Akým spôsobom zmení Bitcoin ETF finančné trhy?

O bitcoinových ETF sa hovorí prinajmenšom už od roku 2017 a niekedy to vyzerá tak, že nikdy žiadne ETF nebude schválené. Nesmieme však zabúdať, že prvý schválený fond BTC, s ktorým sa bude obchodovať na burze, otvorí brány novým investíciám ako nikdy predtým, napriek tomu, že mnohí tvrdia, že ETF je zbytočné.

U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) doteraz odložila a zamietla mnoho žiadostí o Bitcoin ETF. Len tento mesiac regulačný orgán odložil rozhodnutie o troch ETF, súvisiacich s BTC.

Dopad, ktorý mali Gold ETF na cenu tohto drahého kovu, bol významný a Gold ETF zásadne zmenili trh. V roku 2010 bolo zaznamenané, že 2063 ton zlata bolo uložených v trezoroch ako fyzické krytie týchto ETF.

Viete si predstaviť, aký potenciál by mali Bitcoin ETF, vzhľadom na to, že Bitcoin je len zlomkom trhovej kapitalizácie zlata?

Čo to je vlastne ETF?

ETF je verejne obchodovateľný fond schválený regulátormi, ktorý obsahuje alebo je fyzicky krytý podkladovým aktívom ako napr. akcie, dlhopisy, komodity, reality, fondy atď. Znamená to, že nemusíte kúpiť daný majetok ale ETF, čo je mnohokrát jednoduchšie a lacnejšie. Pri Bitcoin ETF sa ale vzdávate hesla “Moje privátne klúče, môj Bitcoin” a všetko nechávate na správcu. Veľkí investori sa nechcú zaoberať peňaženkami a privátnymi klúčmi.

Čo by prinieslo Bitcoin ETF?

Schválenie Bitcoin ETF by umožnilo množstvo výhod a pravdepodobne by posunulo celé krypto odvetvie o krok ďalej k mainstream adopcii.

Tu je top 5 výhod, ktoré by takýto fond priniesol.

  1. Transparentná úschova

Bitcoin ETF je jedinečné, pretože každý fond musí byť fyzicky krytý. To samozrejme znamená, že menej Bitcoinov bude v obehu a namiesto toho búdu v “cold” peňaženkách , čo následne vyvolá nákupny tlak na cenu.

2. Denný audit

Pri regulovanom ETF je nutné vykonávať dennú kontrolu a a audit aby nedochádzalo k manipulácii. Očakáva sa, že burzy a inštitucionálne fondy budu preukazovať svoje rezervy resp. krytie, a poskytovať vyhovujúce dôkazy pre audit..

Presne budeme vedieť, koľko Bitcoinov je uložených v danom fonde, čo je potrebné na získanie dôvery verejnosti.

3. Ochrana investorov

Tradiční investori stále váhajú ohľadom Bitcoinu, napriek tomu, že v uplynulom roku preukázal neuveriteľnú výkonnosť ako investícía a samozrejme za posledných 10 rokov aj spoľahlivosť ako výmenný prostriedok.

Bitcoinový ETF by pomohol zmierniť ich obavy a tiež ochrániť investorov pred možným podvodom.

4. Prílev nového kapitálu

Ak chcete získať predstavu o tom, ako by Bitcoinové ETF ovplyvnilo trh, nehľadajte nič viac ako dôsledky prvého Gold ETF.

Od roku 2004 cena zlata prudko vzrástla, pretože stále viac a viac tohto vzácneho kovu bolo obstaraného, aby kryli rastúci dopyt.

5. Správna daňová dokumentácia

V tomto momente je zisťovanie daní, pokiaľ ide o kryptomeny, komplikované. V Spojených štátoch a nielen tam sa zdaňujú dokonca aj vzájomné kryptomenové transakcie.

S bitcoinovým ETF môžu tradiční investori jednoducho vypočítať ich dane. Okrem toho, legitimizácia Bitcoinu by spôsobila ďalší tlak na daňové agentúry, aby objasnili ich pravidlá.

Záver

Je ťažké predpovedať, aký veľký vplyv bude mať prvé Bitcoin ETF na legitimizáciu tejto hlavnej kryptomeny. Inštitucionálne peniaze už pomaly vstupujú do tohto odvetvia, ale schválenie ETF by bolo úplne novou formou.

Ak má Bitcoin vstúpiť do finančného sveta ako slušné aktívum, musí nakoniec získať súhlas od SEC. Keďže Bitcoin v priebehu času stále “dospieva”, o to pravdepodobnejšie je, že jedného dňa získa aj tento potrebný súhlas.

Zdroj:https://beincrypto.com/5-ways-a-bitcoin-etf-would-change-btc-markets-forever/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.