Bitcoin z vesmíru: Blockstream CSO vysvetľuje ich satelitné služby

Spoločnosť potvrdila, že 17.decembra prenajala piaty satelit, ktorý využíva na vysielanie blockchainu nad ázijsko-pacifickou oblasťou. Doterajšie satelity už pokrývajú oblasť Afriky, Európy, Južnej a Severnej Ameriky.

Spolu s týmto oznámením spoločnosť Blockstream spustila aj nové API (application programming interface), ktoré umožňuje satelitnej sieti vysielať šifrované správy. Užívatelia môžu za túto službu platiť pomocou mikroplatieb v sieti Lightning Network. Je to zaujímavý krok, pretože odstraňuje závislosť na tradičnom pripojení k internetu.

Viac než Bitcoin

V rozvinutých krajinách sa pripojenie k internetu stalo základnou službou dostupnou pre mnohých, no v mnohých krajinách po svete je pripojenie k internetu luxusom, ktorý si nemôže dovoliť každý.
Bez pripojenia k internetu nie je možné, aby sa počítač synchronizoval s Bitcoin blockchainom a stal sa tak súčasťou siete. V tomto prípade ponúka satelitné pripojenie potrebné riešenie pre vzdialené a rozvíjajúce sa oblasti sveta:

“Všetko, čo používateľ potrebuje na prijímanie Blockstream satelitného vysielania je štandardná, nízkonákladová satelitná anténa. Takže ak má full node a primárne len prijíma platby, vôbec nepotrebuje pripojenie k internetu. Vyslať transakciu môže cez SMS alebo mesh sieť. “

Jeden z najdôležitejších aspektov satelitnej služby je však to, že by v prípade rozsiahleho výpadku siete mohla fungovať ako záloha Bitcoinovej siete.
Mow vysvetľuje, že ich sieť satelitov je perspektívnou ochranou proti takejto situácii. Satelit vysielajúci Bitcoin blockchain by mohol slúžiť ako hlavný uzol pre oblasť, ktorá z nejakého dôvodu stratila klasický prístup k internetu.

„Pre každého, kto závisí pri nákupe či predaji vecí a služieb na Bitcoine, by to bol veľký problém, ak by zostal úplne odstrihnutý od siete kvôli preseknutému podmorskému internetovému káblu. Spôsobilo by to rozdelenie siete a uzly by sa nemohli synchronizovať. S Blockstream Sattelite stačí, aby niekto v krajine prijímal signál a udrží to jeho aj zbytok regiónu synchronizovaného s Bitcoin sieťou.”

Viac sily ľuďom

Jednými z najväčších výhod Bitcoinu sú decentralizovanosť a anonymita. Táto kryptomena umožňuje ľuďom anonymne posielať prostriedky, bez potreby centrálnej autority.
Podľa Mowa je satelitné pripojenie lacnejšou alternatívou pre full node operátorov.

„Nielen že Blockstream Satellite rozširuje pripojiteľnosť k Bitcoin sieti do regiónov bez internetového pripojenia, ale podporuje tvorbu Bitcoin uzlov radikálnym znížením nákladov za prevádzku. Prijímanie blockchain dát od Blockstream Satellite je bez poplatkov, na rozdiel od typického pripojenia k internetu. Je to dobrá správa pre počet uzlov a diverzitu siete.“

Satelitné pripojenie tiež otvára dvere novým možnostiam za hranicou konvečných transakcií.
Aj keď si Blockstream necháva budúce plány pre satelitné služby pre seba, detaily o API boli zverejnené. API umožní používateľom posielať cez túto službu šifrované správy, s využítím Lightning Network na spracovanie mikrotransakcií.

„Pracujeme na niekoľkých úžasných veciach. Príkladom môže byť nedávno vydaný Blockstream Satellite API. V ňom sme spojili našu satelitnú technológiu s Lightning platbami a vytvorili tak prvú otvorenú satelitnú vysielaciu službu. S ňou môžu ľudia posielať úplne súkromné správy zahŕňajúce trhové dáta Bitcoinu, transakčné dáta či dokonca dáta z iných blockchainov, čo otvára cestu k množstvu nových aplikačných modelov.“

Táto služba tak pridáva Bitcoin blockchainu na robustnosti a používateľom poskytuje lacnejšiu alternatívu pripojenia a obchodovania s touto kryptomenou.
V oblastiach s vládnymi obmedzeniami, predpismi a cenzúrou určitých informácií či internetového pripojenia by bezdrôtová služba ako táto od Blockstream mohla ešte viac posíliť účinok Bitcoinu, kryptomien a blockchain technológie.

 

Zdroj: 1

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.