Veľké nebezpečie obchodovania – neskúsený mladík na neho doplatil životom

Obchodovanie, či už kryptomien alebo klasických trhov vie byť skvelým spôsobom, ako si privyrobiť extra peniaze popri práci. Samozrejme, že sa dá z obchodovania bez problémov vyžiť, pokiaľ viete ako na to a máte s touto prácou alebo biznisom (ako mnoho obchodníkov nazýva túto profesiou) určité skúsenosti. Pre neskúsených obchodníkov však môže byť obchodovanie spôsob ako prísť o všetky peniaze, úplne stratiť nervy alebo sa dokonca zadlžiť na takmer na celý život. Ako však ukázal tento týždeň, neskúsenosť na trhu vie viesť k takým stratám a psychickým problémom, že to človek nemusí uniesť.

Strata 700 000 dolárov stála mladíka život

Alex Kearns, iba 20 ročný mladík si tento týždeň siahol na život kvôli tomu, že na svojom obchodnom účte platformy Robinhood sa dostal do straty viac ako 700 000 dolárov. Tento veľmi smutný príbeh upútal pozornosť takmer všetkých finančných médií, ktoré sa snažia varovať obchodníkov pred tým, ako sa takémuto nešťastnému koncu vyhnúť.

Alex Kearns investoval do svojho obchodného účtu približne 17 000 dolárov a preto je veľké množstvo neskúsených obchodníkov zarazených tým, ako sa mu podarilo stratiť až 700 000 dolárov. Podľa zverejnený informácii mal Alex Kearns obchodovať v domnienke, že môže stratiť maximálne svoj vklad. Navyše, ako sa vyjadril v liste, ktorý po sebe zanechal, mal mať zapnutú možnosť obchodovania „na páku“ o ktorej vraj sám vôbec nevedel až do momentu, kedy mal na svojom účte objaviť obrovské straty.  

Ponaučenie pre všetkých

Aj z tohto smutného príbehu sa môžeme všetci poučiť, kedže Alex Kearns spravil hneď niekoľko závažných chýb, ktoré robí väčšina neskúsených obchodníkov. Prvou z nich je obchodovanie väčšieho kapitálu bez akýchkoľvek predošlých skúseností. Samozrejme niekde treba začať, avšak vklad 17 000 dolárov na svoj retail účet je zbytočné vystavovanie sa riziku.

Ďalšou chybou, ktorej sa mladý obchodník dopustil bolo obchodovanie aktíva, o ktorom Alex podľa jeho blízkych nemal žiadne informácie. Alex údajne obchodoval zväčša najmä opcie, ktoré mali byť hlavným zdrojom jeho dlhu a strát. Aj týmto krokom sa mladý obchodník ihneď postavil do nevýhodnej pozície a opäť tak naklonil pravdepodobnosť stratových obchodov na svoju stranu.

Pokiaľ chcete vedieť viac o kryptomenách, prečítajte si aj nasledujúci článok: Bitcoin sa v Číne nedostal do zoznamu top 10 kryptomien

Ďalšou chybou mala byť priveľká naivita, ktorá zo strany retailových obchodníkov najmä na platforme Robinhood takpovediac sála. Táto platforma iba za posledné 4 roky získala viac ako 9 miliónov nových retailových obchodníkov. Drvivá väčšina z nich je však neskúsená, no aj napriek tomu dokáže z aktuálnej situácie na trhoch profitovať. Akcie, ktoré tvoria úplne najväčší trh pre týchto obchodníkov, totižto rastú takmer nonstop.

Práve kvôli tomu, že títo obchodníci nezažili dokopy takmer žiadne straty, tak nadobudli pocit, že obchodovanie je extrémne ľahké a že ho môže robiť každý. Avšak čo i len čiastočne skúsený obchodník vie, že tak to nie je a že jeden obchod môže všetko zmeniť. Aj na toto môžu čoskoro doplatiť tí, ktorí idú do trhu s priveľkým sebavedomím alebo s cieľom zarobiť „rýchle a jednoduché peniaze.“

Napriek tomu, že platforma Robinhood je stále populárnejšia, medzi profesionálmi má iba veľmi malé pochopenie. Väčšina z nich si je totižto plne vedomá toho, že na nej obchodujú najmä neskúsení retailoví obchodníci, ktorí toho o trhoch veľa nevedia. Taký bol žiaľ prípad aj mladého Alexa, ktorý extrémnu ťarchu z veľkej straty nezvládol.

Pokiaľ sa preto chcete takýmto stratám vyhnúť, buďte najmä pri vstupe do trhu veľmi opatrní. Ak nemáte odvahu alebo skúsenosti takéto niečo spraviť sami, neváhajte sa obrátiť na náš skvelý a skúsený tím, ktorý vám vždy rád poradí.

Zdroje: https://www.cnbc.com/, https://www.marketwatch.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.