8 hlavných Bitcoinových debetných kariet: Ako súkromné a anonymné sú?

Cointelegraph kontaktoval 8 hlavných sprostredkovateľov Bitcoinových debetných kariet s otázkou: Môžu byť Bitcoinové debetné karty súkromné a anonymné? Nižšie sú výsledky, kategorizované podľa oblasti a stupňa požadovaného odhalenia.

Finančné súkromie: Bitcoin vs banky

Jednou z hlavných výhod používania Bitcoinu oproti tradičným možnostiam financovania je súkromie. Po poslaní transakcie v Bitcoine, je táto permanentne a verejne zaznamenaná v „blockchaine“ (účtovná kniha), kde nie je viazaná k žiadnej konkrétnej identite.

Veľa používateľov, hlavne tých, ktorí používali Silk Road, preferuje Bitcoin presne z týchto dôvodov: je anonymný a súkromný.

Jedným z hlavných problémov pri používaní Bitcoinu je malé množstvo obchodníkov a služieb, u ktorých je akceptovaný ako platidlo. Z toho dôvodu začali vznikať Bitcoinové debetné karty. Tie vezmú Bitcoin a priamo ho prevedú do meny, ktorú je možné použiť u tradičných obchodníkov.

Výzvou u Bitcoinových debetných kariet je, že to vyzerá, že vyžadujú rovnaký level finančného odhalenia od tradičných finančných inštitúcií.

Hoci je toto stále výhodou oproti bankám, ktoré môžu kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností (hlavne pod nátlakom vlády) zatvoriť účet zákazníka, stále to nepredstavuje finančné súkromie.

Úplná identifikácia (US)

Coinbase

Coinbase má debetnú kartu, Shift card, ktorá berie Bitcoin pri každej transakcii priamo z užívateľovej Coinbase peňaženky. Toto je výhodné, nakoľko užívateľ nemusí držať svoje Bitcoiny vždy na zvlášť peňaženke a presúvať ich do peňaženky svojej karty vždy pred transakciami. Používanie Shift je v tomto ohľade jedným zlúčeným priamočiarym procesom a je v tomto zmysle najbližšie k skutočnej bitcoinovej debetnej karte.

Nanešťastie Shift card nie je dostupná v každom štáte US, takže potenciálni zákazníci v New Hampshire, Connecticute, New Yourku, Hawai, Marylende, Georgii, West Virginii, Minnesote a Arkansase majú smolu.

Čo sa týka súkromia, Coinbase je plne v súlade so AML/KYC reguláciami, čo znamená, že požaduje plnú identifikáciu zákazníka. Snažili sme sa ohľadom tohto kontaktovať Coinbase, ale zástupcovia spoločnosti to odmietli komentovať.

BitPay

V súčasnosti je BitPay jedinou Bitcoinovou debetnou kartou dostupnou v celých Spojených štátoch. Narozdiel od Shift a každej ďalšej karty v tomto zozname je karta od BitPay predplatenou kartou so zostatkom v tradičnej mene (po prevode z Bitcoinu).

BitPay požaduje plnú identifikáciu v súlade s užívaním karty. Pri zakladaní, na rozdiel od každej inej karty nevyžaduje poskytnutie žiadnych identifikačných dokumentov, ale číslo sociálneho poistenia. Hoci to znamená rovnaký level finančného odhalenia ako každá iná karta, je to veľmi zjednodušený proces, vďaka ktorému má BitPay jednu z najmenej bolestivých verifikácií k získaniu Bitcoinovej debetnej karty.

Po kontaktovaní, zástupci BitPay podali vyjadrenie k otázke týkajúcej sa súkromia citovaním podmienok používania BitPay.

„Federálne právo vyžaduje od všetkých finančných inštitúcií a ich tretích strán, aby obdržali, skontrolovali a zaznamenali informácie, ktoré identifikujú každú osobu, ktorá obdrží kartu. Čo to znamená pre Vás: Keď sa uchádzate o kartu, spýtame sa Vás na meno, adresu, dátum narodenia, číslo sociálneho poistenia alebo číslo občianskeho preukazu a ďalšie informácie, ktoré nám umožnia Vás identifikovať. Taktiež Vás môžeme požiadať o predloženie vodičského preukazu alebo iného dokumentu obsahujúceho Vašu fotku ako potvrdenie Vašej identity.“

Úplná identifikácia (EU atď.)

Xapo

Je jednou z hlavných kariet používaných v Európe a okolí. Xapo karta sa preslávila tým, že po odmietnutí tradičnými inštitúciami ju začala používať firma Uber v Argentíne. Karta v tomto momente nie je dostupná vo veľa krajinách, medzi inými ani v Spojených štátoch. Rovnako ako predošlé karty, vyžaduje úplné finančné odhalenie.

Anni Rautio, Produkt Manažér Xapo si myslí, že anonymita u Bitcoinových kreditných kariet nie je možná, jedinú cestu vidí v používaní predplatených debetných kariet.

„Pokým sú debetné karty- Bitcoinové alebo iné- napojené na veľkých hráčov na trhu ako Visa a MasterCard, anonymita nebude nikdy 100% možná. Jediná cesta, ktorá mi v tomto smere napadá je tvorba predplatených debetných kariet, ktoré si môžete zakúpiť v obchode. Ich funkčnosť by bola, ale skôr v podobe darčekových kariet a neboli by vhodné pre dlhodobé používanie.”

Rautio taktiež poznamenal, že hlavným dôvodom k používaniu týchto kariet by nemalo byť úplné súkromie, ale maximálny komfort.

„Povedal by som, že balanc medzi anonymitou- alebo súkromiím v istom rozsahu- a pohodlím je v poskytovaní osobných informácií. Niektorí ľudia preferujú pohodlie oproti anonymite, iní zas opačne.”

„Cieľom Xapo je priviesť Bitcoin do bežného života ľudí na svete. Preto ho chceme spraviť viac dostupným, jednoduchým pre porozumenie a populárnym dosť na to, aby jeho adopcia mohla pokračovať. V dnešnom svete to znamená, že sme sa rozhodli poskytovať zameraný viac na komfort ako na anonymitu.“

SatoshiTango

Ďalšou kartou používanou Uberom v Argentíne je SatoshiTango karta, ktorá taktiež vyžaduje úplnú finančnú identifikáciu. Je dostupná vo väčšine krajín, okrem Spojených štátov.

Matias Bari, CEO SatoshiTango sa vyjadril, že obvyklé identifikačné požiadavky sú stále potrebné a sú stále menej prísne ako tie, ktoré vyžadujú banky.

Bari povedal pre Cointelegraph:

„K otvoreniu účtu v SatoshiTango potrebujete overiť svoju identitu prostredníctvom občianskeho preukazu a potvrdenia o bydlisku. Musíme dodržovať správnu KYC a AML politiku kvôli dodržovaniu medzinárodných regulácií. Nepotrebujete rovnaký level overenia, ako pri zakladaní účtu v banke, ale taktiež nemôžete požadovať predplatenú kartu alebo kupovať a predávať Bitcoin bez toho, aby ste nám povedali kto ste.“

Bitwala

Ďalšou Bitcoinovou debetnou kartou v zozname od spoločnosti, ktorá sa preslávila schopnosťou platiť účty v Bitcoine je Bitwala card, ktorá taktiež nie je dostupná v Spojených štátoch. Zaujímavou a výnimočnou oproti iným kartám je spolupráca medzi Bitwala a burzou ShapeShift, čo znamená, že zákazníci môžu dobíjať svoje karty aj prostredníctvom iných mien ako Bitcoin.

Jeff Gallas z Bitwala vysvetlil, že ich karta požaduje klasickú formu identifikácie a, že aktuálne úplne rovnakú formu vyžadujú všetky Bitcoinové debetné karty.

Pre Cointelegraph povedal:

„Podľa našich informácií všetky Bitcoinové debetné karty na trhu požadujú rovnaký level identifikácie. Pre Bitwala Bitcoin debit card (fyzickú aj virtuálnu) sme povinný dodržovať isté AML/KYC regulácie, ktoré zahŕňajú verifikáciu zákazníka.“

Gallas, ale taktiež povedal, že v budúcnosti, by Bitwala mohla byť schopná poskytovať riešenie pre tých, ktorí nedisponujú materiálmi pre priamu identifikáciu.

Povedal:

„Pracujeme na ponuke riešenia pre tých, ktorí nevlastnia požadované dokumenty (napríklad nevlastnia náležité identifikačné dokumenty). Táto karta by mohla byť dostupná po doložení niekoľkých základných informácií, ale mala by obmedzené limity.“

CryptoPay

Bitcoinová debetná karta od CryptoPay je hlavne Európskou kartou, ktorá funguje v podstate rovnako ako všetky ostatné. Je taktiež nedostupnou v Spojených štátoch a vyžaduje rovnakú formu identifikácie pre neobmedzené používanie.

George Basiladze, CEO CryptoPay poznamenal, že všetky karty v Európe musia dodržovať rovnaké regulácie:

Všade v Európe sú spoločné KYC a AML požiadavky pre výdaj debetných kariet.“

Wirex

Nakoniec Wirex, nedávno premenovaný z E-Coin, ponúka podobný typ Bitcoinovej debetnej karty ako ostatní, spolu s jednoducho dostupnou aplikáciou. Toto taktiež znamená, že karty bez limitu podliehajú rovnakým reguláciám ako zvyšok.

Limitované možnosti súkromia

CryptoPay

Ako bolo povedané, CryptoPay požaduje identifikáciu pre odomknutie neobmedzeného používania. Ponúkajú, ale aj možnosť neverifikovanej karty. Toto znamená, že zákazník nemusí poskytnúť informácie pokým sa drží pod veľmi nízkym celoživotným limitom karty.

Po opýtaní či by Bitcoinové debetné karty mohli niekedy byť súkromné alebo anonymné, CEO CryptoPay George Basiladze dodal, že súkromie je možnosťou pre zákazníkov ochotných vyrovnať sa so zníženým celoživotným limitom na kartách.

Povedal:

„Sú nižšie limity pre neoverených užívateľov (2500 euro doživotne) a vyššie limity pre overených užívateľov.“

Basiladze, taktiež povedal niekoľko silných slov pre všetkých, kto by sa chceli tváriť, že poskytujú neobmedzené Bitcoinové debetné karty bez overenia.

Uzatvoril to:

„V prípade, že poskytovateľ Bitcoinovej debetnej karty ponúka plne anonymnú kartu bez limitov, znamená to, že porušuje zákon alebo klame, takže by sa mu používatelia mali vyhnúť.“

Wirex

Podobne ako CryptoPay, aj Wirex okrem poskytovania kariet bez limitu, ponúka zákazníkom možnosť byť nejakú dobu neoverený.

Po opýtaní, Dmitry a George z Wirexu potvrdili, že pre Bitcoinovú debetnú kartu je možné byť súkromnou/anonymnou, za predpokladu nízkych celoživotných limitov.

Pre Cointelegraph povedali:

„V tomto momente je pre Bitcoinové debetné karty technicky možné byť súkromné alebo anonymné. Pokiaľ je klient spokojný s nízkymi limitmi, nie je potreba dodať žiadne ďalšie dokumenty.“

Nanešťastie, podľa Dmitryho a Georgea, svet úplne súkromných Bitcoinových debetných kariet môže veľmi skoro skončiť a všetci zákazníci budú donútení podrobiť sa vládnym identifikačným reguláciám.

Vyjadrili sa:

„Ničmenej, regulácie predplatených kariet začínajú byť striktnejšie. Ku príkladu limity pre neoverených užívateľov sa budú čoskoro znižovať. Množstvo správ sa snaží nájsť spojenie medzi predplatenými kartami a ilegálnymi aktivitami. Z tohto dôvodu neočakávame zavedenie anonymných debetných kariet v blízkej budúcnosti, minimálne založených na Visa/Mastercard platformách.“

Úplné súkromie?

Na hranici súkromného spektra je (bol? bol iba naoko?) BitPlastic. Spoločnosť má web pripomínajúci teleshopingové stránky.

Zdĺhavé FAQ sľubuje plnú anonymitu všetkých kariet, ale zdvíha všetky možné druhy červených vlajok. Ku príkladu jednorazové nevratné dobitie 3500$, žiadne vrátenie peňazí po odoslaní, žiadna možnosť prevodu peňazí späť z karty, žiadna možnosť resetu pri strate pin kódu, žiadna asistencia pri strate karty a 5% šanca, že karta bude buď stratená poštou alebo zadržaná colnicou (pričom vrátenie peňazí nie je možné).

Po kontaktovaní kvôli interview cez kontaktný formulár, BitPlastic odmietli správu z bezpečnostných dôvodov. Následne boli kontaktovaní na zadanú e-mailovú adresu, ktorá sa ukázala nedostupnou. Je možné, že úplné súkromie u debetných kariet je predsa len mýtom…

Najlepšie riešenie Bitcoinových debetných kariet

Aj, keď neexistuje žiadne perfektné riešenie pre úplné súkromie spojené s komfortom u Bitcoinových debetných kariet, stále je možné dosiahnuť kompromisu. Používateľ, želajúci si zachovanie súkromia si môže zaobstarať neoverenú kartu a buď zostať pod limitom alebo si jednoducho zaobstarať väčšie množstvo týchto kariet.

Pokým tento prístup môže byť veľmi nepohodlný s veľkým množstvom používaných kariet (pravdepodobne nová karta každý mesiac), ak sú veľké účty platené separovane, všetky možné náklady sú platené priamo v Bitcoine a skoro každá ďalšia platba je uskutočnená buď Bitcoinovou darčekovou kartou alebo v hotovosti, používanie karty môže byť držané na minime. Pokiaľ je karta používaná týmto spôsobom, tak aj neoverená karta môže vydržať bez problémov rok a viac.

Niektorí zákazníci si môžu želať karty bez celoživotných limitov, ale stále chcieť väčšie súkromie, ako to ktoré je ponúkané pri plnom overení. Alternatívnym prístupom pre tých, ktorí majú dve a viac občianstiev je overiť si kartu pod jedným občianstvom a mať ju označenú v mene krajiny, kde zákazník v skutočnosti žije a pracuje.

To môže pomôcť držať finančné aktivity viditeľné iba autoritám s najaktuálnejšími stykmi s občanom, čo zaobstará, že ani jedna zo strán nevie príliš veľa.

Zdroj: 1


CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pre platbu v kryptomene použite tento formulár 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.