Japonská centrálna banka pracuje na implementácii CBDC – má však 2 technické problémy!

Central Bank Digital Currency (CBDC – digitálne meny centrálnych bánk) sú jedným z najhorúcejších topicov spojených s kryptomenami v roku 2020. Azda viac pozornosti ako CBDC snáď dostáva aktuálne iba DeFi sektor. CBDC je však stále jedným veľkým paradoxom. Napriek tomu, že sa vie o potenciáli tejto technológie a o tom, že ho skúma takmer každá popredná centrálna banka, zatiaľ sa zdá, že nikto presne nevie, ako by CBDC mohli fungovať. Vôľa na vytvorenie tam teda určite je, problémom sa však zdá byť exekúcia. A to je vidno napríklad aj na centrálnej banke Japonska (Bank of Japan – BoJ).

CBDC je jednou z priorít

Podľa najnovšej správy, ktorá bola vydaná Japonskou centrálnou bankou, sa má čoskoro začať testovanie CBDC aj v tejto krajine. BoJ si má uvedomovať potenciál digitalizácie cashu a preto má prísť ku testovaniu digitálneho jenu. To má odhaliť najmä zrealizovateľnosť a implementáciu digitálneho jenu vrámci krajiny. Rovnako má za cieľ zistiť, do akej miery budú centrálne banky a finančné inštitúcie po svete schopné spolupracovať vrámci tejto zmeny.

Zo správy však rovnako plynie, že BoJ aktuálne vidí dva najväčšie problémy spojené s CBDC. Prvým technologickým problémom má byť prístup ku CBDC. Ten môže byť problematický najmä pre obyvateľov bez mobilného telefónu alebo iného zariadenia. Rovnako do tohto problému zapadajú aj ľudia, ktorí v Japonsku žijú ale nie sú obyvateľmi alebo turisti a návštevníci Japonska. Druhým problémom má byť odolnosť CBDC v prípadoch výpadku elektriky, ktorý pri častých zemetraseniach v krajine určite predstavuje problém.

Podľa správy má byť vyriešenie týchto dvoch problémov kľúčom k tomu, aby sa mohlo na CBDC pracovať ďalej a následne ho testovať na medzinárodnej úrovni. V správe sa napríklad nachádza aj nasledovné:

„Je veľmi dôležité vytvoriť CBDC tak, aby bola prístupná širokému spektru používateľov. Centralizované a rovnako aj decentralizované riešenia majú svoje výhody a nevýhody. V prípade masívnych transakcii pre retail používateľov v rozvinutých štátoch je lepšie mať centralizovanú formu CBDC. Naopak v prípade, že množstvo transakcii je limitované a prioritou je odolnosť a možnosti do budúcna, decentralizovaný typ stojí za zváženie.“

Čiastočnou nevýhodou pre digitálny jen je však aj fakt, že rétorika popredných japonských politikov nie je ideálna. Tí totiž porovnávajú digitálny jen najmä s jeho čínskou konkurenciu (digitálny juan). V ich očiach je digitálny yuan hrozbou najmä kvôli tomu, že by umožnil Číne absolútne dominovať v Ázii vo finančnom sektore. Vo svojich vyjadreniach sa tak nesústredia na výhody CBDC a toho, čo by mala pre ekonomiku tejto krajiny priniesť. Naopak až príliš často upriamujú pozornosť na svoju konkurenciu zo zahraničia. Digitálny jen tak má byť z veľkej časti vyvíjaní najmä kvôli tomu, aby Japonsko nestratilo svoju pozíciu v prípade, že Čína implementuje digitálny juan.  

Japonsko nie je ani zďaleka jedinou krajinou

Japonsko ani zďaleka nie je jedinou krajinou, ktorej centrálna banka pracuje na CBDC. Vrámci Európy ide o najmä o štáty ako Švédsko, Francúzsko alebo Taliansko, ktoré sa dokonca ponúklo, že by chcelo digitálne euro otestovať v krajine čo najskôr. Pokrok má robiť takisto aj Fed (Federal Reserve – Centrálna banka USA) s digitálnym dolárom.

Rovnako by vás mohol zaujímať aj nasledujúci článok: Kedy (ne)obchodovať Bitcoin?

Dlhodobo sa však hovorí, že v pretekoch o prvú CBDC vyhráva Čína. Tá má aktuálne už svoju CBDC testovať hneď v niekoľkých mestách vrámci krajiny. Rovnako sa guvernér PBOC, Čínskej ľudovej banky vyjadril, že by mohla byť testovaná vo veľkom v roku 2022 počas olympiády, ktorá sa má v krajine uskutočniť. Napriek tomu však zatiaľ neuviedol žiadny konkrétny dátum, kedy by malo dôjsť k jej oficiálnemu spusteniu.

Zdroje: https://www.coininsider.com/, https://asia.nikkei.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.