Ako záujem o kryptomeny rastie, potreba bezpečného a efektívneho používania týchto digitálnych aktív rastie s ním.
Tento článok sa sústreďuje na platformu Bakkt, ktorá umožní inštitucionálnym zákazníkom vykonávať s digitálnymi aktívami rôzne operácie.

Investori a tím

Hlavnou mysľou za Bakkt nie je nik iný ako Jeff Sprecher, vedúci Intercontinental Exchange (ICE), popredného svetového operátora burzy. Generálnym riaditeľom bude Sprecherova manželka Kelly Loeffler, vedúca divízie digitálnych aktív ICE.

Za vývojom projektu je samotná Intercontinental Exchange – operátor svetových akciových búrz a dátových služieb. Bakk bude spolupracovať s gigantmi ako BCG, Starbucks a Microsoft. Hlavným cieľom je vytvoriť dostupný ekosystém schopný podporiť rastúce potreby trhu s digitálnymi aktívami. Medzi investorov spoločnosti Bakkt patria Fortress Investment Group, Eagle Seven, Galaxy Digital, Horizons Ventures, Pantera Capital, Protokol Ventures, Susquehanna International Group, LLP, ako aj britský miliardár a manažér hedžového fondu Alan Howard.

Hlavné ciele

Prvá fáza projektu sa bude sústrediť na obchodné transakcie s Bitcoinom a fiat menami. Výber Bitcoinu je vysvetlený tým, že tento trh má stále spomedzi trhov s kryptomenami najväčšiu likviditu.

Skombinovaním spotrebiteľských a inštitucionálnych aplikácií s regulovanou infraštruktúrou sa zakladatelia projektu usilujú o zabezpečenie transparentnosti a dôvery v trhy s digitálnymi aktívami. To poskytne projektu kľúčovú úlohu pri zvyšovaní účasti inštitúcií, obchodníkov i spotrebiteľov na poli digitálnych aktív.

ICE plánuje vydať ne-digitálne Bitcoin futures v prvej polovici 2019, ktoré podliehajú skúmaniu a schvaľovaniu americkou CFTC (Komisia pre termínované obchody s komoditami). Platforma Bakkt mala byť pôvodne spustená v polovici decembra, no štart bol odvtedy posunutý na 24.januára. Tento dátum však tiež nemusí byť finálny, keďže ICE stále neobdržala od CFTC povolenie.

Benefity

Tento projekt je považovaný za dostatočne schopný na spustenie globálnej revolúcie na poli digitálnych aktív a technológií kryptomien. A to vďaka podpore od už spomínaných technologických a finančných gigantov.

Hlavné silné stránky projektu sú:

 • Dostupnosť predaja, nákupu a uchovávania digitálnych aktív používateľov.
 • Väčšia dôvera a efektivita používania digitálnych aktív v obchodnom styku.
 • Rozvoj nových nápadov na prepojenie likvidity a infraštruktúry tradičných trhov s blockchain technológiou.
 • Firma sa pohybuje na finančných trhoch od roku 2000 a je v zozname Fortune 500 a Fortune Future 50.
 • Široká škála služieb, ktoré ponúka, zahŕňa zákaznícke služby v oblasti investovania a obchodovania na globálnych finančných trhoch prostredníctvom búrz.
 • ICE Data Services je líder v oblasti trhových dát a poskytuje potrebné informácie a konektivitu prakticky k akémukoľvek aktívu.
 • ICE je materská spoločnosť NYSE (New Yorská Akciová Burza), ktorá pomohla mnohým firmám zvýšiť svoj kapitál viac než akákoľvek iná burza na svete, čím stimuluje ekonomický rast a transformuje trhy.
 • Vlastní najväčší svetový trh pre ETF, Arca, a vedúcu platformu pre stredne veľké spoločnosti, NYSE American.
 • Je lídrom takmer v každej kategórií termínovaných obchodov (futures) „mäkkých“ poľnohospodárskych produktov (cukor, káva, bavlna).
 • ICE Futures Europe je na vrchole rebríčka svetových trhov v predaji ropy Brent. Na konci roka 2017 mala príjmy vo výške 4,6 miliardy dolárov.
 • Výkonná obchodná infraštruktúra ICE sa môže stať platformou na vývoj Bakkt a poskytnúť všetko potrebné pre úspešný vývoj.
 • Tento projekt má obrovský potenciál zabezpečiť široké uznanie a používanie digitálnych aktív, čo bude mať pozitívny vplyv na celkovú kapitalizáciu trhu s digitálnymi aktívami.
 • Projekt  má naplánovaný štart na prvý štvrťrok 2019 za účasti 12 najväčších svetových búrz a širokej škály nástrojov, ktoré zabezpečia, že bude Bitcoin uvedený na fiat trhy ako globálna digitálna mena.

Projekt Bakkt môže výrazne urýchliť rozvoj trhu s digitálnymi aktívami a rozšíriť ich využívanie. V tomto ohľade môže byť rok 2019 považovaný za rok zlúčenia dvoch segmentov finančného sveta – fiat trh a trh s digitálnymi aktívami.

Zdroj: 1

?Zhodnotenie roku 2018?

?Rok 2018 bol plný lekcií a výziev. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najdôležitejšie udalosti v tomto roku a čo môžme očakávať v rom ďalšom. (Baakt?)

?Na záver nebude chýbať analýza vybraných kryptomien.

Zhodnotenie roku 2018 – Report si viete stiahnuť zdarma na tomto odkaze 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.