Potvrdzuje Dai, že DeFi sektor zatiaľ nedáva zmysel?

DeFi sektor si ide svoje. Obrovský rast, ktorý zažíva tento rok je niečím nevídaným aj v kryptomenovom svete. Dá sa snáď prirovnať iba ku ICO bubline z roku 2017. Je však DeFi tiež iba bublina alebo ide skutočne o krok správnym smerom vo vývoji kryptomien a decentralizovaných mien? To samozrejme ukáže až čas, avšak aktuálne sa zdá, že je okolo DeFi sektoru až priveľký hype, ktorý v ňom robí veľký chaos.

Problém s celkovou kapitalizáciou Daiu na Compounde

Podľa aktuálnych štatistík zo stránok daistats.comcompound.finance, je v posledných dňoch viac Dai tokenov na Compound platforme, ako je Dai tokenov celkovo (v dolárovej hodnote). Dokonca rozdiel medzi počtom Daiu na Compounde a celkovo Dai tokenov stále narastá. Zatiaľ čo pred 4 dňami bola celková hodnota Dai tokenov podľa Dai stats 148 miliónov dolárov a 401 miliónov dolárov v Daii na Compounde (podľa compound.finance), dnešné štatistiky už vyobrazujú oveľa väčší rozdiel. Celková kapitalizácia Dai tokenov má byť približne 176 miliónov dolárov, avšak Compound má na svojej platforme držať už viac ako 547 miliónov dolárov.

Tento rozdiel sa začal extrémne zväčšovať najmä začiatkom júla. V prvý júlový deň bol počet Dai tokenov na Compound platforme približne 53 miliónov dolárov. Druhého júla však bolo toto číslo už na hodnote 360 miliónov dolárov v Dai tokenoch na platforme Compound, 3.júla už viac ako 527 miliónov dolárov, pričom odvtedy rastie každým dňom minimálne o ďalších 30 miliónov dolárov v Daii.  

Oba tieto projekty, či už token Dai alebo platforma Compound, sú pre svet DeFi takmer kľúčové. Ide o najrozšírenejšie a najpopulárnejšie projekty z tohto sektora. Oba zaznamenali tento rok fenomenálny rast a tak je ich úspech pre DeFi v tomto štádiu úplne kľúčový. Práve preto môže situácia, ktorá nastala, nováčikov v DeFi pomerne zmiasť, čo by nerobilo sektoru dobrú reklamu.

Prečítajte si takisto aj nasledujúci článok: Japonská centrálna banka pracuje na implementácii CBDC – má však 2 technické problémy!

Oba tieto projekty, ako MakerDao, takisto aj Compound tvoria veľkú časť celkovej trhovej kapitalizácie DeFi tokenov. Compound je s takmer 650 miliónmi dolárov na prvom mieste s dominanciou v sektore približne 35%. MakerDao, projekt zastrešujúci stablecoin Dai, je aktuálne na druhej pozícii s celkovou trhovou pozíciou približne 571 miliónov dolárov (defipulse.com). Oba tieto projekty sú tak vlajkovými loďami pre DeFi sektor a preto by mohol chaos okolo trhovej kapitalizácie Daiu ako takého a Daiu na Compounde ľudí celkom popliesť, čo by koniec koncov vôbec nemusel dopadnúť pred DeFi dobre.   

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://news.bitcoin.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.