Spoločnosť patriaca pod burzu Kraken získala FCA licenciu pre obchodovanie derivátov

Kryptomenová burza Kraken má v tomto sektore už svoje stabilné miesto. Napriek tomu, že o nej neinformujeme tak často ako napríklad o burze Binance alebo Coinbase, Kraken určite patrí medzi tie najväčšie a najpoužívanejšie kryptomenové burzy. Výhodou tejto burzy je najmä fakt, že sa na ňu dajú poslať fiat peniaze a tak viete nakupovať kryptomeny priamo na nej. Včera však táto burza, teda konkrétne jedna z jej pridružených spoločností, získala veľmi zaujímavú licenciu.

Povolenie ponúkať kryptomenové deriváty inštitucionálnym investorom

Kryptomenová burza Crypto Facilities bola v roku 2019 odkúpená práve kryptomenovou burzou Kraken za približne 100 miliónov dolárov. Odvtedy je táto burza známa ako Kraken Futures a patrí priamo pod sanfranciského kryptomenového gigant. Včera bola tejto burze udelená veľmi zaujímavá licencia, ktorá jej umožňuje ponúkať kryptomenové deriváty vrámci Európy pre inštitucionálnych investorov.

Finančný regulátor Veľkej Británie (FCA – Financial Conduct Authority) dal Crypto Facilities licenciu známu ako MTF (Multilateral Trading Facility). Tá dáva právo tejto platforme na to, aby ponúkala kryptomenové deriváty inštitucionálnym investorom vrámci Európy. Stane sa tak zatiaľ jedinou spoločnosťou, ktorá má takéto právo.

Zisk MTF licencie = boj?

„Všetka naša snaha získať tieto licencie je o tom, že chceme spraviť kryptomeny dostupné pre všetkých. Táto konkrétna licencia znamená, že celá skupina inštitucionálnych investorov, ktorí sú limitovaní na nákupy aktív iba prostredníctvom regulovaných búrz s MTF licenciou, bude mať teraz po prvý krát prístup ku kryptomenovým derivátom v Európe. Viac účastníkov znamená väčšiu likviditu a tým aj lepší zážitok pre všetkých.“

Tak zneli slová zakladateľa a CEO kryptomenovej burzy Kraken, Jesseho Powella. Rovnako nadšený z tejto licencie bol aj hlavný predstaviteľ burzy Crypto Facilities, Timo Schlaefer. Podľa neho táto burza pracovala na danej licencii až viac ako 2 roky a taktiež doplnil, že FCA bola veľmi dôkladná pri kontrolovaní kapacít burzy Crypto Facilities.  

Samotný zisk MTF licencie pritom nie je vôbec jednoduchý. Regulátor FCA určuje až viac aké 60 rôznych podmienok, ktoré musia spoločnosti dodržať predtým, ako im bude udelená MTF licencia vrámci Veľkej Británie. Tieto opatrenia a požiadavky pritom špecifikujú takmer všetko od bezpečnosti, pravidiel, procesov, vhodných systémov a ich kontroly až po samotný market-making vrámci platformy. Veľa z týchto podmienok má byť pritom požadovaných od inštitucionálnych investorov, ktorí ich majú využívať ako spôsob ochrany pred rizikovými platformami.

Zmena postoju FCA voči kryptomenám?

Financial Conduct Authority je jedným z najväčších finančných regulátorov vrámci Veľkej Británie. Tiež je však známy aj tým, že kryptomeny nemá vôbec v láske a často tieto digitálne aktíva odsudzuje a bojuje proti nim. Vrámci ochrany retail investorov preto minulý rok FCA zakázala obchodovanie rôznych kryptomenových derivátov. Podľa FCA mal tento krok pomôcť ochrániť investorov pred veľmi volatilným správaním kryptomien. Toto rozhodnutie sa však z pochopiteľných dôvodov nestretlo s veľkým pochopením kryptomenovej komunity.

Včera sme pre vás pripravili aj tento článok: Potvrdzuje Dai, že DeFi sektor zatiaľ nedáva zmysel?

Tento rok sa však zdá byť prístup FCA voči kryptomenám razantne odlišný. Okrem udelenia MTF pre platformu Crypto Facilities, ktorá umožní obchodovanie kryptomenových derivátov pre inštitucionálnych investorov, iba pred nedávnom FCA zverejnila prieskum, ktorý poukázal na to, že obyvatelia Veľkej Británie vedia o kryptomenách stále viac a viac. Okrem toho, že kryptomeny drží takmer 2 milióny Britov, z prieskumu vyplynulo aj to, že iba 27% z opýtaných o kryptomenách nikdy nepočulo. Podľa FCA je jedným zo najpodstatnejších záverov tohto prieskumu fakt, že Briti sa o kryptomeny zaujímajú stále viac a preto je potrebné aby im regulačné úrady venovali dostatok pozornosti.

Zdroje: https://www.theblockcrypto.com/, https://btcmanager.com/, https://cryptobriefing.com/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.