia tzv. vládcov.

„Ospravedlňte moju vážnosť. Opísať (bitcoin) pre široké masy je sakramentsky náročné. S ničím sa nedá porovnať.“ ~ Satoshi Nakamoto

V skutočnosti sa bitcoin považuje za „peniaze ľudí“, pretože decentralizovaná kryptomena nemá žiadnych vládcov a dáva jednotlivcom absolútnu slobodu robiť čo chcú so svojimi peniazmi. Komplexný menový systém nie je založený na sile ani podvode, ale skôr na platnej zhode, spoliehajúcej sa na matematiku. Je to v jasnom kontraste s nedôveryhodným bankovým systémom, aký dnes poznáme.

„Čo potrebujeme, je elektronický platobný systém založený na kryptografickom dôkaze namiesto dôvery, čo umožňuje ľubovoľným dvom ochotným stranám obchodovať priamo medzi sebou bez potreby dôveryhodnej tretej strany,” vysvetľuje Nakamotova kniha.

My, ľudia, sme navrhli systém pre elektronické transakcie bez závislosti na dôvere

Dnes v roku 2017 sa čoraz viac ľudí snaží užívať výhody revolučného systému Bitcoinu. V čase písania tohto článku stojí jeden Bitcoin viac než 6000 dolárov a každých 24 hodín sa vymenia BTC v hodnote miliard. Mena tiež vyústila do viac ako 1000 protokolových napodobenín, ktoré v určitej forme využívajú Bitcoin technológiu. V priestore alternatívnych mien s tržnou kapitalizáciou 78 mld. USD, sa taktiež denne obchoduje v radoch miliárd. Mnohí zástancovia sa naďalej zhodnú, že Bitcoin je inovatívnou technológiou, ktorá mení spoločnosť – podobne ako evolučný nástup internetu za posledné desaťročia.

Mnoho ľudí tiež súhlasí s tým, že dôležitosť a význam Satoshiho bielej knihy bude žiť večne a vždy poskytne nováčikom excelentný prehľad o tom, čo je kryptomena a aké sú možnosti do budúcna. „Navrhli sme systém pre elektronické transakcie bez závislosti na dôvere,“ uzatvára Nakomoto na konci knihy

Odvtedy sa Bitcoin stal živou ekonomikou, ktorá sa dodnes nezastavila. Na deviate výročie bielej knihy sa ukazuje, že neexistujú žiadne známky spomalenia tohto revolučného systému.

 

Pidaj sa do Krypto-skupiny

 

Zdroj:news.bitcoin.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart