To najzaujímavejšie z kryptomenového sveta z tretieho kvartálu 2020

Decentralizované burzy (DEX) zažívajú rovnako skvelý rok, ako samotný DeFi sektor. Rok 2020 sa dá v kryptomenovom svete určite nazvať DeFi horúčkou, keďže celý sektor vzrástol niekoľkonásobne nielen na celkovej trhovej kapitalizácii, ale takisto aj v počte projektov alebo celkovej trhovej časti, ktorá mu prislúcha v porovnaní s centralizovaným sektorom. To však ani zďaleka nie je všetko, čo sa udialo v Q3 2020.

To najzaujímavejšie z prieskumu CoinGecko

Spoločnosť CoinGecko, ktorá je zameraná na cenové a trhové informácie spojené s kryptomenovým svetom, vydala 32-stranovú správu o tom, ako prebiehal tretí kvartál roku 2020 v kryptomenovom svete. Celú správu si môžete pozrieť tu (čo určite vrelo odporúčame), avšak to najpodstatnejšie z nej sme sa rozhodli pre vás zhrnúť v tomto článku.

Pozrieme sa na DEX burzy a ich nárast, na to, ako sa vyvíjala dominancia Bitcoinu a iných TOP kryptomien, ale aj na víťazov v tomto kvartáli, ktorým sa podarilo vletieť do kryptomenového sveta vo veľkom štýle.

Nárast objemu (nielen) na DEX burzách

Kryptomenový svet zažil v mesiacoch júl, august a september veľký nárast v celkovom zobchodovanom objeme. V júli bolo na najväčších centralizovaných a decentralizovaných burzách zobchodovaných približne 175 miliárd dolárov v rôznych kryptomenách, pričom o dva mesiace neskôr to bolo už viac ako 330 miliárd dolárov, čo činí až 88 % nárast.

Zdroj: cryptopotato.com

To môžeme vidieť aj na tomto obrázku. Čo je však oveľa podstatnejšie je fakt, že ruka v ruke s nárastom obchodovania, narástol aj podiel tohto obchodovania, ktorý sa odohráva na decentralizovaných burzách. Kým v júli sa na decentralizovaných burzách zobchodovalo len 3,8 miliardy dolárov, v septembri to bolo už takmer 8-násobne viac, na hodnote 30,4 miliardy dolárov. Samozrejme, že to je spojené aj s celkovým rastom obchodovania na burzách, avšak podľa správy CoinGecko podiel obchodovania na decentralizovaných burzách narástol z 2 % na viac ako 6 %.

Stráca Bitcoin momentum?

V tomto reporte sa tiež nachádzal pohľad aj na najväčšiu kryptomenu a to, ako sa jej darí vrámci tohto sektoru. Napriek tomu, že celková trhová kapitalizácia narástla v treťom kvartáli o viac ako 31 %, Bitcoin narástol „iba“ o 17 %, pričom hneď niekoľko kryptomien zažilo výrazne lepší kvartál. Pozoruhodne sa darilo napríklad kryptomene Binance Coin (BNB), ktorá narástla o viac ako 90 %, nasledovalo Ethereum (ETH) s takmer 60 % a dobre sa darilo aj Ripplu (XRP) s viac ako 37 %.

Prečítajte si tiež: Chaos okolo burzy OKEx – zatknutie zakladateľa a pozastavenie výberov ovplyvnilo cenu Bitcoinu!

V reporte sa ale taktiež pozreli na to, ako sa darilo dominancii Bitcoinu, ktorá v tomto kvartáli stratila. V porovnaní s Q2 roku 2020 klesla dominancia BTC o 6,5 %, pričom sa aktuálne podľa CoinGecko nachádza približne na hodnote 62% (coinmarketcap ukazuje hodnotu presných 59%). Naopak Ethereum získalo viac ako 2% a aktuálne sa nachádza na 12% v celkovej dominancii.

Uniswap aj Polkadot ako víťazi

Tretí kvartál sa takisto niesol v znamení Uniswapu, decentralizovanej burze, ktorá sa nielenže dostala na prvú priečku v objeme týchto búrz, ale takisto spravila aj obrovský airdrop, ktorým obdarila ľudí, ktorý obchodovali prostredníctvom tejto platformy. Governance token Uniswapu UNI (UNI) priniesol nielen množstvu traderov finančnú odmenu za prejavenú dôveru voči tejto platforme, ale takisto v istom bode vytiahol trhovú kapitalizáciu tejto kryptomeny až na 930 miliónov dolárov.

3. Výročie VIP SKUPINY: Neuveríte, za aké ceny sme nakupovali Ethereum v 2016…..

To je však nič v porovnaní s objavom tohto kvartálu, kryptomenou Polkadot (DOT). Tá znenazdajky vyletela až na 5.miesto v celkovej trhovej kapitalizácii, keď bola celková trhová hodnota tejto kryptomeny v jednom momente až nad hranicou 5 miliárd dolárov. Aktuálne sa ale nachádza na 8.mieste s trhovou kapitalizáciou približne 3,5 miliárd dolárov.

Zdroj: https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.