Problémy so scammermi v kryptosvete neutíchajú

Žiaľ ako takmer každý týždeň, aj tento krát sa budeme musieť venovať opäť hackerským útokom a podvodom z kryptomenového sveta. Tie sa extrémne rozšírili najmä v Rusku počas prvej polovice tohto roka, čo robí vrásky na čele kryptomenových podporovateľov, pretože množstvo scamov vrhá negatívne svetlo na kryptomeny.

Boom v kryptomenových podvodoch

Podľa najnovšieho prieskumu je v Rusku až trojnásobne viac kryptomenových podvodov a pofiderných webstránok, ako tomu bolo o tomto čase minulý rok. Až 23 000 stránok má byť zapletených do kryptomenových podvodov, pričom drvivá väčšina z nich ešte stále funguje. Podľa spoločnosti Kaspersky Labs, zažili podvodné stránky exponenciálny rast, čo môže predstavovať veľký problém do budúcna.

Jednou z najčastejších podvodných praktík je ponúkanie odmeny za to, že obete podvodu vyplnia dotazník. Kde však prichádza ku podvodu a finančným stratám? Hneď v prvom kroku. Prístup ku dotazníku je totižto spoplatnený malou čiastkou (akýmsi vstupným poplatkom). Po zaslaní vstupného poplatku však samozrejme nepríde ani ku otvoreniu dotazníku, ani ku možnosti získať za jeho vyplnenie peniaze.

Qrator Labs rovnako identifikoval aj iný druh podvodu. V ňom stránky ponúkajú až viac ako 275 dolárov za hodinu prostredníctvom ťaženia kryptomien. Ide tak o klasický cloud mining podvod, v ktorom po zaslaní poplatku spoločnosti obeť podvodu nikdy neobdrží žiadne vyťažené kryptomeny ani financie.  

Na ďalší rozširujúci sa typ podvodu upozornil aj jeden z najväčších kryptomenových webov – CoinDesk. Práve táto stránka mala byť využívaná k podvodným praktikám. Ako informovali na svojom webe, podvodníci používali reporty a správy CoinDesk, ktoré obmenili a pridali do nich falošné linky a odkazy. Tie mali navigovať používateľov na nebezpečné stránky a ohroziť tak bezpečnosť ich zariadení a účtov. Spoločnosť CoinDesk pritom upozornila, že do svojich reportov nikdy nedáva linky, ktoré by „nútili“ alebo očividne „húckali“ čitateľov k tomu, aby sa preklikli na iné stránky.

Prečítajte si tiež: Najväčšie problémy a výzvy DeFi do budúcna

Rast podvodných stránok spojených s kryptomenami však vzbudzuje aj iný problém. Tým je bezpečnosť obetí. Podvodné stránky totižto vo veľa prípadoch pridali možnosť platby kreditnou kartou. Pokiaľ obeť túto možnosť využije, tak môže nastať situácia, že podvodníci získajú bankové informácie o obeti rovnako ako aj jej peniaze.

Ako sa chrániť?

Hoci sa to píše jednoducho, dá sa chrániť aj pred podobnými podvodmi. Prvým pravidlo ako tomu vždy býva pri investovaní a tradovaní je, že ako to vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to nie je pravda. Veľmi jednoduché pravidlo, ktoré vás však môže ochrániť od množstva zlých alebo dokonca až podvodných investícii.

Rovnako si vždy poriadne pozrite, kam peniaze posielate. O akú spoločnosť ide, kde sídli, aké ma recenzie od predošlých klientov a užívateľov. Neváhajte sa tiež obrátiť na tím prostredníctvom sociálnych sietí (najmä Telegram alebo Twitter) a pýtajte sa ich konkrétne otázky. Aj tento krok vám vie pomôcť rozhodnúť sa, či niekam poslať peniaze alebo nie. Niekedy pritom stačí iba pár minút a podvod odhalíte úplne bez problémov.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://cointelegraph.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences