Nejasnosti okolo digitálneho doláru majú v Amerike aj kongresmani

Je všeobecne známe, že hneď niekoľko popredných veľmocí pracuje na vývoji CBDC (Central Bank Digital Currency – Digitálna mena centrálnych bánk). Vývojom tejto novej formy štátnej meny sa zaoberajú napríklad Japonsko, Čína, USA alebo v prípade Eurozóny Európska centrálna banka. Čo sa však oficiálnych vyjadrení týka, iba málo predstaviteľov centrálnych bánk adresuje tejto téme dostatok pozornosti a vyjadrení. Nedostatok informácii ohľadom vývoja pritom nepociťuje iba verejnosť, ale podľa najnovších vyjadrení jedného z amerických kongresmanov, aj samotný Kongres.

Čo bude s digitálnym dolárom?

Ešte vo februári tohto roku sa predseda Federal Reserve (centrálna banka USA), Jerome Powell vyjadril, že na vývoji digitálneho doláru sa intenzívne pracuje. Napriek tomu však podotkol, že v aktuálnej situácii je množstvo projektov a takisto problémov, ktoré musí FED riešiť. Rovnako aj pripomenul, že napriek veľkej námahe, ktorú do skúmania digitálnej meny dávajú, ešte nepadlo oficiálne rozhodnutie, či sa naozaj bude využívať.

Možno práve tento „chaos“ podnietil jedného z kongresmanov k tomu, aby počas dnešného stretnutia ohľadom FinTechu poznamenal, že ani najvyšší úradníci a politici v Amerike nemajú dostatok informácii o digitálnom doláre. Tom Emmer sa počas daného stretnutia vyjadril nasledovne:

„Aj napriek tomu, že prácu Fedu podporujem, celý projekt nedosiahol zatiaľ dostatočný level transparentnosti, ktorá je v tomto prípade úplne kľúčová. Dolár sa mení a Američania si zaslúžia vedieť, aké práva spojené s používaním meny im ich lídri v budúcnosti dokážu zaručiť a garantovať.“

Okrem iného Tom Emmer takisto vyhlásil, že transparentnosť je kľúčom k tomu, aby tento projekt uspel. Rovnako si aj myslí, že platobný systém sa musí určite posunúť dopredu, avšak aby fungoval, verejnosť o ňom musí mať dostatok informácii. Ako sám poznamenal, „hotovosť je verejná platobná infraštruktúra“ a preto je potrebné, aby o nej mala verejnosť dostatok informácii.

Dnes sme vás informovali aj o tejto novinke: Coinbase plánuje podporu 18-tich nových digitálnych aktív

Má však digitálny dolár šancu na úspech? Alebo ide iba o ďalší pokus centrálnych bánk o to, aby mali ešte väčší dohľad nad tým, ako kto svoje peniaze využíva. Čo si myslíte o digitálnom doláre a celkovo digitálnych menách centrálnych bánk vy? Budú pre ľudí naozaj prospešné alebo ide iba o ďalší pokus o kontrolu a centralizáciu moci? O svoje názory sa neváhajte podeliť nižšie v komentároch alebo na Facebooku.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://www.coindesk.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.