Počet Bitcoin bankomatov sa počas roka 2018 zdvojnásobil

Na svete nie je žiadny nedostatok supov, ktorí čakajú na smrť Bitcoinu. Patrí sem množstvo bankárov, regulátorov a šedivých mocných mužov, ktorí kryptomeny označujú za pochabé výstrelky či podvody, ktoré majú čisto špekulatívnu hodnotu a určite ich hodnota časom padne na nulu. Ktoré iné odvetvia sa však môžu pýšiť 100% medziročným nárastom ?

Určite nie európske banky

Ak chcete nájsť odvetvie, ktoré má problémy, nemusíte dlho hľadať. Sú ním európske banky. Tie globálne mocnosti, čo spôsobili finančný chaos na celom svete. Tie s drahými a zastaranými technológiami a častou účasťou pri škandáloch s praním špinavých peňazí.

“ Nízka ziskovosť, zastarané obchodné modely a záporné úrokové sadzby spôsobili hromadné odstrašenie investorov.”

Akcie európskych bánk klesli tento rok v priemere o 25%, čím zmazali všetky zisky z predošlých šiestich rokov. Akcie žiadnej zo 16 najväčších bánk v Európe a Švajčiarsku sa neobchodujú nad ich účtovnou hodnotou a akcie Deutsche Bank dokonca poklesli v roku 2018 až o 53%, na štvrtinu účtovnej hodnoty.

Prejavilo sa to aj na počte bankomatov. Nasledujúci graf od Statista zo Spojeného Kráľovstva ukazuje prudký pokles počas roka.

Statistica chart

 

Počet Bitcoin bankomatov sa však zdvojnásobil

Na porovnanie si všimnite graf od CoinATMRadar.

 

Softvérový vývojár a CTO CasaHodl, Jameson Lopp vyzdvihuje, že “Počet Bitcoin bankomatov sa v roku 2018 zdvojnásobil na 4000, a tak pokračuje v 3 ročnom trende so 100% medziročným nárastom.”

Presný počet Bitcoin bankomatov bol k 31.12. až 4109.

Skôr než začnete poukazovať na túto samozrejmosť, áno, porovnávanie 4000 bitcoin bankomatov celosvetovo s klasickými bankomatmi, ktorých je len na jednom studenom ostrove viac než 65000 je ako porovnávanie jabĺk s hruškami.

Je zrejmé, že svet je závislý od bánk a hŕstka Bitcoin bankomatov v krajine nemá šancu konkurovať. No napriek tomu je zrejmý trend: 100% medziročný nárast oproti konštantnému, postupnému poklesu.

Bitcoin subreddit narástol v roku 2018 o 61%

Ďalšou zaujímavou oblasťou, ktorá jasne ukazuje, že Bitcoin je živý a zdravý, sú sociálne média. Bitcoin subreddit r/Bitcoin, fórum číslo jeden na diskutovanie o všetkom, čo súvisí s Bitcoinom, zaznamenal tento rok viac než jeden milión odberateľov. Presnejšie zaznamenal počas roku nárast o 61%, a to napriek medvediemu trhu.

Napriek stabilnému rastu počtu bankomatov, subreddit narástol menej než v roku 2017, kedy zaznamenal nárast až 200%. Ak však vezmeme do úvahy 80% pokles ceny Bitcoinu počas roka, 61% nárast záujmu nie je vôbec zlý.

Bitcoin je živý a zdravý

Napriek prepadu ceny, infraštruktúra sa zlepšuje a znalosti šíria.

Ako zhrnul spoluzakladateľ a COO ShapeShift, Jon: Rok 2018 bol rokom rastu a rýchlych technologických inovácií pre spoločnosti v celom odvetví. Áno, medvedí trh je dôležitý, no je to obdobie so začiatkom i koncom, súčasť cyklu, ktorý sa v priebehu rokov opakuje.”

Zdroj: 1

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.