Fundamentálna analýza – Band protocol

Ako je už u nás v Kryptotrejderi zvykom, tak aj tento týždeň máme pre vás pripravenú jednu fundamentálnu analýzu. Opäť pôjde o menej známy projekt, no to určite neznamená, že by sa mu nemala venovať dostatočná pozornosť, pretože nikdy neviete, ktorá z kryptomien môže skrývať obrovský potenciál. Je jednou z takýchto kryptomien aj Band protocol? To sa dozviete už v dnešnej fundamentálnej analýze.

Myšlienka

Hlavnou myšlienkou tohto projektu je vytvoriť premissionless blockchain protokol, v ktorom si budú môcť rôzne skupiny a komunity vytvárať vlastné tokeny a prispôsobovať ich svojim potrebám. Výhodou Band protocolu má byť najmä veľmi jednoduchá tvorba daných tokenov, ktorá by mala pomôcť vývojárom, spoločnostiam, značkám či dokonca celebritám k tomu, aby mohli mať vlastné, špecifické tokeny. Dané tokeny vrámci rôznych komunít (v projekte zvané ako Community Tokens) majú slúžiť ako motivácia pre takzvaných „curators“ (ľudia poskytujúci dáta) k tomu, aby používali dôveryhodné dáta vrámci komunity.

Band protocol je vytvorený ako open protocol, čo je v kryptomenovom svete pomaly už štandardom. Taktiež má v pláne využívať oracle, ktoré majú uľahčiť spravovanie dát vrámci decentralizovaných blockchain systémov, pričom majú rovnako poskytnúť aj riešenie s aktuálnymi problémami ako napríklad prístupnosť dát alebo ich dôveryhodnosť. Dôležité však je, že sa pri všetkých riešeniach má tím dbať najmä na decentralizovanosť.

Band protocol je pomerne unikátnym projektom najmä čo sa jeho vytvorenia týka. Napriek tomu, že bol pôvodne vytvorený na Ethereum sieti (ako veľká väčšina podobných projektov), Band protocol má byť blockchain-agnostic. Táto vlastnosť predurčuje Band protocol k tomu, aby bol používaný na extrémne množstvo rôznych služieb alebo produktov.

Rovnako má tím v pláne čoskoro podporiť aj rôzne iné smart kontrakt platformy ako napríklad EOS alebo Cosmos Network (ATOM). Najmä vďaka tejto všestrannosti a otvorenosti tímu bude môcť byť tento projekt využívaný takmer na čokoľvek od Identity Data, Asset Price Feeds až po real world event feeds (nižšie v texte je uvedený príklad a presné vysvetlenie toho, čo sa pod týmto využitím myslí).

Tím

Band protocol je projekt, ktorý pochádza z Thajska, kde sa nachádza aktuálne aj väčšina tímu. Úplné gro tímu tvorí približne 10 členov, pričom väčšina z nich má menej ako 30 rokov. Rovnako má však väčšina z nich za sebou štúdium na renomovaných univerzitách ako napríklad MIT alebo Standford, čo hneď od začiatku tomuto projektu pridáva čiastočne na kredibilite. Aj napriek tomu, že skúsenosti s kryptomenami má iba zopár členov, tak väčšina z nich má za sebou štúdium zamerané na technológiu, IT alebo engineering.

Medzi kľúčových členov tímu patria najmä Soravis Srinawakoon (spoluzakladateľ a taktiež CEO) a Sorawit Suriyakarn (spoluzakladateľ a rovnako aj CTO). Soravis študoval na Standforde, kde bol tiež neskôr aj na rok a pol zamestnaný. Rovnako má viac ako dvojročné skúsenosti s consultingu, kedže pracoval pre Boston Consulting Group. Aj vďaka tomu sa už objavil aj v rubrike Forbes 30 under 30, čo je jeden z najväčších úspechov, ktoré tím má.

Opomenúť však nemôžeme ani CTO, Sorawita, ktorý študoval IT na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a má pracovné skúsenosti z takých spoločností ako Dropbox alebo Quora, pre ktoré pracoval ako software engineer. Takisto už v minulosti pracoval aj s rôznymi CEO z top Fortune500 spoločností. Všetky tieto skúsenosti dokopy robia Sorawita bezpochyby najskúsenejšieho člena tohto tímu.

Konkurencia a potenciál

Najväčšou konkurenciou z kryptomenového sveta by Band protocolu mal byť projekt ChainLink. Výhodou Band protocolu je samozrejme najmä to, že ide o low cap coin, čo znamená, že má obrovský rastový potenciál. Ten je vidno najmä ak sa pozrieme na trhovú kapitalizáciu Band protocolu, ktorá je 55x menšia, ako trhová kapitalizácia ChainLinku. Potenciál na rast v tomto sektore tak určite je. Netreba však zabúdať aj na to, že konkurenciu má Band protocol aj zo strany spoločností, ktoré sú mimo kryptomenového sveta. Ide napríklad o také mená ako SAP, Salesforce alebo takisto Microsoft.  

Tento projekt má však pomerne slušne našliapnuté aj ku mainstream adopcii. Okrem zaujímavej spolupráci s Binance sa nevylučuje v budúcnosti aj priama integrácia s ChainLinkom. Navyše, využívanie oraclov má byť jedným z hlavných kľúčov k mainstream adopcii prostredníctvom škálovateľnosti blockchain technológie a tak má Band protocol určite čo ponúknuť.

Pre objasnenie, oracle sú third-party zdroje informácii, ktoré poskytujú dáta pre blockchainy, ktoré následne môžu uskutočniť predom zadefinované akcie zo smart kontraktov. Oracle tak prepájajú „skutočný svet“ s blockchainom a slúžia tak ako pomyslený most. Využiť sa napríklad dajú tak, že dostanete automaticky zaplatené na vami zadanú adresu X dolárov prostredníctvom DAI v prípade, že Nemecko vyhrá Svetový pohár (ak samozrejme vytvoríte a uzavriete danú stávku – smart kontrakt). Toto je jeden z veľkého množstva príkladov, ako sa dajú oracle využiť.

Pokiaľ sa vám takéto fundamentálne analýzy páčia, odporúčame prečítať si aj nasledujúci článok: Fundamentálna analýza – Origin Protocol

Takisto sa Band protocol snaží zamerať najmä na balancovanie decentralizovaných systémov a faktu, že takéto systémy často môžu trpieť vysokými transakčnými poplatkami alebo dlhým časom daných transakcii. Práve preto sa Band protocol snaží o vytvorenie takého projektu, ktorý by vedel vybalansovať oba tieto faktory. Slúžiť by k tomu mala najmä ekonomická motivácia v podobe BAND tokenu.

Okrem toho, že tento token bude poskytovať likviditu vrámci celého systému, rovnako má slúžiť aj ako kolaterál ku vytvoreniu ďalších tokenov pre špecifické potreby daných komunít vrámci siete. Aj kvôli tomuto je jasné, že cena daného tokenu bude priamo úmerná tomu, ako sa bude celej sieti dariť a ako budú dané nové tokeny fungovať.

Takisto má BAND pochopiteľne slúžiť ako transakčná mena a podporovať tak prevody, ktoré sa uskutočnia na danom blockchaine. BAND token bude takisto slúžiť ako stakeovací token vrámci siete potom, čo bude celý blockchain presunutý na vlastný blockchain tohto projektu s názvom BandChain. Využití má preto samotný token vrámci tohto ekosystému viac ako dosť.

Plusy

  • Sústredí sa najmä na oracle (môže sa podariť zviezť na úspechu ChainLinku)
  • Fungujúci produkt na sieti Ethereum
  • Kapacita tohto projektu sa výrazne navýšila (5x) vďaka vylepšeniam z Q3 2019
  • Inflácia naopak veľmi poklesla počas Q2 tohto roku
  • Zameranie najmä na DeFi spolupráce, ktoré majú veľký rastový potenciál
  • Už teraz má tím spolupráce s projektami ako Binance, Kyber, Atomic Wallet a mnoho ďalších

Mínusy

  • Pomerne malý a neskúsený tím v porovnaní s hlavnými konkurentami (ChainLink a Tellor)
  • Už teraz má veľkú konkurenciu mimo kryptomenového sektoru (SAP alebo Microsoft)

Záver

Band protocol patrí nepochybne medzi tie zaujímavejšie kryptomenové projekty, kedže sa pokúša o vyriešenie problémov s prepojením smart kontraktov a reálneho sveta. Blockchain tohto projektu má vykazovať pomerne veľký potenciál, avšak ku prepojeniu reálneho sveta a vybudovaniu schopnej štruktúry ešte nedošlo. Napriek tomu, že najväčšou konkurenciou pre tento projekt je ChainLink a Tellor (ktorý sme pre vás rozobrali v tejto analýze), tak sa tím nemusí obávať o extrémny nárast konkurencie, pretože vybudovanie takéhoto typu blockchainu je veľmi náročné (čo je plusom, rovnako ako aj mínusom tohto projektu).

Sektor oraclov sa stále nachádza iba v počiatkoch, čo znamená, že pokiaľ sa Band protocolu podarí si v tomto sektore vytvoriť dobré meno, o svoju budúcnosť sa určite nemusí báť. Aj keď má ChainLink pomerne stabilné meno v tomto sektore, miesto pre Band protocol sa určite nájde a preto bude závisieť iba od tímu, či sa dokážu prebojovať medzi elitu. Momentum a príležitosť na to mladý a dravý tím tohto projektu určite má. Rovnako má aj potenciál na veľký rast, pričom však nemožno zabudnúť, že má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu.

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences