Je Japonsko krypto-národ? Boli sme sa presvedčiť 

Japonsko je krajina s najviac vyvinutou legislatívou pre kryptomeny. Bitcoin je v nej oficiálne definovaný ako platidlo. Vládny regulátor pozerá na prsty zmenárňam aj ICO projektom – čestné projekty majú preto skvelé a jasne nastavené podmienky na začatie svojho krypto biznisu. Japonsko je aj dlhodobo jednou z top krajín čo sa týka obchodovania s  kryptomenami.

Ako je to však s kryptomenami v každodennom živote? Sú štandardom v reštauráciách, obchodoch alebo v ubytovaní? Boli sme si to overiť na vlastnej koži v mestách Tokyo, Osaka a Kyoto.

Letenky

Za letenky sme pohodlne zaplatili Bitcoinom. Stránka abitsky.com ponúka platbu s BTC a k tomu najnižšie ceny, aké sme na cestu do Japonska našli. Platba prebehla bez problémov a naše krypto dobrodružstvo začalo podľa predstáv.

Ubytovanie

Nájsť ubytovanie, v ktorom sa dá platiť kryptomenami bol už väčší problém.  Napriek tomu, že sme našli možnosti, ako sa ubytovať a platiť kryptomenami, napríklad kapsulové hotely v Tokyu, pri samotnej platbe už nebolo možné vybrať Bitcoin. Nakoniec sme museli platiť štandardne debetnou kartou.

Náš najnovší e-book, ktorý vás naučí ako zvládať výkyvy v kryptomenách aktuálne v našom e-shope. 

Kryptomenové bankomaty

Keďže Bitcoin je oficiálne definovaný ako platidlo, bolo logické očakávať, že krypto bankomat nás bude čakať na každom rohu. Stránka coinmap.org ukazuje 11 bankomatov, ktoré ponúkajú Bitcoin. Po dlhšom hľadaní sme našli Bitcoin bankomat, ktorý však bol podľa miestnych nefunkčný už pol roka. Potvrdili sme si tak to, čo nám avizovali na japonských fórach – krypto bankomaty sú v Japonsku zakázané. Keďže sme Bitcoin nemohli rozmeniť na Jeny priamo, museli sme hľadať podniky, kde prijímajú platby kryptomenami.

Reštaurácie a zábava

Čo sa týka reštaurácií, nájsť tie ktoré prijímajú kryptomeny bol tiež problém. Hľadaním na internete sme sa v Tokyu dopracovali iba ku dvom – St. Arnould a NEMbar.

NEMbar bola čo sa týka kryptomien jednoznačne najpríjemnejšia skúsenosť. Ako naznačuje názov, tento bar sa zameral na kryptomenu NEM. V bare v pozadí beží youtube show Inside NEM,  druhá obrazovka zobrazuje kurzy známych kryptomien voči Jenu. V  bare si objednávame nápoje ako NEM-mosaic, NEM-apostille a nápoje pomenované po ďalších kryptomenách. NEMbar opúšťame po niekoľkých hodinách s najdlhším účtom, aký čašník videl ?. Platili sme kryptomenou XEM,  platba prebehla bez problémov a do blockchainu bola zapísaná behom niekoľkých sekúnd.

St. Arnould je belgická reštaurácia a pizzeria.  Prijíma kryptomeny Bitcoin a XEM. Ako Európania hľadajúci tradičné japonské dobroty sme sa nakoniec rozhodli túto reštauráciu vynechať.
Keďže v  Tokyu sme boli krátko, viac krypto možností sa nám nepodarilo nájsť. Ak plánujete návštevu Tokya, odporúčame stránku coinmap.org, na ktorej nájdete 11 reštaurácií, ktoré prijímajú kryptomeny. My sme ju objavili až potom, ako sme z Tokya odišli ?

V Osake sme vďaka stránke coinmap zamierili do L&L restaurant bar. Nanešťastie, personál nevedel čo je to Bitcoin a tak sme vyskúšali poslednú možnosť – ramen nisei.

Maličká reštaurácia bola priam oblepená Bitcoin znakmi. Zamestnanec najprv nevedel ako vystaviť platbu v BTC, nakoniec sa mu to ale podarilo. Keďže s angličtinou sa v reštauráciách zvyčajne nedohovoríte, kvôli jazykovej bariére sme sa nedozvedeli, ako často v tejto reštaurácii prijímajú BTC. Vzhľadom na to, že kuchár/čašník poriadne nevedel ako to funguje, usudzujeme, že platba kryptomenami tam nie je častá.

Najviac času sme strávili v historickom meste Kyoto. Podľa stránky coinmap.org tam žiadne reštaurácie prijímajúce kryptomeny nie sú a ani sme žiadne nenašli. S ľútosťou sme po dobrom obede museli platiť tradičnou FIAT menou.

Je Japonsko krypto-národ? Obávame sa, že je na tom podobne ako Slovensko. Kryptomeny tam používajú tak ako u nás takmer výlučne zarytí fanúšikovia. Na globálnu adopciu kryptomien si ešte budeme musieť nejaký čas počkať.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.