Prečo vstup Paypalu do kryptomenového sveta nemusí byť vôbec bullish?

Správu o tom, že Paypal bude poskytovať nákup a predaj kryptomien priamo na svojej platforme ste už určite zachytili. Pokiaľ nie, tento článok vám môže pomôcť v tých najpodstatnejších informáciach o tejto naozaj horúcej novinke. Ihneď po oznámení tejto správy sa začali vynárať reakcie na to, že takáto novinka má potenciál dostať BTC trvalo nad 10 000 dolárov alebo dokonca nás v rozmedzí pár dní vystreliť až nad 12 000 dolárov. Avšak tak ako s každou správou, aj pri tejto treba byť určite opatrný a pozrieť sa na danú situáciu z viacerých uhlov pohľadu. Na to upozornil aj CEO kryptomenovej burzy Kraken, ktorého názor na novinku o Paypale vás pravdepodobne všetkých prekvapí.

Každá minca má dve strany

Reakcia takmer celej kryptomenovej komunity na včerajšiu správu o tom, že Paypal a Venmo budú svojím klientom ponúkať možnosť kúpy a predaja kryptomien, určite vyvolala množstvo pozitivity v sektore. Nie všetci však boli touto správou ihneď nadšení. Naopak, našli sa aj ľudia, ktorí sa pokúšali „emócie“ celej komunity schladiť a poukázať na to, že takáto správa nemusí byť ani zďaleka tak bullish, ako sa zdá. Jedným z nich je Jesse Powell, CEO a zakladateľ kryptomenovej burzy Kraken. Jeho vyjadrenia určite poskytujú na danú správu iný pohľad, ako by si ľudia pôvodne predstavovali.

„Podpora Bitcoinu spoločnosťou Paypal bude skvelá pre adopciu, avšak nikto nemôže čakať, že Paypal zmení svoje praktiky a pravidlá pre rušenie a mrazenie účtov. Stále ide o centralizovaný bod, ktorému budú vlády prikazovať ako má veci robiť. Nie sú to vaše kľúče…“

Takto znel jeden z jeho posledných tweetov, ktorý bol reakcia na tweet ďalšej známej osobnosti v tomto sektore Jimmyho Songa. Najmä poslednou vetou však chcel Jesse Powell upozorniť na to, že napriek tomu, že Paypal čoskoro pravdepodobne začne podporovať kryptomeny, pôjde iba o ďalšiu finančnú spoločnosť, ktorá ich bude držať za vás. Pokiaľ by ste chceli držať kryptomeny prostredníctvom Paypalu, nijako sa to nebude líšiť od držania kryptomien napríklad prostredníctvom Revolutu.

Z časti by sa určite dalo polemizovať aj o tom, že Jesse Powell sa možno bojí zväčšenej konkurencie. Napriek tomu, že nikto nehovorí, že sa z Paypalu stane nejaká veľká kryptomenové burza, možnosť nákupu a predaja kryptomien prostredníctvom Paypalu môže čiastočne ohroziť pozíciu Krakenu. Práve táto burza je totižto jednou z najväčších kryptomenových búrz, ktoré podporujú nákup kryptomien priamo prostredníctvom fiatu.

Veľmi podobný názor však zdieľal aj podcaster a kryptomenový fanúšik Stephan Livera. Ten si myslí, že táto správ môže byť bullish iba v prípade, že by viedla ku nárastu na počte osôb, ktorí si budú spravovať Bitcoin sami (selfcustodians). Livera si myslí, že pokiaľ budú ľudia držať Bitcoin na Paypal platforme, tak bude iba väčšie množstvo Bitcoinu skladovaného pod drobnohľadom vlád a regulátorov. V jeho ponímaní tak určite nejde o pozitívnu správu. Dalo by sa dokonca tvrdiť, že Livera ju skôr vníma ako negatívnu kvôli tomu, že bitcoiny ukladané na Paypale budú pod dohľadom systému, ktorý bol hlavným dôvodom toho, prečo vznikli.

Kryptomenám táto správa uškodiť nemôže

Aj napriek tomu, že názory Liveru a Powella túto novinku nevnímajú ani zďaleka ako pozitívnu a tvrdia, že táto správa vôbec nemusí byť tak bullish, ako sa zdá, tak z dlhodobého hľadiska pravdepodobne nejde o vyslovene negatívnu novinku. Bitcoin ani iné kryptomeny nemajú touto „novou spoluprácou,“ čo stratiť a takisto je iba veľmi malá pravdepodobnosť, že by im mohol Paypal nejako extrémne uškodiť aj v prípade, že by bolo veľké množstvo BTC držaného na tejto platforme.

Rovnako by sa vám mohol páčiť aj nasledovný článok: Cyperská nemocnica je pripravená uložiť výsledky testov na COVID-19 na blockchaine

Navyše, čo je naozaj podstatné je fakt, že k tejto novinke sa zatiaľ Paypal oficiálne nevyjadril a rovnako o nej nie je zverejnených ani veľa detailov. Šíriace sa špekulácie o tom, že Paypal hľadá ľudí so skúsenosťami z kryptomenového sektora ešte neznamenajú, že k implementáciu kryptomien na Paypal platforme rozhodne príde. Rovnako nie je zverejnený ani oficiálny dátum, kedy by k tomu malo dôjsť alebo zoznam konkrétnych kryptomien, ktoré by mal Paypal podporovať. Práve preto si treba počkať na oficiálne stanovisko spoločnosti a až na základe neho začať súdiť, ako veľmi bullish bude táto správa pre celý kryptomenový sektor.

Zdroje: https://bitcoinist.com/, https://btcmanager.com/, https://cointelegraph.com/, https://bitcoinist.com/, https://www.coindesk.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.