Fundamentálna analýza – Tezos

V druhej časti našej fundamentálnej analýzy sa pozrieme na výrazne známejšiu kryptomenu, ako to bolo v prípade Morpheus Network. Ide dokonca o TOP 10 kryptomenu, ktorá si svoje meno buduje už dlhší čas. Dnes sa pozrieme bližšie na Tezos (XTZ).

Tezos v skratke

V skratke o projekte Tezos. Skladá sa z 3 kľúčových vrstiev – Network Protocol, Consensus Protocol & Transaction Protocol. Network protocol je bežným protokolom, ktorý sa v kryptomenovom svete nachádza takmer všade. Komunikácia medzi uzlami má byť hlavnou úlohou tohto protokolu. Consensus protokol má pomáhať ku spracovaniu transakcii, ktoré sa majú udiať na sieti. Transakčný protokol a consensus protokol sú však veľmi úzko prepojené.  Pochopiteľne transakčný protokol je zodpovedný za priebeh všetkých transakcii. Výhodou self-amenging blockchainu, ktorý Tezos využíva je, že nie je potreba hard forkov (aj keď sú stále možné). Vo všeobecnosti je tento krok vnímaný ako pozitívny, pretože pri hard forkoch väčšinou prichádza ku deleniu komunity.

ICO a problémy s ním spojení

Ešte predtým, ako sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo tejto kryptomeny, si povieme aj niečo o ICO. Do dnešných dní ide totižto o jedno z najväčších ICO v histórii kryptomenového sveta, keď sa tímu za Tezosom podarilo vyzbierať až 230 miliónov dolárov v Bitcoine a Ethereu.

Po veľmi úspešnom ICO však nastali problémy vrámci tímu najmä medzi zakladateľmi Arthurom a Kathleen Breitmanovými a predsedom Tezos foundation Johannom Greversom. Podľa zakladateľov Breitmanových si Johann vytvoril vlastný smart kontrakt, ktorý by mu mohol vyniesť nemalé peniaze. Ten sa však ohradil a tvrdil, že na jeho osobu zámerne útočia. To spôsobilo nemalé problémy Tezosu hneď po ICO fáze.

Celý projekt však čakala ďalšia rana v podobe SEC (Securities and Exchange Comission) ktorá voči projektu viedla hneď niekoľko súdnych pojednávaní a obžalôb. Niekoľko významných investorov takisto viedlo vlastné obžaloby voči Tezosu. Je preto úplne namieste tvrdiť, že začiatky Tezosu boli veľmi náročné.

Problémov sa však naskytlo ešte viac. Minulý rok sa napríklad OcamlPro a Tezos foundation rozhodli ukončiť spoluprácu kvôli nezhodám ohľadom sprístupnenia softwéru. Spoločnosť OcamlPro chcela, aby bol uzavretý, čo sa však nepozdávalo Tezosu, ktorý chcel mať software tak, ako by v kryptomenovom svete mal byť (a teda open source). Všetky zmienené problémy Tezosu zapríčinili, že celý projekt je zhruba 8-10 mesiacov pozadu, čo sa plánovaného vývoja týka. Pre investorov táto správa určite nie je pozitívna.

Spolupráca s PwC a pozitívna reakcia komunity

Avšak pozitív je aj v tomto projekte stále dosť. Jednou z tých lepších správ je fakt, že Tezos Foundation si najali profesionálnych auditorov zo svetoznámej spoločnosti PwC, aby im pomohli s vyriešením legálnych problémov a takisto so omeškaniami vo vývoji. Rozhodnutie o ukončení spolupráce s Johannom Geversom ako predsedom Tezos Foundation sa takisto stretlo s veľmi pozitívnymi reakciami zo strany investorov a komunity za touto kryptomenou. Mnoho z nich bolo totižto názoru, že Johann sa na túto pozíciu vôbec nehodil. Aj vďaka tomuto kroku vyzerá byť celý tím opäť zjednotený a komunita stojí opäť plne za Tezosom. Okrem zopár posledných legálnych nejasností, ktoré má Tezos ešte vyriešiť, sú už z veľkej väčšiny všetky obžaloby doriešené a preto sa všetci plne sústredia iba na budúcnosť.

Samotný fakt, že mainnet bol spustených 17.september 2019 (aj napriek problémov a omeškaniu) však na seba pritiahol výraznú pozornosť a takisto aj značný rast v počte vývojárov. Vďaka tomu sa Tezos pomaly dostáva naspäť na nohy a snaží sa pomaly dobehnúť zameškané.

Projekt samozrejme stále napreduje. Napríklad 12.decembra 2019 bol spustený TzStats ContractAPI, ktorý by mal pomôcť vývojárom pri tvorbe aplikácii bez toho, aby museli písať komplexný kódy. Používateľnosť Tezosu sa týmto mala pre vývojárov veľmi zlepšiť.

Aj napriek tomu by mali ľudia stále brať na vedomie, že celý projekt je v počiatkoch. Často je Tezos porovnávaný s Ethereom, čo nie je úplne spravodlivé. Tezos sa nachádza vo fáze budovania, no aj napriek tomu má stále veľký potenciál. Aj keď sa Tezos nachádza iba v začiatkoch, už teraz má viac ako 1 000 vývojárov, ktorí pracujú na 61 projektoch na ich sieti.

Decentralized governance a dApps Tezosu

Výhodou projektu je najmä decentralized governance, ktorý láka mnoho ľudí do tohto sektora. Umožnenie hlasovacieho práva pre investorov je najmä psychologickým faktorom, ktorý pomáha investorom s dôverou voči projektu. Investori sa cítia byť viac začlenení do projektu a rovnako vnímajú, že majú moc rozhodovať o budúcnosti svojej investície. Jedným z príkladov, kedy sa takéto niečo vyplatilo bol takzvaný „Athens proposal.“ Počas tohto návrhu sa preberalo najmä zníženie staking množstva XTZ tokenov z 10 000 XTZ na aktuálnych 8 000 XTZ na jeden uzol (v Tezose známy ako “roll“). Po schválení sa pozitíva tohto rozhodnutia odrazili ihneď aj na cene, kedy sa z 0,4 doláru podarilo Tezosu vystreliť na 1,5 doláru.

Programovací jazyk dApps Tezosu je úplne odlišný od jazyku Etherea, čo by malo zabrániť takým katastrofálnym udalostiam, akou bol napríklad Ethereum DAO hack v roku 2016. Pri Tezose je vytvorený kód tak, aby podobný hack nemohol nikdy nastať. Tento programovací jazyk sa nazýva Michelson a je vytvorení na to, aby umožnil vývojárom dizajnovať dApps alebo smart kontrakty. V tomto jazyku je zakomponovaná matematický verifikácia, ktorá má pomáhať s bezpečnosťou všetkých aplikácii vytvorených prostredníctvom Michelsonu.

Tím

Tezos bol vytvorený Arthurom Breitmanom a jeho manželkou Kathleen Breitmanovou. Ich whitepaper bol zverejnený ešte v roku 2014, odkedy sa na projekte pracuje. Obaja majú bohaté skúsenosti najmä z finančného sveta. Spoločnosť je z veľkej časti situovaná v Paríži, kde sa im podarilo uzavrieť aj prvú spoluprácu OcamlPro, ktorá im pomáhala s vývojom progamovacieho jazyka Ocaml. Aktuálne však Tezos s touto spoločnosťou nespolupracuje. Medzi iných významných členov tímu patria napríklad Sabine Fernandez (Head of Communications) alebo Olaf Carlson-Wee (Commercial Ecosystem growth).

Coinbase Custody a staking

Spojenie Tezosu a kryptomenovej burzy Coinbase je oveľa podstatnejšie, ako si mnoho ľudí myslí. Coinbase totižto láka najmä veľkých investorov, kedže minimálna suma na vstup je 250 000 dolárov (do stakingu XTZ). S celkovým objemom zhruba 30 miliónov XTZ sa spolupráca Tezosu a Coinbase javí ako veľmi vydarená, kedže toto množstvo neustále rastie. Pomáha tomu napríklad aj fakt, že Coinbase ponúka odmeny za staking nielen v Amerike, ale takisto aj pre medzinárodných klientov. Práve toto rozhodnutie malo veľmi pomôcť Tezosu ku nárastu na cene, ale takisto aj ku vybudovaniu si mena vrámci kryptomenovej komunity. Viacero veľkých hráčov vidí potenciál v Tezose z dlhodobého hľadiska a preto im nerobí problém investovať do stakingu väčší obnos peňazí. 

Rovnako je staking umožnený aj na burze Binance, ktorá sa stala ďalším podstatným hráčom vo svete Tezosu. Na rozdiel od Coinbase je však staking na Binance zadarmo, čo pri 25% fee na burze Coinbase poukazuje na veľký rozdiel. Coinbase má tak na výber dve možnosti. Buď môže znížiť svoju staking fee, aby dokázala držať krok s Binance. Alebo môže nechať fee takú istú a dúfať, že aktuálni používatelia sa nerozhodnú prejsť ku konkurencii. Medzi inštitucionálnymi investormi má navyše Coinbase lepšiu reputáciu ako Binance, čo si chce táto burza aj udržať, avšak vo svete Tezos stakingu burza Binance určite poriadne zamiešala karty.

Ak sa Vám páči táto analýza, odporúčame prečítať aj nasledovnú: Fundamentálna analýza projektu Morpheus Network

Pozitíva

  • Stakeholderi sú hlavnou súčasťou on-chain self-amending blockchainu
  • Rast na popularite medzi investormi, ktorý je vidno najmä na burze Coinbase
  • Veľmi ľahký projekt na začatie pre tých, ktorý s kryptomenovým svetom nemajú žiadne skúsenosti
  • Vykazuje pomerne silnú odolnosť (a malú volatilitu) pri prepadoch Bitcoinu
  • Tím je zložený z expertov s veľkým potenciálom a značnými skúsenosťami
  • Čoskoro sa môže z tohto projektu stať veľká konkurencia pre Ethereum

Negatíva

  • Spomínané problémy s ICO a Johannom Greversom
  • Nedoriešené legálne problémy

Záver

Potenciál Tezosu je jasný všetkým. Samozrejme, že o tom svedčí aj fakt, že sa dostal do TOP 10. Všetko nasvedčuje tomu, že pokiaľ bude tím za touto kryptomenou pracovať tak, ako doteraz, Tezos sa v TOP 10 určite udrží. Po vyriešený všetkých legálnych problémov sa dá navyše predpokladať, že vývoj bude napredovať ešte rýchlejšie, ako doteraz.

Značka: XTZ
Hlavné burzy: Binance, Huobi & Coinbase
trhová kapitalizácia: 1,8 miliardy dolárov
Ponuka v obehu/ celková ponuka: 82 %
Cena: 2,54 doláru (12.5.2020)

Disclaimer: Tento článok je čisto informačný a neslúži ako finančná rada. Nezakladajte preto vaše investičné rozhodnutia iba na tomto článku, ale spravte si potrebnú analýzu.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.