Fundamentálna analýza – Monero

Dnešná fundamentálna analýza bude o čosi odlišná od tých predošlých. Okrem toho, že sa zameriame na pravdepodobne najznámejšiu a najpoužívanejšiu anonymnú kryptomenu – Monero – tak sa v tomto prípade nebudeme do podrobna rozoberať také témy ako tím za touto kryptomenou, spolupráce alebo hĺbková analýza danej kryptomeny. Naopak, v tejto analýze pôjde čiastočne o akési zamyslenie sa nad tým, ako môže Monero profitovať z toho, čo sa deje vo svete (nielen v tom finančnom) a ako vlastnosti tejto kryptomeny môžu dopomôcť k jej rastu v budúcnosti.

Jednoduché zhrnutie Monera

Aby sme však Monero aspoň čiastočne predstavili tým, ktorí nepoznajú, tak ide o kryptomenu, ktorá poskytuje vysoký level anonymity pre svojich používateľov a všetky transakcie. Ide o decentralizovanú kryptomenu, ktorá býva označovaná aj ako „súkromný, digitálny cash“ alebo dokonca „zlatý štandard súkromia.“ Monero vzniklo v apríli roku 2014 ako fork kryptomeny Bytecoin, pričom v čase tohto forku nieslo meno Bitmonero. Odvtedy sa toho zmenilo veľmi veľa pre túto kryptomenu, vrátane mena, veľkosti komunity alebo potenciálu do budúcna.

V čase písania je táto kryptomena na 16. mieste v celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien (1,13 miliardy dolárov) a s hodnotou jedného XMR približne 65 dolárov. Svoje ATH zažilo Monero, tak ako takmer všetky kryptomeny na konci roku 2017/ začiatku roku 2018. Dňa 9.januára 2018 stálo jedno XMR viac ako 540 dolárov a celkovou trhovou kapitalizáciou približne 8,5 miliardy dolárov (podľa coingecko.com).

Potenciál, ktorý môže veľa zmeniť

Je teda jasné, že napriek tomu, že Monero od svojho ATH stratilo takmer 89%, táto kryptomena určite nie je zatratená. Práve naopak. Hneď niekoľko rôznych faktorov a udalostí vo svete môže znamenať, že Monero sa v najbližších rokoch pozrie opäť nad hranicu 500 dolárov (a pravdepodobne aj ešte vyššie).

Úplne najjednoduchším dôvodom, ktorý môže XMR pomôcť dostať sa naspäť na ATH je samozrejme Bitcoin. Akonáhle sa totižto bude dariť BTC, tak si celý kryptomenový sektor získa pozornosť médií, inštitucionálnych a retailových investorov. Určite sa dá tvrdiť, že práve v tom čase rastú takmer všetky kryptomeny. Rovnako však platí, že Monero má oproti ostatným kryptomenám hneď niekoľko výhod, ktoré mu môžu pomôcť s výraznejším rastom v porovnaní s inými kryptomenami.

Komunita za touto kryptomenou je jednou z hlavných výhod. Postavená najmä okolo vývojárov ako Riccardo „fluffypony“ Spagni, luigi11111 alebo NoodleDoodle, Monero si za 6 rokov dokázal získať podporovateľov po celom svete najmä kvôli neustálemu vývoju a práci na tom, aby transakcie tejto kryptomeny boli nevystopovateľné a spätne nedohľadateľné. Aj práve vďaka tomu sa Monero stále približuje ku konceptu „perfect privacy.“ Ten je pravdepodobne z dlhodobého hľadiska neudržateľný, avšak Monero je, v porovnaní s ostatnými anonymnými kryptomenami, k dosiahnutiu tohto cieľa pravdepodobne najbližšie.

Prečo práve teraz?

Práve kvôli tomu, že Monero si aj napriek poklesu ceny dokázalo udržať najvyššiu pozíciu vrámci anonymných kryptomien (čo sa trhovej kapitalizácie týka) má veľkú šancu benefitovať z neistoty, ktorá je aktuálne po celom svete. Množstvo nepokojov, protestov alebo útokov, ktoré sa dejú v krajinách po celom svete môžu zapríčiniť, že najmä politické a finančné systémy aký poznáme, sa budú musieť výrazne zmeniť. To si uvedomuje aj množstvo vlád a centrálnych bánk, ktoré pracujú na vývoji vlastných „digitálnych mien“ známych ako CBDC (Central Bank Digital Currency).

Problémom však je, že CBDC pravdepodobne veľkú zmenu neprinesú. Práve naopak. Tým, že by postupne mohlo dôjsť k odstráneniu hotovosti (čo by trvalo dekády), centrálne banky a vlády by mali ešte väčšiu kontrolu nad tým, ako svoje peniaze používate. Všetko by totižto bolo robené prostredníctvom online prevodov a transakcii, ktoré by dané inštitúcie ihneď vedeli priradiť ku jednotlivým osobám.

Prečítajte si aj predošlú fundamentálnu analýzu, ktorú sme pre vás pripravili: Fundamentálna analýza – Band protocol

Niekomu sa táto zmena nemusí javiť ako problematická. Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú tvrdiť, že je to krok vpred a že z celkového hľadiska ide len o vývojový stupeň finančného systému. Niečo pravdy na tomu určite môže byť, avšak takýto krok môže byť veľmi výrazným zásahom do súkromia jednotlivcov a domácností.

A práve tu si získa Monero obrovské množstvo nových nasledovateľov a používateľov. Okrem toho, že je táto kryptomena najznámejšou anonymnou kryptomenou, tak patrí aj medzi tie najstaršie. To znamená, že z hľadiska bezpečnosti ukázala, že má potenciál na to, aby svojim užívateľom poskytla to, čo hľadadjú. Anonymitu. Pokiaľ teda nepríde ku nejakému hacku alebo breachu, ktorý by úplne zničil kredibilitu Monera, alebo pokiaľ nepríde na kryptomenový trh nová, výrazne lepšia anonymná kryptomena (čo je veľmi nepravdepodobné), tak práve Monero bude najviac benefitovať z veľkého prílevu záujemcov o anonymitu.

Záver

Z dlhodobého hľadiska tak má táto anonymná kryptomena veľký potenciál na to, aby nielenže fungovala ako poskytovateľ súkromia vo finančnom svete, ale takisto aby odmenila investorov, ktorí sa rozhodnú XMR kúpiť a držať. Ide nepochybne o buy-and-hodl kryptomenu, ktorá okrem bezpečnosti môže v budúcnosti zaručiť aj veľmi pekné zisky.

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Zdroje: https://steemit.com/, https://busy.org/, https://www.investopedia.com/, https://medium.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.