Budú akcie burzy Coinbase obchodované na tradičných burzách?

Kryptomenovým svetom sa dnes šíri najmä jedna správa, ktorá sa dostala pomaly do každého jedného denníka, portálu alebo online magazínu. Coinbase má v pláne zalistovanie svojich akcii na tradičných burzách. V akom štádiu celého procesu zalistovania je, čo všetko je s tým spojené, ale takisto aj pravdepodobný čas zalistovania sa dozviete už v tomto článku.

Dočkáme sa prvého IPO kryptomenovej burzy?

Coinbase má v kryptomenovom svete svoje miesto už niekoľko rokov. Napriek tomu, že v posledných týždňoch a mesiacoch sa voči tejto burza strhla veľká vlna kritiky, stále ide o najpoužívanejšie kryptomenovú burzu v USA. Coinbase taktiež patrí ku kryptomenovým burzám s najväčšími obchodovanými objemami (už nejaký ten piatok). Ako sa však zdá, tak táto burza plánuje veľký krok. Tým by mal byť vstup na tradičné burzy, kde by sa mohlo obchodovať s akciami Coinbase.

Podľa agentúry Reuters sa má kryptomenové burza Coinbase aktívne zaujímať o to, ako sa dostať na tradičné trhy, kde by mohla patriť medzi prvé kryptomenové burzy, ktorých akcie by mohli byť verejne obchodované. Podľa troch rôznych zdrojov je šanca, že Coinbase požiada o verejné obchodovanie svojich akcii ešte koncom tohto roka (alebo začiatkom budúceho).

Pokiaľ SEC (Securities and Exchange Commission) umožní vstup tejto burzy medzi verejne obchodované spoločnosti, kryptomenový svet by mohol získať kredibilitu, o ktorej sa veľmi často v médiách hovorí ako o najväčšom nedostatku tohto sektora. Takisto však zatiaľ platí, že Coinbase tento krok ešte nespravilo a neposlalo SEC svoj návrh na IPO (Initial public offering), ktorý tradične predchádza zalistovaniu spoločností na burzách. Dané zdroje však majú rovnako uvádzať, že Coinbase už mala osloviť investičné banky a právnické spoločnosti, ktoré im v tomto procese majú pomôcť.

Ku IPO vôbec nemusí prísť

Pokiaľ neviete ako presne prebieha IPO proces alebo čo si pod touto skratkou môžete predstaviť, tak si spomeňte na kryptomenovú horúčku spred 3 rokov s názvom ICO – Initial Coin Offering. Tá zobrala nielen svoje meno, ale aj praktiky a štýl vyzbierania peňazí na financovanie projektov práve z konceptu IPO. Napriek tomu, že ide o veľmi podobné koncepty, tým že IPO je vo veľmi regulovanom sektore, niekoľko odlišností sa tam určite nájde.

Napríklad počas ICO procesu je iba veľmi málokedy (ak vôbec niekedy) zahrnutá aj investičná banka, ktorá pomáha predať akcie danej spoločnosti v predpredaji veľkým inštitucionálnym investorom. V prípade IPO je však práve toto norma, ktorá pomáha s dôveryhodnosťou novoobchodovanej spoločnosti a pomáha jej s predaním akcii a rovnako aj s budovaním mena. Rovnako sú v procese zahrnuté aj mnohé právnické spoločnosti, ktoré dohliadajú na legálnu stránku.

Napriek tomu, že IPO patrí ku tradičným krokom, ktoré spoločnosti zaujímajúce sa o zalistovanie na burzách často vykonajú, možností je niekoľko. Jednou z nich je aj direct listing, kedy aktuálni majitelia akcii danej spoločnosti (v našom prípade Coinbase), môžu predávať svoje akcie priamo verejnosti namiesto toho, aby Coinbase musela vytvoriť nové akcie (ako tomu býva v prípade IPO).

Včera sme vás informovali o tejto správe: Andreas Antonopoulos: Bitcoin nebude nikdy anonymný

Či už sa Coinbase rozhodne pre IPO alebo direct listing nie je až tak podstatné (minimálne nie pre kryptomenový svet). Čo je najpodstatnejšie je fakt, že pokiaľ sa táto burza dostane zo svojimi akciami na tradičné burzy a verejnosť ich bude môcť nakupovať a predávať, kryptomenový svet môže opäť získať väčšiu kredibilitu a rovnako aj záujem zo strany verejnosti. Dovtedy však má ešte burza Coinbase pred sebou hneď niekoľko ťažkých prekážok, ktoré bude musieť prekonať.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/, https://cryptobriefing.com/, https://btcmanager.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.