Podarí sa vypátrať hackerov z Kucoin hacku?

Presne pred týždňom sme sa zaoberali jedným z najväčších kryptomenových hackov  za posledné roky. Obľúbená kryptomenová burza Kucoin bola hacknutá v noci z piatka na sobotu minulý týždeň, pričom burza avizovala, že sa hackerom podarilo odcudziť až 150 miliónov dolárov. Až neskôr sa ukázalo, že celková škoda by sa mohla vyšplhať až na 280 miliónov dolárov, avšak našťastie vďaka širokému spektru rôznych bezpečnostných prvkov sa predpokladá, že by výška odcudzených kryptomien nemala presahovať 205 miliónov dolárov. A aj táto suma sa môže výrazne zredukovať, ak sa podarí dolapiť páchateľa.

Proti podozrivým budú podniknuté prvé právne kroky

Johnny Lyu, hlavný predstaviteľa CEO burzy Kucoin, sa prostredníctvom svojho Twitteru iba dnes vyjadril, že burza má podozrivých páchateľov, ktorí by mohli stáť za hackom z dňa 26.septembra. Viac detailov sa však v aktuálnej situácii nerozhodol zverejniť. Burza však mala obdržať jednoznačné dôkazy, ktoré by jej mali pomôcť s dolapením hackerov. Všetky materiály už boli pritom odovzdané vyšetrovateľom a autoritám, ktorých prvé kroky sa očakávajú už čoskoro.

Prečítajte si tiež aj nasledovný článok: Tri dôvody, prečo by ste mali byť aktuálne veľmi opatrní na kryptomenovom trhu

Identitu, ani žiadne presnejšie informácie o páchateľovi (alebo páchateľoch), však Johnny Lyu na teraz nezverejnil. Ide však o pochopiteľný krok, keďže sa len čaká na to, ako sa k celému prípadu postavia úrady a vyšetrovatelia. Dolapenie hackerov z kryptomenových búrz totižto nie je ani zďaleka samozrejmosťou a tak ak by sa to podarilo v tomto prípade, kryptomenová komunita by bola určite bezpečnejšia. Navyše by to mohlo vliať nádej, že aj keď dôjde ku nejakému hacku, nemusí byť ešte úplný koniec a môže existovať šanca na vrátenie aspoň časti financií.

Ako už bolo spomenuté v úvode, burze Kucoin sa podarilo za pomoci svojich partnerov získať späť 64 miliónov dolárov z rôznych kryptomien, čím znížilo celkovú výšku útoku „len“ na 204 miliónov dolárov. V prípade dolapenia hackera by však mohlo dôjsť ku výraznému prílivu digitálnych aktív naspäť na burzu. Johnny Lyu sa taktiež vyjadril, že burza sa pomaly dostáva naspäť do takého štádia, v akom bola pred útokom. Tento proces však ešte stále môže trvať nejaký čas.

Burza Kucoin by tak mohla byť jednou z mála búrz, ktorým sa podarí vyšetriť hack vlastnej platformy. Napriek tomu, že celý proces je extrémne náročný a môže priniesť množstvo prekážok, samotný fakt, že už po týždni sa podarilo získať dostatok dôkazov na to, aby boli predložené polícii, je určite pozitívom.

Rovnako je tento hack prvý závažnejším kryptomenovým hackom, v ktorom boli k sprenevereniu použité aj DeFi tokeny (decentralizované financie) a následne DEX (decentralizované burzy). Práve DEX boli použité k  prepraniu rôznych digitálnych aktív a taktiež k tomu, aby sa páchateľovi podarilo uchrániť si svoju identitu. Ako sa ale aktuálne zdá, tak možno ani to nepomohlo a burza Kucoin by sa mohla dočkať spravodlivosti.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.