Venezuelan vysvetľuje ako Bitcoin zachránil jeho rodinu

Ako sa situácia vo Venezuele zintenzívňuje, miestny bitcoin nadšenec vysvetľuje, ako on a jeho rodina využívajú túto kryptomenu na to, aby prežili pretrvávajúcu krízu v krajine. Všetky svoje peniaze necháva v Bitcoine a zamieňa si len malé množstvá do hyperinflačného bolivára, keď je to potrebné.

Bitcoin, nie bolivar

Carlos Hernández, venezuelan žijúci v meste Ciudad Guayana, v sobotu uviedol v The New York Times svoj príbeh  o tom, ako Bitcoin zachraňuje jeho rodinu počas prebiehajúcej krízy vo Venezuele. Citujúc dennú infláciu bolívaru okolo 3,5 percenta, napísal:

Nevlastním bolívary, oficiálnu menu Venezuely. Všetky svoje peniaze mám v Bitcoine. Keby som to mal v bolívaroch, bola by to finančná samovražda.

Hernández odhalil, že kryptomeny mu umožnili pokryť vlastné výdavky na domácnosť a poznamenal, že jeho otec, štátny zamestnanec, zarobí 6 dolárov mesačne a jeho matka v domácnosti nemá žiadny príjem.

Jeho brat tiež spolieha na kryptomeny. Juan, 28-ročný advokát, sa stal freelancerom, pretože “v časoch hyperinflácie sú všetci čím ďalej chudobnejší, vrátane klientov právnikov,” uviedol Hernández. Dodal, že jeho brat sa “musel obrátiť na kryptomeny, aby dostal plat”, pretože nemohol použiť PayPal, bežný spôsob, akým internetové stránky platia freelancerom, kvôli “miestnym výmenným kontrolám umožňujúcim venezuelským bankám používať len miestnu menu”. Navyše, kryptomeny pomohli Juanovi zabrániť tomu, aby mu peniaze skonfiškovali na hraniciach, keď sa pokúsil presťahovať do Kolumbie. “Venezuelský vojenský personál na hraniciach má povesť, že konfiškuje peniaze ľudí, ktorí chcú odísť,” dodal Hernández.

Celkovo dospel k záveru: “Dalo by sa povedať, že kryptomeny našu rodinu zachránili.”

Zamieňanie kryptomien za bolívary

Hernández ďalej vysvetľoval, že aby si mohol kúpiť každodenné potreby, ako napríklad mlieko, musí najskôr kryptomeny zameniť za bolivary. Používa Localbitcoins na nájdenie kupcov, ktorí majú rovnakú banku ako on “aby mohli peniaze previesť ihneď”.

Nemôžem však naraz zameniť príliš veľa bitcoinov. Vláda nesleduje transakcie s kryptomenami (zatiaľ), ale monitoruje transakcie v bolivároch – a každá hodnota okolo 50 USD alebo viac automaticky zmrazí váš účet, kým nebudete môcť vysvetliť svojej banke, odkiaľ pochádzajú finančné prostriedky.

Venezuelan Explains How Bitcoin Saves His Family

Localbitcoins je populárna platforma pre venezuelanov. Objem obchodov na burze sa neustále zvyšuje a počas týždňa pred 9.februárom zaznamenal rekordnú výšku 2487 BTC.

Ďalšia medzinárodná výmenná platforma Paxful tiež zaznamenala rekordný objem, ktorý sa oproti minulému roku zvýšil o približne 75%.

Nedávno vláda Nicolasa Madura zverejnila vyhlášky na reguláciu aktivít v oblasti kryptomien vo Venezuele, vrátane zdaňovania.

Charity používajú Bitcoin

Rovnako ako Hernández, aj charitatívne organizácie vo Venezuele boli tiež schopné profitovať z bezhraničnej povahy Bitcoinu. Jednou z takýchto charít je Bitcoin Venezuela, nezisková organizácia, ktorá používa bitcoin na získavanie finančných prostriedkov na pomoc venezuelanom a zároveň ponúka vzdelávanie v základoch ekonomiky.

Počas Medzinárodného dňa detí vo Venezuele minulý rok nezisková organizácia vyzbierala dary od Paxful a ďalších a následne dodala jedlo do polievkovej kuchyne, ktorá každodenne dáva jedlo až 1 500 ľudom, dvoch detských domovov a rozdala stovky jedál ľuďom na ulici.

10. februára Eatbch, venezuelská nezisková organizácia poháňaná Bitcoin Cash, oslávila svoje jednoročné výročie. Jej spoluzakladateľ uviedol, že už po niekoľkých mesiacoch od spustenia charita “rozdáva tisíce jedál každý týždeň na 23 miestach v 6 štátoch krajiny”.

Zdroj: 1

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.