Švajčiarska burza SIX uvedie celosvetovo prvé Krypto- ETP

Švajčiarska najvýznamnejšia burza SIX Swiss Exhange uvedie budúci týždeň celosvetovo prvý multi-krypto založený na burze obchodovateľný produkt (ETP).

Kým prejdeme ďalej, vysvetlíme si rozdiel medzi ETP a ETF. ETP je zastrešujúci pojem, pod ktorý patrí ETF, čo je špecifický typ produktu v tejto širokej skupine. Je všeobecne zaužívané používať ETP a ETF ako úplne zameniteľné pojmy nakoľko viac, ako 97% z globálneho ETP trhu tvoria na burze obchodovateľné kapitály(ETF), ktoré sú tvorené obyčajnými, tradičnými peniazmi. ETP, ako celok zahŕňa kapitály(ETF), prostriedky k presunu(ETV), dlhopisy(ETN) a certifikáty. Je dôležité uvedomovať si vždy, o ktorom z týchto celkov sa práve hovorí nakoľko sa tieto pojmy často zamieňajú.

Podporené Švajčiarskym startupom Amun AG, prvé celosvetové multi-krypto ETP bude uvedené pod indexom HODL a bude sledovať päť najváznamnejších kryptomien: Bitcoin(BTC), Ripple(XRP), Ethereum(ETH), Bitcoin Cash(BCH) a Litecoin(LTC).

Podľa článku bude mať s prichádzajúcim ETP každá z kryptomien istý podiel na trhu. Bitcoin bude zastrešovať asi polovicu ETP aktív a zvyšok bude rozdelený do frakcií s 25,4% pre XRP, 16,7% pre Ethereum, 5,2% pre Bitcoin Cash a 3% pre Litecoin.

Zakladateľ Amun Hany Rashwan sa vyjadril, že nadchádzajúce ETF bude organizované takou cestou, aby sa zvládlo podriadiť striktným pravidlám, ktoré kontrolujú tradičné ETP. Podľa Rashwana, toto zabezpečí kontrolovaný nástroj pre obchod s kryptomenami pre elementárnych aj maloobchodných investorov, ktorí sú bežne limitovaní ku kryptomenám nepriateľským prostredím.

Amun ETP index bude podľa Švajčiarskej stránky Finews.com riadený nemeckou firmou Van Eck. Kým Amun AG má sídlo v Švajčiarskom meste Zug je údajne vetvou Amun Technologies, čo je firma založená v Anglicku. Firma prvý krát oznámila svoje plány na uvedenie krypto ETP v septembri tohto roku.

Podľa oficiálnych stránok AMUN, SIX Swiss Exchange je štvrtou najväčšou burzou v Európe s trhovou hodnotou 1.6 bilióna dolárov. V stredu 14. Novembra sa vedúci bezpečnosti a obchodu SIX Thomas Zeeb vyjadril, že digitálne burzy založené na blockchaine v priebehu najbližších desiatich rokov úplne nahradia tie tradičné. Citoval v tomto vysoký záujem o nižšie poplatky u tejto technológie od maklérov, bánk a poisťovní.

New Yorkská stránka Investopedia sa vyjadrila:

„ETP reprezentuje typ security, ktorý je priamo nacenený a obchodovateľný počas dňa na burze, čo je založené na investičných nástrojoch ako commodity, mene, zdieľanej cene alebo vlne záujmu.“

Niekoľko expertov predpokladá, že adopcia Bitcoin ETF bude ďaleko významnejšou, ako Bitcoin futures kontrakty, a preto bude lepšou základňou pre rast krypto trhu.

Kurz pre začiatočníkov spustený! Využi uvádzacie ceny a nauč sa orientovať na trhu kryptomien. 

Vo Švédsku, XBT poskytovatelia už majú Bitcoin ETP zvanú Coinshares, ktorá od svojho zavedenia v roku 2015 na Švédskej burze Nasdaq Stockholm pritiahla okolo jednej miliardy dolárov.

Nedávno U.S. Securities and Exhange komisia(SEC) prestala akceptovať spätnú väzbu od verejnosti k ich Bitcoin ETF politike. Týmto pokračuje v predošlom zákaze deviatich žiadostí o uvedenie a obchodovanie s rôznymi BTC ETF od troch spoločností- ProShares, Direxion a GraniteShares.

Zdroj: 1

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences