Viac ako 100 predstaviteľov najväčšieho kryptomenového podvodu bolo zatknutých

Iba včera sme vás informovali o tom, že podvodov v kryptomenovom svete stále neubúda. Práve naopak, ako poukázal tento náš článok, tak v Rusku ich je dokonca niekoľkonásobne viac, ako predošlé roky. Avšak včera uzrela svetlo sveta aj jedna veľmi pozitívna novinka spojená s najväčším kryptomenovým podvodom v histórii. Zakladatelia a hlavní predstavitelia podvodu PlusToken boli zatknutí.

Viac ako 100 členný tím bude čakať na rozsudky

Čínska polícia včera zverejnila, že zatkli 109 osôb spojených s kryptomenovým podvodom PlusToken, pričom 27 zatknutých malo byť hlavným tímom celej operácie. Zvyšných 82 osôb bolo intenzívne spojených s projektom, pričom taktiež išlo o kľúčových sprostredkovateľov tohto podvodu.

Napriek tomu, že už pred pár mesiacmi sa hovorilo, že kľúčoví členovia tímu sú zatknutí, až včera čínska polícia potvrdila, že by mala mať takmer celý tím. Túto operáciu sťažoval doteraz najmä fakt, že mnoho predstaviteľov PlusTokenu sa odsťahovalo do zahraničia a žilo po celom svete. Napriek tomu by sa však nemalo podariť ani jednému z nich ujsť pred spravodlivosťou. Podľa vyšetrovateľov malo prísť ku zatknutiu ľudí nielen v Číne, ale aj v krajinách ako Vietnam, Kambodža alebo Malajzia.

Najväčší podvod v kryptomenovej histórii

PlusToken bol čínskym podvodom, ktorý bol spustený v roku 2018. Zo začiatku bol prezentovaný ako nový druh kryptomenovej peňaženky. Tá sľubovala mesačný zisk až 10% pre všetkých svojich klientov. Dôveryhodnosť tomuto projektu mali dodávať najmä bývalí zamestnanci spoločností ako Google alebo Samsung, avšak k overeniu pravosti tejto informácie nikdy nedošlo.

V roku 2019 už bol PlusToken jedným z najväčších kryptomenových projektov vôbec, keďže sa mu celkovo podarilo dostať od svojich klientov až 5,8 miliardy dolárov (40 miliárd jenov) najmä prostredníctvom Bitcoinu, Etherea, EOSu. PlusToken pôsobil pritom iba ako obrovský MLM (multilevel marketing) podvod, ktorý za veľmi krátky čas získal viac ako 2 milióny “zákazníkov a investorov,” ktorí boli celkovo rozdelení do viac ako 3 000 hierarchických levelov.

Podľa analýzy spoločnosti Chainalysis mal byť PlusToken zodpovedný „iba“ za stratu 3 miliárd dolárov, čo by ho robilo druhým najväčších kryptomenovým podvodom (po OneCoine s približnou veľkosťou 4,5 miliardy dolárov). Avšak oficiálne vyšetrovanie čínskej polície dospelo k tomu, že podvodníci z PlusTokenu boli celkovo zodpovední za väčšiu stratu, ktorá by mala siahať až do výšky 5,8 miliardy dolárov.

Smutné pritom je to, že ešte minulý mesiac sa podarilo podvodníkom profitovať. Viac ako 240 miliónov dolárov z daného podvodu malo byť presunutých prostredníctvom Etherea a EOSu z oficiálnych PlusToken peňaženiek do neznámych peňaženiek. Podľa všetkého však patria dané peňaženky zakladateľom, čo potvrdila aj spoločnosť Chainalysis. Tej sa malo podariť prepojiť viac ako 800 000 ETH a 45 000 BTC, ktoré boli postupne presúvané do osobných peňaženiek zakladateľov.

PlusToken – podvod, ktorý ovplyvnil celú kryptomenovú komunitu

Je jasné, že tak obrovský podvod ovplyvní celú kryptomenovú komunitu hneď z niekoľkých dôvodov. Avšak PlusTokenu sa mohlo podariť niečo, čo sa nepodarilo ani takým podvodom ako OneCoin, Bitconnect alebo WoToken. Podľa mnohých bol totižto tento podvod hlavným spúšťačom cenových pohybov v kryptomenovom svete v roku 2019.

Prečítajte si tiež: Najväčšie problémy a výzvy DeFi do budúcna

Množstvo odborníkov a analytikov sa domnieva, že práve obrovské množstvo Bitcoinu a iných popredných altcoinov mohlo najprv spôsobiť obrovský rast na 14 000 dolárov. Následne však práve odpredanie daných mincí, o ktoré sa mali postarať predstavitelia tohto podvodu, malo viesť až ku obrovským stratám a prepadu na takmer 6 000 dolárov.

Na obrovský prepad však mohlo mať vplyv aj oficiálne odhalenie tohto podvodu. Následne bol PlusToken úplne zastavený a začalo sa vyšetrovanie, ktoré evidentne zatiaľ plynie tak, ako má. V kryptomenovom svete ide pritom o pomerne želaný a veľmi vítaný výsledok. Podvody ako PlusToken totižto robia veľmi negatívnu osvetu kryptomenám, pričom iba málokedy sa podarí dolapiť skutočných páchateľov.

Stačí sa pritom pozrieť na druhý najväčší podvod, OneCoin. Ruja Ignatova, hlavná predstaviteľka tohto podvodu sa zatiaľ úspešne ukrýva pred vyšetrovateľmi a to aj napriek tomu, že jej brat, ktorý bol taktiež priamo spojený s OneCoinom, už je oficiálne vo väzbe s rozsudkom až 90 rokov za mrežami. Práve preto je dolapenie PlusToken podvodníkov vítanou zmenou.

Zdroje: https://decrypt.co/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.