Fundamentálna analýza – Tellor

S novým týždňom vám opäť prinášame aj ďalšiu fundamentálnu analýzu, ktorá sa zameria na pomerne neznámy low cap coin. Ide o projekt Tellor, ktorý si dnes podrobne predstavíme a povieme si potenciál tejto kryptomeny do budúcnosti.

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Myšlienka

Tellor bol vytvorený na decentralizovaných oracle riešeniach, ktoré sú v ich prípade kombináciou proof-of-work konceptu a proof-of-stake konceptu. Tellor bol vytvorený tak, aby mohol jednoducho spolupracovať s Ethereom. Mineri môžu predložiť non-blockchain dáta a následne spolu súťažia o to, kto poskytne pravdivé informácie o daných dátach za čo budú aj odmenení. Každých 10 minút následne Tellor algoritmus vyberie dáta s najväčším počtom financii a pošle ich opäť na schválenie minerom.

Vybraní mineri súťažia o odmenu prostredníctvom klasického Proof of Work konsenzusu. Prvých 5 minerov, ktorí daný problém vyriešia, následne pošlú dáta na schválenie do data banky, ktorá im umožní získať odmenu za ich prínos. Medián z daných 5 dát, ktoré poskytli vybraní mineri, môže byť počas jedného dňa spochybnený (najmä pravosť daných dát a výstupu predošlých 5 minerov). Daný človek však musí zaplatiť istý počet tokenov k tomu, aby bol predošlý výstup skontrolovaný. Ak však bude mať pravdu, tak obdrží všetky odmeny od predošlých 5 minerov on sám. Pokiaľ sa však preukáže, že pravdu nemá, tak jeho tokeny, ktoré použil na to, aby boli dáta opätovne verifikované, budú pripísané minerom. Akonáhle sa však dáta dostanú už do on-chain dátovej banky, dá sa k daným dátam dostať prostredníctvom smart kontraktu. Za to sa však má platiť, kedy vlastník smart kontraktu platí pomocou Etherea, ktoré je zamenené a ďalej rozdistribuované do ekosystému.

Tellor bol vytvorený malým tímom iba troch ľudí, ktorí sa špecializujú na decentralizované oracle s primárnym zameraním na price feeds. Napriek tomu, že to na prvý pohľad vyzerá ako niche zameranie, ak zvážite množstvo decentralizovaných búrz, všetkých futures kontraktov, derivátov, tokenizovaných aktív, komodít, akcii alebo nehnuteľností, tak si uvedomíte, že price feeds trh má obrovský potenciál a skrýva veľký kapitál.

Výhodou Telloru je aj fungujúci a aktívny produkt, ktorý je spustený už od augusta 2019. Celý kód bol navyše auditovaný spoločnosťou CertiK, ktorá je aktuálne jedna z najviac rešpektovaných a najväčších auditorských spoločností v kryptomenovom svete. V tomto audite sa dokonca podarilo Telloru získať až 98%, čo je skutočne výborný výsledok.

Aj vďaka tomu sa podarilo Telloru získať pomerne zaujímavé spolupráce so spoločnosťami ako napríklad Consensys, MakerDao a Binance. To dáva Telloru reálnu šancu uspieť. Projektu to navyše pridáva nielen dôveryhodnosť, ale takisto aj potrebné skúsenosti a osvetu, ktorá im môže pomôcť v adopcii.

Tím

Aj napriek tomu, že bolo spomenuté, že tím je pomerne malý a stabilný, tak informácie priamo o členoch sa hľadajú pomerne ťažko. K tomu nepomáha ani LinkedIn profil, čo je pomerne málo vídaným javom pri kryptomenách. Má totižto limitovanú viditeľnosť a tak nie je veľa informácii o identite tímu ľahko dostupných. Tím však má mať predošlé skúsenosti v spolupráci na projekte Daxia. Ide o projekt postavený na Ethereu a zameraný na decentralizované deriváty. Práve tam sa mala vytvoriť kombinácia tímu, ktorý má dostatok skúseností a znalostí na to, aby ich využil práve pri projekte, akým je Tellor.

Zaujímavosťou je, že funding pre tento tím je závislý od toho, ako sa bude projektu dariť (devshare funding model). Pokiaľ nebude Tellor úspešný, tak tím nemá istotu žiadneho veľkého finančného obnosu. Jednoznačne je tak zaručené, že tím sa bude musieť poriadne snažiť, aby Tellor bol úspešný a že spraví všetko preto, aby boli ich činy transparentné a spätne dohľadateľné.

Ako sme už spomenuli, tak práve funding mal byť vyriešený v prípade Telloru prostredníctvom privátnych investícii rôznych spoločností. Medzi najznámejšie patria bezpochyby spoločnosti ako BinanceLabs, Maker alebo Consensys. Veľkosť investícii nie je verejne známa, avšak investícia mala byť dostatočná na to, aby pomohla projektu pohodlne rásť. Z dlhodobého hľadiska bude tím financovaný takmer výhradne z odmien za ťažbu, z ktorých 10 % pôjde práve cez devshare pre tím.

Podobnosť s Chainlinkom

Tellor nie je ani zďaleka prvým projektom, ktorý sa zameriava na decenzralizovaný oracles. Práve kryptomenový projekt Chainlink je totižto najúspešnejším projektom v tejto sfére, ktorému sa naozaj podarilo spraviť dieru do kryptomenového sveta. Akonáhle totižto spomeniete spojenie decentralizácie a oraclov pred kryptomenovým odborníkom, ihneď sa mu vybaví najmä Chainlink, Avšak Tellor má výhodu v tom,  že ide o malý a neznámy coin, ktorý môže prilákať veľké množstvo špekulantov, ktorí svojimi investíciami môžu cenu tejto kryptomeny poriadne vypumpovať. To sme mohli vidieť aj v prípade Chainlinku, ktorý mal ešte v roku 2017 trhovú kapitalizáciu len 50 miliónov dolárov, avšak dnes už hýbe na hodnote viac ako 1,3 miliardy dolárov.

Navyše, čo hrá v prospech Telloru je aj fakt, že pokiaľ by bol Chainlink vnímaný ako jediný alebo najlepší projekt v tomto sektore, tak by investície z pohľadu Binance, Consensys alebo MakerDao prišli do tohto projektu a nie do Telloru. Napriek tomu však je medzi zameraním Telloru a Chainlinku pomerne evidentný rozdiel. Tellor sa zameriava najmä na price feeds, zatiaľ čo Chainlink má všeobecnejšie zameranie vrámci decentralizovaných oraclov. Treba preto poznamenať na fakt, že práve veľmi špecifické zameranie Telloru im môže umožniť uspieť. Priveľký a extrémne komplikovaný projekt by tak malému tímu mohol spôsobiť iba problémy. V porovnaní s trhovou kapitalizáciou oboch kryptomien, celkové R:R vyzerá aktuálne lepšie pre Tellor, pretože ide síce o malý a neznámy projekt, čo so sebou nesie veľa rizík, avšak potenciál je skutočne obrovský.

Plusy

Nebola potreba ICO ani pre-miningu – podpora najmä súkromných investorov
Pomerne malý a stabilný tím, ktorý sa dostal za rok z myšlienky až ku mainnetu
Investície do tohto projektu aj zo strany Binance, Consensys a MakerDAO
Výborná pozícia k tomu, aby bol lídrom na DeFi trhu
Aktívne pracovanie na cross-chain developments
Fungujúci produkt od augusta 2019
Prešli úspešným audtiom spoločnosti CertiK

Mínusy

Zálohovanie dát prostredníctvom Etherea má byť až príliš ekonomicky náročné a neefektívne
Pomalé spracovanie a uchovávanie dát, ktoré nie je aktuálne pripravené na masovú adopciu

Záver

Úspešné projekty ako napríklad práve Chainlink poukázali na to, že mať dobré fundamenty, víziu, projekt a fungujúci produkt znamená veľa aj v kryptomenovom svete. Práve Chainlinku sa podarilo získať množstvo pozornosti a práve tým môže otvoriť dvere do kryptomenového sveta aj takým projektom akým je práve Tellor. Tellor má už fungujúci produkt a tím, ktorý má podporu veľkých mien nielen z kryptomenového sveta, ale aj z DeFi sveta. Výhodou a takisto pomernou zvláštnosťou je, že Telloru sa podarilo vyzbierať všetky financie bez toho, aby išli do pre-miningu alebo ICO. Iba malá percentuálna časť tokenov bola preto vytvorená a rozdistribuovaná medzi hlavných investorov ako Binance, Consensys a MakerDao. Navyše devshare model financovania zaväzuje tím k tomu, aby bol projekt úspešný. Ak sa im to podarí, tak devshare funding model sa môže stať zaujímavý konceptom, ktorý by sa mohol v kryptomenovom svete výrazne rozšíriť.

Mena: Tellor
Značka: TRB
Najväčšie burzy: IDEX a Bilaxy
Ponuka v obehu/celková ponuka: 90%
Celkový ponuka: 1 249 148 TRB
Aktuálne miesto na CMC: 460
Cena jedného tokenu: 4,87 doláru
Trhová kapitalizácia: 5,6 milióna dolárov

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.