Fundamentálna analýza – Kava

Po dlhšom čase máme pre vás pripravenú ďalšiu fundamentálnu analýzu. Určite nikoho neprekvapí, že opäť ide o projekt zo sektora decentralizovaných financií (DeFi), ktorým sa tento rok výrazne darí. Dnes sa pozrieme na projekt Kava (KAVA), ktorý patrí ku DeFi projektom, ktoré boli na scéne už aj minulý rok, avšak výraznejšej pozornosti sa im dostalo až so začiatkom DeFi boomu.

Myšlienka

Kava, ako veľké množstvo iných nových projektov, sa dostala do pozornosti najmä vďaka DeFi svetu, v ktorom sa chystá tvoriť jednu z centrálnych úloh. Samotný tím definuje tento projekt ako cross chain DeFi platformu, ktorá má poskytovať stablecoiny a rôzne krypto lending služby pre hodlerov popredných kryptomenových aktív. Prostredníctvom rôznych služieb a projektov, ktoré má Kava ponúkať, sa má tento projekt pokúsiť o prínos likvidity pre všetkých kryptomenových fanúšikov, odhliadnuc od toho, aké kryptomeny vlastnia.

Tým sa dostávame aj ku jednej z najväčších výhod tohto projektu a tým je interoperabilita. V jednoduchosti povedané to iba znamená, že Kava nie je odsúdená na jeden blockchain (ako napríklad Maker na Ethereum a ERC-20 tokeny), ale že vie fungovať bezpečne na rôznych blockchainoch. To má umožniť prepojenie veľkého množstva projektov, čím môže pomôcť tomuto projektu rásť. Navyše to zapríčiní, že vývoj tohto projektu nebude extrémne prepojený na Ethereum, čo je aktuálne jeden z problémov veľkého množstva DeFi projektov.

Cosmos network a výhody tejto siete

Túto vlastnosť umožnil fakt, že Kava sa rozhodla využiť Cosmos a postavila svoj projekt na Cosmos-SDK. Ide o open-source framework, ktorý slúži na budovanie verejných Proof-of-Stake blockchainov. Konkrétne bola Kava ale postavená na Tendermint Core Consesus engine. Vďaka tomu sa spolieha na Byzantine Fault Tolerant consensus engine, ktorý bol vytvorený na podporu Proof-of-Stake systémov.

Rovnako to umožňuje aj využiť Cosmos modularity. Táto vlastnosť dáva možnosť projektu Kava implementovať akékoľvek zmeny, ktoré sa v Cosmos ekosystéme udejú, rýchlo a bez väčších problémov a bude iba na rozhodnutí tímu a token hodlerov, aby sa podieľali na tomto rozhodnutí. Dobrým príkladom je implementovanie Inter Blockchain Communication modulu, ktorý umožňuje všetkým Cosmos-SDK blockchainom, aby medzi sebou voľne komunikovali.

Kava Labs taktiež vytvorila DeFi platformu, na ktorej môžu používatelia požiadať o pôžičku bez toho, aby bola potreba overenie prostredníctvom tretej strany. Rovnako sa Kava Labs vyznačuje aj vlastným stablecoinom, ktorý je naviazaný na americký dolár, USDX. Ten dostanú používatelia tejto platformy potom, čo vytvoria takzvanú collateralized debt position (CDP), v ktorej uzamknú danú kryptomenu do tohto CDP kontraktu.

Prečítajte si tiež ďalšiu fundamentálnu analýzu: Fundamentálna analýza – KardiaChain

Tento projekt, ako aj množstvo iných DeFi projektov má svoj vlastný governance token, Kava.io (KAVA). Ten slúži nielen ako klasický governance token, a teda umožňuje držiteľom hlasovať a vyjadrovať svoj názor pri rôznych rozhodnutiach, ale takisto aj na staking, za ktorý dokážu získať držitelia tohto tokenu v priemere približne 5% ročne.

Pri DeFi tokenoch nejde ani zďaleka o najviac, avšak rovnako nejde ani o malé percento v porovnaní s tradičným finančným svetom. Navyše projekt garantuje, že toto ročné percento sa nikdy nedostane pod 3 % a ani nad 20 %, čím chcú svojim hodlerom priniesť dávku istoty a aspoň miernej stability. Podľa mnohých by sa dalo vlastnenie týchto tokenov porovnať s držaním akcii decentralizovanej banky, avšak ide skôr o analógiu, ako cieľ Kava projektu.

Tím

Tím okolo kryptomeny Kava nepatrí k tým najznámejším a taktiež ani najskúsenejším. Medzi najpodstatnejšie postavy patrí CEO Kava Brian Kerr, ktorý má predošlé skúsenosti v spoločnostiach ako DMarket.io, Snowball alebo BanZoo, kde pôsobil ako poradca alebo manažér marketingových tímov. Pravdepodobne najskúsenejšou postavou, minimálne čo sa predošlých pracovných skúseností týka, je Aaron Choi, ktorý pracoval pre RockYou!, Tapjoy alebo BTCC, kde dokonca pôsobil ako viceprezident približne 18 mesiacov. Zaujímavou postavou je ešte šéf marketingu Kava, Stan Press, ktorý pracoval pre VY Esports alebo Elgato Gaming.

To je ale všetko, čo sa týka výrazne skúsených členov Kava tímu. Nejde tak o žiadne zvučné mená ani zakladateľov a popredných predstaviteľov Kava, ani v ich predošlých skúsenostiach a zamestnávateľoch. Aj preto sú ambície tohto projektu možno čiastočne prehnané, keďže ide o pomerne neskúsený tím, ktorý však už vo svojich začiatkov tvrdí, že mieri k tomu, aby sa stal jedným z najväčších kryptomenových projektov vôbec. Ide totižto o tím zložený najmä z podnikateľov a marketérov, nie vyvojárov, programátorov alebo ľudí so skúsenosťami s blockchainom. Z tohto pohľadu si určite treba dávať na tento projekt pozor, pretože môže vzbudiť priveľa vzruchu bez toho, aby skutočne niečo vybudoval.

Aktuálne štádium projektu

Kava aktuálne podporuje iba Binance Coin (BNB), pričom Bitcoin a XRP by mali byť implementované už v najbližšom čase. Rovnako má prísť aj ku implementovaniu Binance USD coinu, a teda stablecoinu od burzy Binance. Pre BNB Coin ale zatiaľ platí, že celková hodnota, ktorá je uzamknutá prostredníctvom týchto služieb je približne 25 miliónov, so stability fee približne 5%.

Stability fee je pritom závislá najmä od toho, ako volatilné je dané aktívum (v tomto prípade kryptomena Binance Coin). Čím je aktívum volatilenjšie, tým je vyššia aj stability fee na konkrétne pôžičky. Stability fee by mala byť vyplatená na konci (a teda v čase uzavrenia a vyplatenia pôžičky) a to prostredníctvom Kava tokenu.

Určite však bude zaujímavé sledovať vývoj Kava tokenu a vývoja kryptomeny Ripple. Práve vývoj XRP stablecoinu na decentralizovanej platforme akou je Kava, by mohlo zapôsobiť na veľké množstvo hodlerov XRP tokenu a prepojiť tak aj túto kryptomenu s DeFi sektorom. Práve pri takýchto kryptomenách sa môže ukázať potenciál Kava platformy, keďže pôjde o spojenie DeFi sektora s blockchainom, ktorý nie je nijako prepojený na Ethereum. Ak však Kava týmito krokmi nedokáže vzbudiť záujem kryptomenovej komunity, tak je pravdepodobne tento projekt odsúdený na záhubu.

Plusy

  • Zaujímavé spolupráce so spoločnosťami ako Ripple, Cosmos, Dokia Capital, Binance alebo Huobi
  • Prvá fungujúca platforma na Cosmos sieti
  • Podpora viac ako 100 rôznych klientov
  • Skúsenosti s poskytovaním služieb pre Ripple, Tezos alebo MakerDao už od roku 2017
  • Spolupráca s viacerými audítorskými, kryptomenovými spoločnosťami ako napríklad CertiK, Quantstamp alebo B-Harvest

Mínusy

  • Tím, ktorý nemá skúsenosti s vývojom blockchain technológie
  • Spustenie mainnetu sa nevyhlo chybám, ktoré už ale boli odstránené

Záver

Kava patrí určite medzi najambicióznejšie projekty kryptomenového sveta. Má niekoľko skvelých nápadov, výborných spoluprác avšak môže doplatiť na menej skúsený tím. Pri tomto projekte bude potrebné sledovať dlhodobý vývoj najmä z hľadiska toho, ako sa im podarí splniť poskytovanie ďalších kryptomien na uzamknutie a poskytovanie pôžičiek na ich platforme. Záhadou tiež je, prečo začala Kava poskytovať najprv podporu Binance Coinu a nie Bitcoinu, ako tomu býva v drvivej väčšine takýchto prípadov. Preto určite treba mať tento projekt stále v hľadáčiku, avšak výrazná investícia by mohla skončiť fiaskom.

Kryptomena: Kava
Skratka: KAVA
Najznámejšie burzy: Binance, Kraken, HitBTC
Trhová kapitalizácia: 50 miliónov dolárov
Cena: 1,53 doláru (29.10.)
ATH: 5,12 doláru

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.