Čo stojí za neustálym tlačením Tetheru a prečo môže ísť o veľký problém?

Tether zažíva bezpochyby jeden z najlepších rokov vo svojej krátkej histórii. Svedčí o tom hneď niekoľko vecí. Celkovo bolo za 5 mesiacov tohto roku vytlačených (a pridaných do obehu) viac tokenov, ako bolo vo všetkých predošlých rokoch dokopy. Trhová kapitalizácia, ktorá neustále rastie zapríčinila to, že sa Tether dostal na tretie miesto podľa CMC (coinmarketcap). Aj vďaka tomu predbehol kryptomenu Ripple. Podľa jedného z hlavných predstaviteľov Tetheru má tento stablecoin potenciál na to, aby sa dostal trhovou kapitalizáciou na 100 miliárd dolárov. Ako je však možné, že si Tether môže stále dovoliť takto tlačiť USDT? Ide iba o umelý nárast alebo stoja za týmto rastom skutočné fundamenty krytie dolárom?

100 miliárd dolárov môže prísť už čoskoro

CTO stablecoinu Tether a rovnako aj CTO kryptomenovej burzy Bitfinex, Paolo Ardoino sa dnes podelil hneď o niekoľko postrehov, ktoré sa týkajú Tetheru. V jednom z posledných podcastov s Paolom Ardoinom, sa CTO daného stablecoinu vyjadril, že v posledných 6 mesiacoch vytlačil Tether obrovské množstvo tokenov kvôli tomu, že dopyt po tejto kryptomene extrémne narástol.

„To, čo sme videli 12. a 13. marca, kedy kryptomeny extrémne padli, vo veľkom ovplyvnilo dopyt po stablecoinoch. Obchodníci totižto neboli schopní dostatočne rýchlo reagovať na pád a kvôli tomu sa im nepodarilo chrániť svoje investície alebo naopak, využiť danú situáciu.“

Taký je názor Paola Ardoina. CTO Tetheru sa takisto vyjadril, že nárast záujmu je najmä vidno zo strany kryptomenových búrz. Tie majú čím ďalej, tým viac využívať Tether k tomu, aby mohli vytvoriť väčšie množstvo kryptomenových párov. Týmito krokmi navýšia likviditu a takisto prilákajú nových obchodníkov.

Pokiaľ by tento záujem pokračoval aj v budúcnosti, tak tlačenie USDT bude určite pokračovať aj naďalej. To si myslí aj Paolo Ardoino, ktorý sa vyjadril, že USDT môže bez problémov dosiahnuť trhovú kapitalizáciu 100 miliárd dolárov alebo dokonca až 200 miliárd dolárov. To však so sebou môže priniesť hneď niekoľko problémov.

Čo tam po auditoch?

Otázka je, či je záujem kryptomenových búrz na toľko veľký, aby boli takmer na dennej báze tlačené desiatky miliónov USDT a tým sa z dlhodobého hľadiska dostala trhová kapitalizácia Tetheru na vyššie spomínané levely. Navyše, k oficiálnemu auditu dolárov, ktoré by mal mať Tether uložené (ako krytie každého jedného USDT) tento rok ešte nedošlo. Pri takých sumách, aké však teraz Tether tlačí, by k nim malo prichádzať aspoň raz za tri mesiace.

Takisto by vás mohol zaujímať aj tento článok: Pozor na falošné nástroje na dekódovanie ransomwarov

Pokiaľ by sa totižto ukázalo, že Tether nikde neuschováva fiat ako krytie pre USDT, tak by to mohlo mať katastrofálne následky na budúcnosť tohto, ale aj iných stablecoinov. Ak by Tether nebol krytý, tak jeho cena je umelo nafukovaná, čím prichádza ku trhovej manipulácii. Následne by mohli mať aj ostatné stablecoiny problém, kedže dôvera v tento druh kryptomeny by mohla byť výrazné naštrbená tým, že najväčšia z nich zlyhala.

Zdroj: https://decrypt.co/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences