Ďalší hack zmenárne: 170 miliónov Eur kryptomeny Nano ukradnutých z talianskej zmenárne Bitgrail

Len niekoľko dní po najväčšej krádeži v histórii kryptomien, počas ktorej bolo odcudzených 500 miliónov XEM sa objavila ďalšia správa o obrovskej krádeži. Obeťou sa stala zmenáreň Bitgrail, z ktorej zmizlo z účtu 17 miliónov Nano: kryptomeny, ktorá zmenila názov z pôvodného Raiblocks. Bitgrail bola v tom čase najväčšou zmenárňou pre Nano a krádež predstavuje približne 12% celkového objemu mincí Nano.

Okolo krádeže je veľa nezodpovedaných otázok. Zmenáreň len niekoľko dní pred krádežou zaviedla povinnú verifikáciu klientov. Kto nedodal svoje osobné údaje, mohol si svoje vklady vybrať iba v mene Bitcoin. To prinieslo vlnu nepokojov a tiež obavy, či zmenáreň naozaj vlastní všetky kryptomeny, alebo funguje iba na frakčných rezervách. Znamenalo by to, že v prípade že by si majitelia účtov chceli vybrať väčší obnos, zmenáreň by na to nemala dostatok prostriedkov.

Odhaľujeme vám našu Krypto-skupinu na Telegrame, v ktorej zdieľame naše analýzy a rady, kde a kedy investovať. Tešíme sa na vás, Vitajte! – https://t.me/Kryptotrejder

Obavy sa stupňovali keď zmenáreň vyhlásila, že výbery väčších súm budú meškať, lebo budú spracované manuálne. Oficiálne stanovisko developerského tímu Nano túto teóriu potvrdzuje. Tvrdia, že majú dostatočný dôvod veriť, že Firano (zakladateľ zmenárne Bitgrail) podával Nano tímu aj celej komunite zavádzajúce informácie o solventnosti, teda schopnosti zmenárne platiť svoje záväzky.

Môže to znamenať, že zmenáreň mala problémy so solventnosťou dávno predtým ako nastala údajná krádež. Hack by mohol potom znamenať len pokus situáciu ututlať. Ani jedna strana však zatiaľ nepriniesla hodnoverné dôkazy, ktoré by hovorili v ich prospech. Podľa Nano tímu ich Firano požiadal, aby prepísali Nano databázu, tzv. “fork” a tým vrátili fondy zmenárni. Nano tím reagoval, že niečo také nedokážu a takýto krok by sa ani nikdy nerozhodli vykonať, keďže celá zodpovednosť padá na zmenáreň.

Posledné udalosti zo sveta kryptomien znova ukazujú, že držanie väčšieho množstva kryptomien v zmenárni nie je najlepší nápad. Odporúčané je ich zabezpečiť vo vlastnej peňaženke. Nano, resp. Raiblocks vznikol v decembri 2014 a podobne ako IOTA funguje na princípe DAG (directed acyclic graph). Znamená to, že pri odosielaní transakcie musíte inú transakciu schváliť. To vytvára ekosystém transakcií, ktoré nevyžadujú ďalšie poplatky navyše.

Oficiálne vyjadrenia Bitgrail zmenárne a Nano tímu:

https://bitgrail.com/news

Autor: Matúš Rajský

 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.