Taliansko chce ako prvé skúšať digitálne euro

CBDC (Central Bank Digital Currencies – Digitálne meny centrálnych bánk) sú podľa mnohých analytikov a ekonómov ďalším vývojovým stupňom nielen kryptomien, ale aj celkového monetárneho systému, aký poznáme. Centrálne banky po celom svete sa preto aktuálne pretekajú v tom, ktorá ako prvá úspešne implementuje vlastnú digitálnu menu a zmení tým finančný sektor. Čínska ľudová banka, Federal Reserve alebo takisto Japonská centrálna banka sa verejne vyjadrujú o tom, že CBDC je jednou z najväčších priorít. Ako sa zdá, Európska centrálna banka nemá v pláne zaostávať, čomu by mohlo pomôcť najmä Taliansko.

Získať si dôveru verejnosti

Podľa správy, ktorá bola zverejnená dnes ráno, sa mala Talianská asociácia bánk (ABI – Italian Banking Association) vyjadriť, že centrálna banka Talianska a rovnako aj ostatné komerčné banky v krajine sú ochotné testovať digitálne euro. Ide pritom o pomerne podstatnú správu, čo sa vývoja tejto digitálnej meny týka, najmä kvôli tomu, že táto asociácia zastrešuje viac ako 700 veľkých a menších bánk po celej krajine.

Ak by k takémuto kroku došlo, banky po celom Taliansku by začali testovať digitálne euro vydané Európskou centrálnou bankou. Rovnako by sa však mal okruh používateľov postupom času zväčšovať na rôzne finančné spoločnosti v danej oblasti. ABI sa pritom na margo digitálneho eura nevyjadrila prvý krát. Už minulý rok nabádala ECB k tomu, aby tímy technologických a ekonomických špecialistov pracovali na konkrétnej implementácii digitálneho eura.

Dnes sme vás informovali aj o tejto správe: Cyperská nemocnica je pripravená uložiť výsledky testov na COVID-19 na blockchaine

Žiadaná zmena do budúcna?

Podľa ABI je takáto forma meny žiadanou inováciou, ktorá môže priniesť zmenu do celého bankovníctva. Benefitovať by mali najmä užívatelia (a teda z dlhodobého hľadiska najmä občania), ktorým by digitálne euro malo slúžiť najmä ako expresný a lacný spôsob prevodu peňazí, ale takisto aj ako prostriedok výmeny (medium of exchange). V danej správe sa napríklad uvádzalo:

„Programovateľné digitálne meny reprezentujú inováciu vo finančnom svete, ktorá môže zrevolucionizovať peniaze. Ide o transformáciu s obrovským potenciálom a hodnotou, najmä čo sa efektívnosti a manažovania týka.“

Napriek tomu, že vývoj tejto digitálnej meny môže na prvý pohľad vyzerať celkom sľubne, priamo vrámci EU má hneď niekoľko odporcov. Napríklad centrálna banka Nemecka sa minulý rok vyjadrila, že CBDC môžu destabilizovať aktuálny finančný systéme. Iba pár mesiacov na to sa však asociácia nemeckých bánk vyjadrila, že programovateľné digitálne euro by mohlo byť pozitívnym krokom. Aj tento “rozpor” iba podčiarkuje to, že na CBDC majú ľudia veľmi odlišné názory.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://btcmanager.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.