Čo sa to deje s Teslou – 5 dôvodov extrémneho rastu!

Iba včera sme sa pozerali na to, aký úspech má aktuálne kryptomena Chainlink (LINK). Ak sa však pozrieme mimo kryptomien, tak rovnakú popularitu ako zažíva Chainlink v kryptosvete, zažíva Tesla vo svete tradičných trhov. Už od októbra minulého roku sa o tejto spoločnosti hovorí oveľa viac, ako kedykoľvek predtým. A vidno to aj cene jej akcii. Prvý väčší skok zažila Tesla práve koncom októbra 2019, kedy sa dostala zo sumy 250 dolárov na takmer 300 dolárov iba vrámci jedného dňa. Dnes sú však už tieto sumy dávno zabudnuté, kedže ATH Tesly je aktuálne na sume takmer 1 800 dolárov a cena v momente písania je približne 1 500 dolárov. Čo však stojí za týmto extrémnym rastom?

Základné informácie o raste Tesly

Tento článok nemá slúžiť ako nejaká podrobná fundamentálna analýza spoločnosti Tesla a jej biznis modelu. Avšak predtým ako sa pozrieme na možné dôvody toho, prečo akcie tejto spoločnosti letia „to the moon,“ zopár základných informácii, najmä z posledných dvoch týždňov sa určite oplatí uviesť.

Iba za minulý týždeň pridala Tesla každým jedným dňom v priemere ku svojej trhovej hodnote viac ako 14 miliárd dolárov. To ju dostalo na aktuálnu trhovú kapitalizáciu okolo 270 miliárd dolárov (potom čo sa dostala aj nad 300 miliárd). Práve to spôsobilo, že v iba v piatok sa majetok Elona Muska zvýšil o viac ako 6 miliárd, čím sa dokonca dostal pred legendárneho investora Warrena Buffeta. Čo však spôsobilo tento extrémny rast trhovej kapitalizácie Tesly a jej akcii?

Dôvody rastu Tesly?

V prvom rade treba povedať, že za rastom Tesly určite nestojí iba jedna správa, fundament alebo novinka. Tesla totižto rastie už od spomínaného októbra minulého roku (okrem marcového prepadu spojeného s koronakrízou). Od svojho marcového low, na hodnote 350 dolárov však pridala iba za menej ako 4 mesiace viac ako 440% (voči ATH na hodnote 1794,99 USD). Ide teda o ohromný rast, ktorý mohol byť spôsobený aj nasledovnými dôvodmi.

1.Elon Musk je živel

Prvým a samozrejme neprehliadnuteľným dôvodom k rastu je CEO Tesly Elon Musk. Musk patrí ku najväčším inovátorom dnešnej doby, čo neustále potvrdzuje či už prostredníctvom Tesly alebo SpaceX. Musk je však výnimočný aj niečím iným. Musk je takpovediac živel, ktorý si začína získavať status človeka, „proti ktorému sa neobchoduje.“ Dokonca sa už začínajú objavovať (čiastočne bizarné) hlasy ľudí, ktorí tvrdia, že Musk je ako Fed (Federal Reserve). Jednoducho sa proti nim neobchoduje.

Táto osoba tiež dokázala okolo seba vytvoriť akúsi komunitu, fanúšikovskú základňu alebo dokonca kult. Ako si to nazvete, necháme na vás, avšak pointa je, že Musk má obrovské množstvo podporovateľov, ktorí za ním stoja v dobrom aj zlom. Práve táto stále rastúca komunita podporovateľov mohla byť jedným z dôvodov, ktoré ťahajú cenu Tesly hore.

2.Komparatívna výhoda – Tesla ako hybrid

Druhým potenciálnym dôvodom, ktorý mohol stáť za aktuálnym rastom Tesly je komparatívna výhoda tejto spoločnosti. Zamyslite sa totižto nad tým, akou spoločnosťou Tesla je. Ide o automobilku alebo technologickú spoločnosť? Podľa mnohých analytikov, ktorí sa touto otázkou zaoberajú, nejestvuje jasná odpoveď.  

No a kedže technologickej časti trhu sa teraz určite nevedie tak zle, ako ostatným, je logické, že aj Tesle sa podarilo si časť tohto trhu uchmatnúť. Tesla je tak dokonalý hybrid, ktorý vie benefitovať z oboch trhov a aj napriek tomu, že automobilky kvôli koronakríze zažívajú extrémne zlé časy, Tesle sa vďaka jej enormnej prítomnosti v technologickom sektore podarilo vyhnúť podobným stratám.

S týmto bodom je spojená aj trhová hodnota Tesly ako takej, ktorá podľa mnohých nespĺňa tradičné rozmery a vlastnosti, na základe ktorých by sa hodnota Tesly dala odhadnúť a zmerať. Avšak tu treba poznamenať, že Tesla nie je ani zďaleka tradičnou spoločnosťou (napríklad práve kvôli prepojeniu automobilky s technologickou spoločnosťou), čo môže robiť jej hodnotenie oveľa komplexnejšie ako pri klasických spoločnostiach.

3.Prekonanie očakávaní v čase koronakrízy

Ďalším dôvodom k veľkému rastu Tesly najmä za posledné dva týždne, mohlo byť prekonanie očakávaní, ktoré boli spojené s doručovaním áut. Podľa odhadov mala totižto Tesla doručiť iba niečo okolo 83 000 áut, avšak podľa oficiálneho stanoviska, zverejneného dňa 2.júla, sa Tesle podarilo doručiť viac ako 90 650 áut.

Napriek tomu, že sa môže zdať, že nejde o žiadny extrém, treba pripomenúť, že Tesle sa podarilo prekonať očakávania v čase, kedy vo svete vyčíňa koronakríza, veľké množstvo štátov má stále prísne opatrenia a automobilky majú stále problémy s predajmi.  

4.Kupovanie Tesly ako hedž voči short pozícii?

Zaujímavým pohľadom na rast môže byť aj pohľad na tých, ktorí Tesle neveria a preto ju shortujú. Práve táto skupina ľudí teraz zažíva pravdepodobne peklo spojené s veľkými stratami. Možno si poviete, že prečo by niekto shortoval Teslu. Avšak Tesla je jednou z najviac shortovaných spoločností vôbec, s veľkosťou shortov až vo výške 20 miliárd dolárov.

Jedna z teórii rastu Tesly tak môže súvisieť aj s tým, že short-selleri jednoducho kupujú akcie Tesly, či už preto, aby uzavreli svoje pozície alebo preto, aby prostredníctvom nákupu akcie vytvorili hedž na svoju pozíciu. Pri množstve shortov, ktoré však je proti Tesle, by aj takýto hedž vedel vytvoriť akýsi short squeeze, ktorý by vedel vytlačiť cenu Tesly hore práve vďaka veľkému dopytu po akciách tejto spoločnosti.

Včera sme pre vás pripravili podobnú analýzu na tému Chainlinku: Čo stojí za masívnym rastom Chainlinku – je čas predať?

5.Vzostup konceptu „narrative market machine“

Posledný bod nie je ani tak extrémne spojený s Teslou samotnou, ako s novodobým trendom, ktorý je vidno na trhoch. Ide o takzvanú „narrative market machine“ („rozprávka o trhovom stroji“), ktorá v posledných mesiacoch naberá na obrovskej popularite. O čo ale ide?

V jednoduchosti povedané, kedže sa peniaze tlačia na dennej báze v obrovských kvantách, úrokové miery sú na nízkych leveloch, neskúsení retail investori začínajú špekulovať s investovaním najmä do akcii. Od vlády totižto dostávajú “peniaze zadarmo” v podobe stimulus šekov a pokiaľ majú ako tak stabilnú prácu, tieto peniaze ihneď využívajú na špekuláciu.

Problémom však je spôsob, akým to robia. Pozrime sa iba na situáciu okolo burzy Robinhood, ktorá je stále viac a viac na pretrase. Neskúsení obchodníci sa snažia nakupovať a predávať akcie na tejto burze, pričom nejeden krát skončia v extrémnom mínuse alebo dlhoch. Iba prednedávnom sme aj my upozornili na prípad mladého obchodníka, ktorý po neúspešných obchodoch skončil v dlhu a rozhodol sa zobrať si život.

Prečo to však robia? Pretože akcie môžu iba rásť! Teda minimálne oni tomu veria. Samozrejme, že to nie je pravda ani zďaleka, avšak akcie napriek koronakríze stále rastú a to ich iba utvrdzuje v tom, že treba kupovať viac a viac akcii. A Tesla je jednou z najpopulárnejších, takže prečo by to daní obchodníci nevyužili a nenaliali do nej ešte viac peňazí? Iba včera traderi na Robinhoode kúpili za 4 hodiny viac ako 40 000 akcii Tesly, čo sa jednoznačne dá považovať za extrém a čiastočne až hype, bublinu alebo mániu. Stále si tak myslíte, že je teda čas na to, aby ste vstúpili do trhu aj vy práve teraz?

Záver

Dôvodov na rast Tesly môže byť samozrejme ešte viac. Nikto nehovorí, že Tesla nemá na to, aby bola na takejto hodnote. Avšak spôsob, akým sa tam dostala treba brať v úvahu. Rast o viac ako 400% za menej ako rok nie je v prípade akcii určite vôbec zdravý (a už vôbec nie v čase koronakrízy) a preto treba byť teraz veľmi obozretný, či chcete do takéhoto trhu vstupovať (či už long alebo short pozícia).  

Zdroje: https://u.today/, https://www.coindesk.com/, https://www.deccanherald.com/, https://observer.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.